İzmirlilerin ve İzmir aşığı ziyaretçilerin severek uğradıkları, dört duvar içerisinde orman diyebileceğimiz yoğunlukta bitki barındıran bir kafe: Plantsta Botanik & Cafe. İzmir’in Güzelbahçe ilçesinde Yelki’de bulunan kafe, Ege Bölgesi’nin ve İzmir’in ilk botanik kafesi olma özelliğini taşıyor. Güne kısa bir mola vermek için arkadaşlarınızla oturabileceğiniz, eviniz için çeşit çeşit bitki bulabileceğiniz ve atölyelere katılabileceğiniz bir yer arıyorsanız doğru adrestesiniz. Mottomuz: “Save the Planet.

Plantsa Botanik Cafe
Plantsa Botanik & Cafe | Fotoğraf: Instagram / plantstacom

İçinde sevgiyle yetişmiş türlü bitki çeşidi barındırmasıyla klasik kafelerden sıyrılan Plantsta, kışın yemyeşil iç mekanı, yazınsa bahçesiyle ziyaretçileri karşılıyor. Salepten kahveye, bitki çayından sıcak çikolataya seçtiğiniz içeceklerinizi alıp soba başında kitabınızı okuyabilir, arkadaşlarınızla sohbet edebilir veya ortamın tadını çıkarabilirsiniz. Eğer şansınıza hava güzelse, ki İzmir’de hava çoğunlukla güzel olur, Yelki’nin şirin sokaklarına bakarak sağlıklı içeceğinizi yudumlayabilirsiniz.

Plantsa Botanik Cafe
Plantsa Botanik & Cafe | Fotoğraf: Instagram / plantstacom

Eğer oturmak için zamanınız yoksa, alışveriş için geldiyseniz ve evinizi güzelleştirecek bitkiler veya aksesuarlar almayı düşünüyorsanız, seçenekleriniz bir hayli fazla. Boy boy kaktüs, envaiçeşit sukulent, renk renk orkide, son yılların popüler çiçeği sansevieria, evinizin minik ağacı bonsai, peperomia, alocasia ve benzeri türde bitkileri kolaylıkla bulabilirsiniz. Plantsta’nın bir diğer güzel yanı da eve plastik, siyah veya kahverengi saksıyla gitmiyor olmanız. İçlerinde bitki olmadan bile aksesuar olarak kullanabileceğiniz tasarım saksılar, her zevke hitap ediyor. Şirin, çılgın, hayvan sever, elegant, sade, renkli veya sofistike… Eğer Plantsta’ya uğramak için vaktiniz yoksa veya İzmir dışında ikamet ediyorsanız alışverişinizi internet üzerinden de yapabiliyorsunuz.

Plantsta Teraryum
Plantsta Teraryum | Fotoğraf: plantsta.com

Plantsta’daki bir diğer seçeneğinizse cam içerisinde minicik bir dünya yaratan teraryumlar. Diamond, küp, küre şekillerinde, fanus formunda, içinde rengarenk çiçekler ve küçücük aksesuarlar olan teraryumlar evinizdeki en güzel köşeyi hak ediyorlar. Teraryumlarınızla ilgili dikkatli olmanız gereken birkaç nokta var; teraryumlarınızı direkt ışık veya ısı alan yerlere koymamanız gerekiyor, böyle bitkileriniz daha mutlu olurlar. Onları sulamadan önce toprağın nemini kontrol etmeniz gerekiyor, eğer fazla bir kuruluk gözlemlememeniz bitkilerinizin keyfinin yerinde olduğu ve sulamanıza gerek olmadığı anlamına geliyor.

Plantsa Botanik Cafe
Plantsa Botanik & Cafe | Fotoğraf: Instagram / plantstacom

Teraryumlarınızı kendi zevkinize göre tasarlamayı tercih ederseniz, Plantsta’nın Tuğçe Küçükören yönetimindeki atölyelere katılabilirsiniz. Bitkinize sevginizi vererek ürettiğiniz Teraryum Tasarım Atölyeleri 2 saat sürüyor. Ailenizle, arkadaşlarınızla yaratıcı bir gün geçirmek isterseniz veya alışılmışın dışında şirket etkinlikleri düzenlemeyi hedefliyorsanız Plantsta’nın atölyelerine göz atmanızı öneririm.

Kapak fotoğrafı: Instagram / plantstacom

İlginizi çekebilir: Zeynep Cansoylu Samancıoğlu İzmir’de Yapılacaklar