Modern dekorasyonun vazgeçilmezleri arasında beyaz ve pastel tonlar, gold renkli dekoratif ürünler ve aynaların yanı sıra en çok kullanılanlar arasında yeşil ev bitkileri var. Estetik güzelliğinin yanı sıra evde canlı bir arkadaş isteyen ancak hayvan bakımı için zamanı ya da enerjisi olmayanlar için de ideal bir seçenek. Üstelik artık sukulent, kaktüs, hava bitkileri (air plants) ve su bitkilerinin (marimo) hayatımıza girişi ile bitki bakımı eskiden olduğundan çok daha kolay. O halde bu bitkileri rahatlıkla bulabileceğiniz, İstanbul’un sevilen botanik markalarına bir göz atalım.

İç Mekan Bitkileri
İç Mekan Bitkileri | Fotoğraf: Instagram / Cocodemaplants

İstanbul’un Botanik Markaları

Müz

Marimolardan thalialara, kaktüslerden sukulentlere çeşit çeşit bitkiler bulabileceğiniz Müz, bitkilerin yanı sıra farklı yapı ve türlerde saksılar, kupalar ve dekoratif ürünler de sunuyor. Online olarak alışveriş yapabiliyor. Buna ek olarak Müz’ün Çukurcuma’daki kafesine giderek keyifli zaman geçirebilir ve bu sırada ürünlere göz atabilirsiniz. Özellikle sakin çalışma günleri ve buluşmalar için tercih edebileceğiniz bitkilerle çevrili kafesinde matcha çayı gibi özel çaylar da deneyebilirsiniz. Sukulent, plealar ve marimo gibi özel bitki çeşitlerinin bakımlarına ilişkin bilgilere ise Müz’ün Instagram sayfasından ya da web sitesinden ulaşmak mümkün.

İlginizi çekebilir: Yaprak Sav’dan Plantsta Botanik & Cafe

Cocodema

Cocodema; ismini bitki köklerinin sphagnum yosunu ya da canlı yosun ile sarılması ve ardından iple sarılması ile yapılan Japon bonsai sanatı Kokedema‘dan alıyor. Hatta bu tekniğe ilişkin bilgileri paylaşmak için sıklıkla kokedama atölyeleri düzenliyorlar. Markanın web sitesinden hava bitkileri ve kokedamaların yanı sıra bitki askıları, bitki standları, vazolar ve çerçeveler gibi aksesuarlar satın almak mümkün. Bloglarında ise farklı bitki türleri ve bakımlarına ilişkin bilgiler bulabilirsiniz.

ların yanı sıra bitki askıları, bitki standları, vazolar ve çerçeveler gibi aksesuarlar satın almak mümkün. Bloglarında ise farklı bitki türleri ve bakımlarına ilişkin bilgiler bulabilirsiniz.

Herbball

Kokedamadan söz açmışken bilmeniz gereken markalardan bir diğeri Herbball‘dan da söz edelim. Marka motivasyonunu japonların uzun yaşam sırrı “ikigai” den alıyor. Ikigai aslında sizi her gün yataktan kaldıracak bir hayat amacınızın, yani tutkunuzun olmasının uzun yaşamanızda etkisi olduğunu savunuyor. Herbball’ın tutkusu ise bitki tasarımı ve iç mekan bitkileri bakımı. Üstelik markanın ürün çeşitliliği yalnızca kokedamalardan ibaret değil. Çeşit çeşit kokedamaların yanı sıra, pilea gibi iç mekan bitkileri, su ve hava bitkileri de satın almak ve Türkiye’de herhangi bir yere sipariş vermek mümkün!

Jungleous

Canlı ev ve ofis bitkileri için önereceğimiz bir diğer isim ise Jungleous. Her bitkinin ayrı bir ismi olmasından, blog bölümlerinde verilen bitki hastalıkları ve bitki bakımı konusundaki bilgilere, bitkiseverlerin bayılacağı bir başka marka. Markanın sevdiğimiz bir diğer özelliği ise hayvan dostu bitkiler bölümü olması. Böylece aynı anda hem bitki hem de evcil hayvan beslemek isteyenlere bitki seçiminde bilinçli tercih yapabilme şansı veriliyor.

Root

“Doğaya, canlı olana nasıl davrandığımız biraz da kendimize nasıl davrandığımızla ilgilidir.” ilkesinden yola çıkan Root “Sürdürülebilir Bitkisel Tasarım”lar üretiyor. Tasarladığı objelerin merkezine bitkileri koyan marka özellikle pirinç, ahşap ve canlı materyaller kullanarak malzemenin zamanla değişim döngüsüne girmesini hedefliyor. Root böylece evinizde canlı bitkilerle dekoratif enstalasyonlar yaratmanıza yardımcı oluyor.

Laplanta

Laplanta da çeşit çeşit bitkiler ve saksılar bulabileceğiniz markalardan bir tanesi. Üstelik buna ek olarak özel günleriniz için bitki ve çiçek tasarımı da yapıyorlar! Bir şeyler satın almanın yanı sıra öğrenmeyi ve yaratmayı sevenler içinse saksı boyama ve bitki ekiminden kokedamaya, teraryumdan kapı ve duvar süsüne kadar katılabileceğiniz çeşit çeşit atölyeler düzenliyorlar.

Deja Botanic

Deja Botanic bitki sahibi olmayı bir deneyime dönüştümeyi hedefleyen; evinde, ofisinde yemyeşil ve pozitif köşeler yaratmak isteyenlere sesleniyor. Sepet ve saksılar konusundaki imzaları ise hasır. Hollanda’dan gelen botanikler ile Endonezya’dan gelen hasır sepetleri bir araya getiren Deja Botanic’te sukulentlerden euphorbialara kadar pek çok farklı bitki çeşidini bir arada bulmak mümkün.

Greenery İstanbul

Greenery gelişen teknoloji ve etrafımızı saran betonarme yapılanmalarla doğadan yani özümüzden gitgide uzaklaştığımızı ancak yaşam anlarımızda yeşile daha çok yer vererek bir nebze olsun doğaya yaklaşabileceğimizi düşünen bir marka. Bitkilerin var oldukları her yeri güzelleştirip daha sıcak ve huzurlu bir ortam yarattığı fikrini paylaşanlar için Greenery’nin kaktüs, suculent ve yeşil bitki arişvinden online olarak alıveriş yapabilmek mümkün.

Little Miss Kaktüs

Yaşam alanlarını yeşillendirmek isteyenler için bir diğer seçenek ise Little Miss Kaktüs. Bireysel bir girişim olarak ortaya çıkıp zamanla büyüyen Little Miss Kaktüs ufak ofis ve ev hediyeleri arayanlar için ideal adreslerden biri. Buna ek olarak yaşam alanınızın ışık gibi fiziksel gereksinimlerini ve mekanınızın tarzını göz önünde bulundurarak uygun bitki seçimi, dikimi ve gönderilmesi konusunda da yardım almak mümkün.

Böylelikle bitki anne / babalığının da bambaşka bir deneyim olduğunu en iyi anlatan markaları tanımış olduk. O halde yeşili hayatına dahil etmek ve yaşam alanlarına ufak dokunuşlar eklemek isteyenler görev başına!

Kapak fotoğrafı: Instagram / root.ist

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’dan Seramik Tasarımlar