Bizce ilkbahar aylarının en güzel aktiviteleri nihayet uyanmaya başlayan doğaya karışmak, henüz çok yakmayan güneşin tadını çıkarmak ve zorlu bir kıştan sonra gelen mis gibi ilkbahar havasını ciğerlerinize çekebileceğiniz güzel noktalarda keyifli sohbetler yapmak. İstanbul’da piknik denildiğinde nispeten ilk akla gelmeyen, bizimse çok sevdiğimiz yerleri listeledik. Bu piknikler için basit ve lezzetli tarifler ise ayrı bir yazıda olacak.

İstanbul'da Piknik Rotaları
İstanbul’da Piknik Rotaları | Fotoğraf: Unsplash/@evangelinas_photography

İstanbul’da Piknik Rotaları

Esenceli Köyü

esenceli-koyu
Esenceli Köyü | Fotoğraf: rotamhikaye.com

Şile’ye bağlı olan Esenceli Köyü, Beşiktaş’tan yaklaşık 60 km mesafede Ömerli Barajı kıyısında yer alıyor ve ulaşım yaklaşık bir saat sürüyor. Oldukça küçük olan bu köy doğası ve sakinliği nedeni ile kamp yapmak ve trekking için de oldukça uygun. Köy çevresinde alışveriş yapacak yer bulmanız zor olabilir, o yüzden malzemelerinizi giderken götürerek sürpriz yaşamamanızı öneririz. Çevrede bir tesis olmadığı için tuvalet olmadığını da ayrıca ekleyelim.

Anadolu Kavağı Sahil Parkı

Anadolu Kavağı Sahil Parkı | Fotoğraf: Unsplash/@mertkahveci

İster deniz yolculuğu yaparak Eminönü ve Sarıyer üzerinden vapurla, ister otobüs ya da özel aracınızla ulaşabileceğiniz Anadolu Kavağı, İstanbul’un kuzeyinde küçük ve turistik bir balıkçı kasabası. Anadolu Kavağı’nın girişinde yer alan sahil parkı, karşı kıyıya bakarken daha az beton, daha çok yeşillik görmenize imkan sağlayan manzarasıyla içinizi ferahlatacak. Anadolu Kavağı merkezine çok yakın olduğu için piknik için gerekli malzemeleri merkezden bulabilirsiniz.

Beykoz Çayırı

Beykoz Çayırı
Beykoz Çayırı | Fotoğraf: Sözcü

Beşiktaş’tan yaklaşık 22 km uzakta, Beykoz Ortaçeşme’de yer alan Beykoz Çayırı’na gittiğinizde daha önce neden gitmediğinize pişman olacaksınız. Merkezi olduğu için piknik malzemelerini rahatlıkla bulabilir, göz alabildiğine uzanan yeşilliğin size kendinize İstanbul dışında hissettirmesinin keyfini çıkararak ister piknik, ister yeşilliklerde badminton, voleybol gibi keyifli aktiviteler ile zaman geçirebilirsiniz. Avrupa yakasında oturuyorsanız ulaşım için İstinye-Çubuklu arabalı feribotunu kullanıp Çubuklu Sahil’den ulaşım da oldukça keyifli.

Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı

Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı
Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı | Fotoğraf: Ağaç ve Peyzaj A.Ş.

Hem deniz manzarası, hem de merkezi bir yerde doğanın tadını çıkarmak istiyorsanız Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı doğru adres. Oldukça merkezi olan parka giderken çevredeki Migros, Macrocenter gibi marketlerden lezzetli sandviçler de yaptırabilirsiniz. Anadolu yakasından geliyorsanız ulaşım için Ortaköy’e vapurla gelerek Kuruçeşme’ye yürümek de keyifli bir alternatif sunuyor.  

Küçüksu Çayırı 

Küçüksu Çayırı
Küçüksu Çayırı | Fotoğraf:

Anadolu Hisarı’nda yer alan, çevresinde Küçüksu Kasrı ile Göksu Deresi’nin yer aldığı Küçüksu Çayırı da baharın tadını çıkarabileceğiniz, çimlerde topraklanarak enerji depolayabileceğiniz yerlerden. Avrupa yakasından geliyorsanız Küçüksu İskelesi üzerinden de ulaşabilirsiniz. Alanda yer alan tartan pistte yürüyüş yapabilir, bisiklet kiralayabilir, pikniğinizin ardından da Göksu Nehri kenarındaki balıkçılarda ya da Big Chefs, Hisar Buselik gibi mekanlarda günü hakkını vererek bitirebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@denissadevy

İlginizi çekebilir: Yaprak Sav’dan İstanbul Yürüyüş Parkurları