Dünya dönüyor, biz ise değişiyoruz. Bu sırada ise alışık olduğumuz kurallar yıkılıyor; “Böyle olur mu?” diye sorguladığımız kavramlar, nasıl da öyle olabileceğini gösteriyor. Mesela gastronominin tarihin sayfalarında toz tutmak üzere olan sıkı kurallarına alışmışlarımız “Vegan bir fine dining deneyimi olabilir mi?” diye sorabilir. Biz cevap verelim: Evet! Aynı doğanın kim olduğumuza, hangi “etiketleri” taşıdığımıza bakmadığı gibi Divan Grubu’nun yeni vegan mutfağına sahip Telezzüz de beslenme tercihlerimizin ötesinde duyarlı bir gastronomi deneyimi için bizi bir keşfe çağırıyor.

Telezzüz

Biz, bir restorana gittiğimiz zaman tabağımızdaki yemeğin ne olduğundan daha çok; neyi anlatmak istediği ile ilgileniyoruz. Divan Grubu’nun yeni bitki bazlı restoranı Telezzüz’ün ödüllü ve yaratıcı şefi Bahtiyar Büyükduman, ilhamını yemekleri ile insanların ruhuna ve vicdanlarına iyi gelme isteğinden aldığını paylaşıyor. Mevsimsellik, yerel ürün kullanma, sürdürülebilirlik ve atıksız mutfak prensiplerini gastronomi felsefesinin temeline oturtan Telezzüz, bir lokantanın ötesinde etik ve sürdürülebilir değerleri gözeten bir hareketin parçası olmayı hedefliyor. Yazar Sharon Salzberg, hassas olmayı dünyanın karmaşık güzelliğini anlayabilmemizi sağlayan bir süper güç olarak değerlendirirken doğanın sunduğu lezzetleri yaşam haklarını gözeterek bir araya getiren Telezzüz’e ve onun felsefesine yakından bir göz atalım. Çünkü gastronomide “hassas” ve “duyarlı” olmak; hayatın farkında olmadığımız lezzetlerini keşfedebilmemiz için bize ilham oluyor.

Telezzüz

Telezzüz

“Tüm duyularla lezzeti alma”, “tadını çıkarma” anlamlarına gelen Telezzüz; iyi beslenmeye önem veren, yeniliklere açık, sade, doğal ve duyarlı bir gastronomi deneyimi sunmayı hedefliyor. Hayata karşı gösterdiği hassasiyeti tabağında da devam ettirmek isteyenler ile bir araya gelmeyi hedefleyen Telezzüz’ün reçetelerini ise yolculuğu boyunca farklı şehirlerde ve ülkelerde deneyimler biriktiren ödüllü şef Bahtiyar Büyükduman hazırlıyor. Menüsü, konumu, mimari yaklaşımı ve sanat eserleri ile dolu atmosferi ile benzersiz bir gastronomi deneyimi sunmayı hedefleyen Telezzüz, vegan geleneklerden beslenerek sunduğu reçetelerine modern bir yaklaşım getiriyor.

Bağlarbaşı Abdülmecit Efendi Korusu’nda yer alan Telezzüz, vegan menüsü ile lezzetlerin doğal buluşmasına ev sahipliği yapan bir restoran olma amacıyla hayata geçiyor. Yerel ve mevsimsel malzemelerin dokularını ön plana çıkarmak üzere hazırlanan reçetelere şarap uzmanı ve eğitmeni Göknur Gündoğan’ın seçtiği şaraplar ve kokteyller eşlik ediyor.

Telezzüz

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç’un uzun zamandır hayalini kurduğu bir proje olan Telezzüz’de kendisinin özel koleksiyonundan seçilen eserler de bulunuyor! İstanbul temalı seyahat, müzikal/beste ve film posterlerinin yanı sıra İznik seramiklerinden esinlenilmiş sürahiler, Osmanlı pazarına özel üretilmiş Avrupa imalatı tabaklar ve Mustafa Kemal Atatürk’ün imzalı fotoğrafları, Telezzüz’de doğal bir sergi ortamı yaratıyor.

Telezzüz

Türkiye’nin ilk vegan fine dining konseptini deneyimleyebilmek için Telezzüz’de öğlen veya akşam saatleri için rezervasyonunuzu yaptırmayı unutmayın.

Doğaya, bütün yaşamlara ve kendimize iyi gelen tercihlerimize! İletişim ve rezervasyon için tıklayın.

Kapak Fotoğrafı: Telezzüz

İlginizi çekebilir: Gastro Magger’dan Divan Pub