İstanbul’da bu mekanları denediniz mi? Şehrin bize göre en iyilerini bir araya getirdik, yaz günlerinize biraz lezzet, biraz keşif, biraz da nostalji katmak, şehrin değişik semtlerinde vakit geçirmeniz için bahaneler yaratmak istedik.

İşte bize göre şehrin en iyi mekanları; siz de favori mekanınızı bizimle paylaşabileceğinizi, magger’lar arasına katılarak theMagger’da yazabileceğinizi unutmayın!

—-

İstanbul’un En İyileri

En İyi Mantı İstanbul’un En İyi Mantıcısı

en iyiler - manti

Birçoklarına göre İstanbul’daki en iyi mantıcı Nispetiye’deki Aşkana Mantı. Anneanne ya da babaanne mantılarını aratmayan lezzetiyle mantısını denemek bir yana, çiğböreğinin de tadına bakmadan buradan ayrılmamanız gerekiyor. Bir diğer seçenek olan Yeniköy’deki Emek Mantı ise lezzetiyle olduğu kadar çeşitleriyle de sizi tavlayabilir. Burada Kayseri Mantısı, Kıtır Saray Mantı, Özbek Mantı, Sinop Mantı, Enginarlı Mantı gibi birçok mantı çeşidini bulmanız mümkün.

 

En İyi Döner İstanbul’un En İyi Dönercisi

en iyiler - doner

El yapımı lavaşı ile iskender ya da beyti gibi çeşitleriyle dillere destan bir dönerci olarak Nişantaşı’ndaki Döner Plus, kısa sürede İstanbul’un en iyileri arasında yerini aldı. Döner keyfinizi lezzetli humusuyla da destekleyebileceğiniz Döner Plus’ın bir şubesi de Acıbadem’de. Anadolu yakasından farklı bir seçenek ise yıllardır Bağdat Caddesi’nin lezzet dolu cevherlerinden olan Flamingo Döner. Taksim’in Bambi’si varsa, Cadde’nin Flamingo’su var!

 

En İyi Rakı-Balık İstanbul’un En İyi Balıkçısı

en iyiler - balik

Boğaz manzarası, lezzetli meze ve balıklar, hak ettiğiniz ilgi ve servis… Tüm bunları bulabileceğiniz mekanlar tabii ki biraz yüksek fiyatlar anlamına gelse de, hiçbir zaman mutsuz ayrılmayacağınız bir mekan ona da değiyor. Çubuklu’daki Balıkçı Abdullah bunların başında geliyor. Eğer saydıklarımız arasında Boğaz manzarası sizin için şart değilse ve daha uzaklara gitmeyi göze aldıysanız, Kilyos’taki Kayıkhane de önerilerimiz arasında.

 

En İyi Lahmacun İstanbul’un En İyi Lahmacuncusu

en iyiler - lahmacun

İstanbul’un en sevdiğimiz lahmacunları Kadıköy Merkez’deki üç ayrı şubesiyle hizmet veren Borsam Taşfırın’da. Yalnızca klasik lahmacununu ve pide çeşitlerini değil, kaşarlı lahmacununu da denemeyi unutmayın. Avrupa yakasındaki tercihiniz ise -hele ki Döner Plus’un dönerlerine hayransanız- geçtiğimiz aylarda kapılarını açan, çıtır çıtır lahmacun ve pideleriyle Lahmacun Plus olabilir. Üstelik burada kepekli hamur seçeneğini de deneyebilirsiniz.

 

En İyi Sushi İstanbul’un En İyi Sushicisi

en iyiler - sushi

Sushi için alışılmadık bir mahalle olarak gözükebilir ama bu lezzet yolunuzu Armutlu’ya düşürecek. Hemen hemen her sushi restoranında rastlayacağınız çeşitlerin yanında Moto Style adını verdikleri özel roll’ları da bulunan Sushimoto’nun sakesinin tadına bakmayı da unutmayın. İş Bankası Kuleleri’nin altında yer alan Itsumi ise muhteşem sushi’lerin yanı sıra Japon mutfağının farklı lezzetlerini de tadabileceğiniz bir seçenek olarak yine üst sıralarda.

 

En İyi Et İstanbul’un En İyi Etçisi

en iyiler - et

Oldukça etçil bir toplum olarak, özellikle de dünyaca ünlü et ustaları çıkardığımız şu günlerde birbirini aratmayan, hepsinden memnun ayrılacağınız birçok steakhouse şehri sarmış durumda. Akatlar’daki Elbet Steakhouse’ta 2 ila 5 kişilik özel karışık menülerden sipariş verip saatlerce yemeğin tadına varabilirsiniz ama eğer mideniz küçük, vaktiniz de azsa ve tek bir şey denemek istiyorsanız başlangıçlar arasında yer alan spaghetti eti atlamamanız gerekiyor. Bir başka seçenek ise yıllar önce bizi gurme burger ve steakhouse kavramlarıyla tanıştıran, Armutlu’daki Dükkan.

 

En İyi Hamburger İstanbul’un En İyi Hamburgercisi

en iyiler - burger

İstanbul’da gurme burger kavramıyla son birkaç yıl içerisinde tanışmış olsak da bunu onyıllardır sunan yerler var aslında. Caddebostan’daki J-Burger bunlardan biri. Mekanla özdeşleşen özel sosunu hem hamburgerlerin ya da sosislilerin hem de patates kızartmasının yanında deneyebileceğiniz J-Burger’de aynı zamanda Mövenpick dondurma servis ediliyor. Mutlaka denemeniz gereken bir başka burger ise, kolaylıkla en iyi steakhouselar arasında da sayabileceğimiz Virginia Angus’taki lokum burger.

 

En İyi Pizza İstanbul’un En İyi Pizzacısı

en iyiler - pizza

İstanbul’un en iyi pizzacısı deyince akla tek bir isim geliyor: Cihangir ve Şişhane şubeleriyle gerçek İtalyan pizzasını uygun fiyatlara İstanbul’a taşıyan Miss Pizza. Fazlaca bilinen bir ‘en iyi’ olduğu için ikinci önerimize kulak vermeyi tercih edebilirsiniz: Ortaköy sokaklarına gizlenmiş küçük mekan Pizano Pizzeria, 30’dan fazla çeşit pizzasıyla ve taze limonatalarıyla aklınızı başınızdan alacak. Bu 30 çeşidin arasında margaritadan funghi’ye, prosciutto’dan quattro stagioni’ye İtalyan klasiklerini bulabileceğiniz gibi kokoreçli Pizza Coco gibi alışılmadık lezzetlere de rastlayabilirsiniz.

 

En İyi Ev Yemekleri İstanbul’un En İyi Ev Yemekleri

en iyiler - ev yemekleri

İstanbul’un her mahallesi kendi ev yemekleri restoranlarına, esnaf lokantalarına ev sahipliği yaparken, aralarında bir seçim yapmak oldukça zor olabiliyor. Mahalle kültürünü yaşatan ve uygun fiyata besleyici ve lezzetli bir öğün sunabilen bu mekanlar arasında daha hip ve konsept duranlar da tabii ki var. Galata’daki Galata Mutfak, bildiğimiz ev yemeklerinde yeni soslar ve malzeme eşleşmeleri denemekten çekinmeyen, daima vegan ve vejetaryen dostu seçenekleri menüsünden eksik etmeyen ve her ziyaretinizde farklı diller duyabileceğiniz sımsıcak bir yer. Asmalımescit’te yıllardır uğrak noktalarımızdan olan, kendi tabağınızı istediğiniz çeşitlerle doldurduğunuz Helvetia’yı da unutmayalım.

 

En İyi Çikolata İstanbul’un En İyi Çikola

en iyiler - cikolata

Bu kadar yemekten sonra biraz da ağzınızın tatlanmasına yönelik bir yer önermemiz şart oldu. Moda’daki Çikolata Dükkanı, çeşit çeşit çikolata arasından kendi ellerinizle seçtiğiniz paketinizi tarttırarak satın alabileceğiniz ve böylece her çeşitten tadabileceğiniz bir çikolatacı. Diğer yandan çilek, akışkan çikolata, krokan ve kremanın muhteşem uyumundan oluşan (ve muhtemelen tek başınıza yemektense paylaşmayı tercih edeceğiniz) Asuman’ı da dillere destan. Avrupa yakasında ise yaz – kış demeden sıcak çikolatasını yudumlamak isteyeceğiniz J’adore’u unutmamak gerek.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN