Geleneksel pazar kahvaltıları, hayatımızdaki son gelişmeleri anlatmak için arkadaşlarımızla buluştuğumuz sabah kahveleri ve tamamen kendimize ayırdığımız bir günün öğlen içkisi… Her ne kadar bu saydıklarımızı hâlâ tek tek yapmayı seviyor olsak da hepsini bir araya getiren brunch’lar son yıllardaki favori etkinliğimiz! O zaman menüden Bellini mi yoksa detoks suyu mu seçeceğinize şimdiden karar verin. Çünkü şehrin kopamadığımız ama bazen de ara vermemiz gerektiğini bildiğimiz gürültüsünü birkaç saatliğine güzel bir müziğin kahkaha seslerine karıştığı kalabalık brunch sofralarına bırakıyoruz.

Sex and The City, Brunch | Fotoğraf: IMDb

İstanbul’un En İyi Brunch Mekânları

Hodan, Beyoğlu

İstiklal Caddesi’nin kalabalığını arkamıza aldığımızda Cezayir’de sanat eserleri ve ağaçlar ile çevrili bir bahçenin ortasında bizi Hodan karşılıyor. Çocukluk hayalini kapısını araladığı Hodan ile gerçekleştiren ünlü şef Çiğdem Seferoğlu’nun modern Türkiye mutfağına odaklandığı restoranında ayrıca pazar günleri 11 ile 3 arasında brunch düzenleniyor. Bir müzik dinletisinin eşlik ettiği brunch’ın açık büfesinde mevsime göre değişen lezzetler yer alıyor. Türkiye mutfağının geleneksel lezzetleri taş fırında hazırlanan pideler ile kendini gösterirken dünyanın farklı bölgelerine ait mutfaklar yalnızca pazar günleri düzenlenen brunch’a özel yerel malzemeler ile kişiselleştirilen tatlı seçenekleri ile sofradaki yerini alıyor.

The Peninsula Hotel, Karaköy

The Peninsula Hotel, The Lobby Restaurant’ında her pazar günü brunch ritüellerimizi bir adım öteye taşıyor. Executive Chef Alessandro Santi ve Executive Pastry Chef Malte Rohmann’ın pazar brunchlarına özel hazırladıkları açık büfeye paralel canlı bir pişirme noktası da bulunuyor. Türkiye ve dünya mutfağından seçilmiş tariflerin özenle bir araya getirildiği brunch’a müzik dinletisi eşlik ediyor. Boğaz’dan esen rüzgârların brunch sofraları arasında gezindiği deneyimde farklı duyuları harekete geçirebilecek bir ortam yaratmak amaçlanıyor.

Vakko L’Atelier, Nişantaşı

Vakko L’Atelier, Nişantaşı durağında haftanın her günü DJ’lerin eşlik ettiği farklı gastronomi deneyimleri sunuyor. Hafta sonu 12.30 ile 3 arasını bir brunch deneyimine ayıran Vakko L’Atelier’de şehrin dikkat çeken şeflerinin reçeteleri, miksologların hazırladığı özel kokteyller ile buluşuyor. Vakko L’Atelier, brunch menüsünü dünya lezzetlerine getirdiği kendine özgü dokunuşlar ile birleştiriyor. Özel tedarik edilen ürünlerden oluşan şarküteri tabakları brunch menüsünde dikkat çekerken sağlıklı atıştırmalıklar ve küçük tatlılar da ön plana çıkıyor.

Madera, Nişantaşı

Şef Nihat Doğtürk’ün Anadolu mutfağına getirdiği yaratıcı dokunuşlar ile geçtiğimiz sene dikkatleri üzerine çeken Madera, şehrin kalabalığının ortasında izole bir gastronomi deneyimi sunmayı hedefliyor. “İlhamı doğadan, lezzeti ateşten” felsefesine dayanan bir mutfak anlayışına sahip olan Madera’da ayrıca her pazar günü 11 ile 4 arasında bir brunch deneyimi yaratılıyor. Yerli üreticilerden tedarik edilen malzemeler ile mevsime uygun bir menü hazırlanan brunch’ta ayrıca zeytinyağlı mezeler ve şarküteri ürünleri ile Anadolu mutfağının lezzetleri özgün bir şekilde devam ettiriliyor.

İlginizi çekebilir: Naz Kavas’tan Madera

Divan, Kuruçeşme

Kuruçeşme’nin rengârenk evleri ve Boğaz manzarasının ortasında arkeolojik kalıntıların yolculuğumuza eşlik ettiği Divan yer alıyor. Divan, İstanbul’a karşı kurduğu terasında ve balo salonunda her pazar günü 11.30 ile 3 arasında Crystal Sunday Brunch etkinliğini düzenliyor. Müzik dinletisinin eşlik ettiği Crystal Sunday Brunch’ta geniş bir seçenek yelpazesi sunuluyor. Kruvasanlardan sushiler’e, omlet istasyonundan barbeküye kadar uzanan seçenekler ile Divan, farklı kültürlere ve öğünlere uzanan bir brunch sofrası kurmayı amaçlıyor. Ayrıca Gymy Kids ile iş birliğine giren Crystal Sunday Brunch’ta çocukların katılabileceği birçok farklı etkinlik düzenleniyor.

İlginizi çekebilir: Tuba Nil Dengiz’den Divan Kuruçeşme

The Grand Tarabya Hotel, Tarabya

Tarabya’nın görkemli balolarına uzanan geçmişine dayalı bir kolektif hafızaya hizmet etmeyi amaçlayan The Grand Tarabya Hotel, her pazar günü 12 ile 3 arasında boğaza karşı bir Jazz Brunch düzenliyor. Şehrin dikkat çeken müzisyenlerinin katıldığı etkinlikte beş duyuya hitap eden bir deneyim yaratmak amaçlanıyor. Türkiye’nin geleneksel kahvaltı kültürünün omlet istasyonları ve meze gibi seçenekler ile ön plana çıktığı brunch’ta sushi ve makarna gibi alternatif seçenekler de yer alıyor. Ayrıca yemek yedikten sonra şampanyalarınız veya içecekleriniz ile İstanbul’un eski sayfiyesinin manzarasını seyredebileceğiniz bir teras alanı bulunuyor. The Grand Tarabya, çocukların da kendi yaşıtları ile keyifli bir vakit geçirebilmesi adına Gymy Kids iş birliğinde oyunlar ve atölyeler düzenliyor.

İlginizi çekebilir: Tuba Nil Dengiz’den The Grand Tarabya Hotel

Six Senses Kocataş Mansions, Sarıyer

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Beni görmek demek, behemehal yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir.” sözünü Kocataş Yalısı’nda söylediğini biliyor muydunuz? Sarıyer’de denizin ve yeşilliklerin arasında bulunan Six Senses Kocataş Mansions, geçmişin hikâyelerini bugün ile buluşturan gastronomi deneyimlerine imza atıyor. Her pazar günü sürdürülebilirlik felsefesi etrafında şekillenen, mevsimsel ve yerel malzemeler ile hazırlanan brunch; 12 ile 3 arasında yalının avlusunda düzenleniyor. Türkiye mutfağının geleneksel lezzetlerinin ön plana çıktığı brunch’a müzik dinletileri eşlik ediyor.

İlginizi çekebilir: Merve Dirim’den Six Senses Kocataş Mansions

Casa Lavanda, Şile

Mehmet Gürs, Maurilio Garola gibi ünlü şefler ile çalışan Emre Şen, Casa Lavanda’da sürdürülebilir bir anlayış üzerinden yarattığı gastronomi deneyimleri ile dikkat çekiyor. Her pazar günü 12 ile 3 arasında “Farm to Table” ismi ile düzenlenen brunch’lara bir caz dinletisi eşlik ediyor. Biyodinamik tarım alanından toplanan ve yerel tedarikçilerden temin edinerek hazırlanan brunch menüsünde kullanılan malzemelerin birçoğu ayrıca Casa Lavanda’dan satın da alınabiliyor. Gymy Kids ile bir iş birliğine giren Casa Lavanda’nın Farm to Table brunch’ında çocuklara özel düzenlenen oyunlar da bulunuyor.

Kapak Fotoğrafı: Divan Kuruçeşme

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den İstanbul’un Yeni Nesil Kahvecileri