Otoimmün hastalıklardaki artış, glütensiz diyet listelerine ve glütensiz beslenmeye popülerlik kazandırdı. Öyle ki glüten hassasiyeti olmayan, glütenli beslenildiğinde hayat konforu bozulmayan kişilerce de benimsenmeye başlandı. Glütensiz beslenme öyle sanıldığı gibi zor değil ancak zaman zaman aynı şeyleri tüketir olmak, acaba “sürdürülebilir mi?” sorusunu da akıllara getiriyor. Her ne kadar zor değil desem de bazen kendimi paketli gıda etiketlerini okurken ya da “glütensiz” ibaresini menü içeriklerinde ararken buluyorum. Bir şeyi hayatınızdan tamamen çıkarmak gerçekten radikal bir karar. Yeni bir beslenme alışkanlığının sürdürülebilir olması için erişilebilir olması da oldukça önemli. Bir yaşam şekli olarak glütensiz beslenmeyi benimsemek istiyor ancak yaşadığınız çevrede glütensiz gıdalara ulaşmakta problem yaşıyor olabilirsiniz. Benim gibi yaşadığı çevrede bu anlamda zorluk çekenleriniz varsa İzmir için derlediğim kafe ve restoran önerilerimi tek başlık altında topladım.

Glütensiz Yaşam | Fotoğraf: healthline.com

İzmir’de Glütensiz Restoran ve Kafeler

Ruudo Coffee & Bakery

İzmirli bir çiftin, ebeveynlerini şeker hastalığı sebebi ile kaybetmeleri sonucu kendilerine ve çocuklarına daha sağlıklı bir hayat sunmak istemeleri üzerine hikaye başlıyor. Ruudo Coffee, 5 yıl önce hayata geçirmeye karar verdikleri, temelinde şekersiz ve glütensiz olarak başlayıp zaman içinde artan talep ve yoğun ilgi ile gıda alerjisi olan, vegan beslenen, spor yapanların sıkça tercih ettiği bir sağlıklı yaşam atölyesi haline geliyor.

Ürünlerinin arasında 21 çeşit ekmek, yaş pasta, enerji barlar, atıştırmalıklar, kavanozlu tatlılar, çörek ve kekler yer alıyor. Bu güzel sağlıklı ürünleri envaı çeşit dünya kahveleri ile taçlandırmaksa size kalmış. Ürünlerin tamamının kişinin isteği ve beslenme şekline göre uyarlanıyor olması çok özel bir hizmet. Üstelik bunun için sadece whatsapp sipariş hattından bir önceki gün saat 16:00’ya kadar siparişinizi bildirmeniz yeterli oluyor. Ürünleriniz hazır olduktan sonra ister kargo ile adresinize teslim ister Alsancak ya da Bornova’daki şubelerinden alabilme seçeneğini kullanabilirsiniz. Yaş pastalarda kargo seçeneği ürünün bozulma riskinden dolayı sunulmuyor, bu sebeple şubelerden teslim alınması gerekiyor.

Nanua Bakery

Pınar Hanım 21 yıl süren özel sektör tecrübesinin ardından radikal bir kararla kendinden bir şeyler katabileceği, üretebileceği bir şeyler yapmaya karar veriyor ve 2018 Eylül ayında Nanua Bakery’i açıyor. Hikaye artizan ekmekle başlasa da zaman içerisinde gelen taleplerle glütensiz ve vegan ürün seçenekleri de raflarda yerini alıyor.

Ana üretim yeri Narlıdere’de. Ek olarak Karşıyaka’da da bir şubesi var. Vegan cheesecakeleri, glütensiz ve vegan dondurma seçeneklerini her gün her iki şubede de bulabilirsiniz. Ürünlerin çoğu raw ve vegan olmasından dolayı paketli gönderime uygun değil, bu sebeple şubeden teslim almanız gerekiyor. Ekmekler mayalı ve mayasız olarak ayrılıyor; karakılçık, karabuğday, çavdar ve hafta sonu ekmeği olarak adlandırılan kuru domatesli, cevizli, kekikli ekmek seçenekleri var.

Pınar Hanım ile gerçekleştirdiğimiz kısa sohbette mayalı ve mayasız ekmeklerin aynı fırında yapılmasından dolayı glütensiz ekmek seçeneklerinde çapraz bulaşma riskinin bulunabileceğinden bahsetti. Mayasız ekmeklerin uzun süre fermente edilerek yapılması glüten oranını düşürse de çölyak hastaları için ufak da olsa riskin bulunduğunu bildirmekte fayda var. Pınar Hanım zaten konunun hassasiyetini bildiği için dikkatimizi özellikle bu noktaya çekmek istedi.

Butik hizmet veren bu fırının Instagram hesabındaki paylaşımlarını görünce bence sizler de denemek isteyeceksiniz, her biri el emeği vegan dondurmalar, artizan çıtır ekmekler, pastalar ve çörekler gerçekten hepimizin tatmak isteyeceği türden.

Pizza Locale

pizza-pizzeria-izmir-alsancak-coffee
Pizza Locale Alsancak | Fotoğraf: Pinterest

Glütensiz besleniyorsak pizza da mı yemeyelim! Çok yeni keşfettiğim ve keşfettiğime mutlu olduğum glütensiz ve vegan pizza seçenekleri Pizza Locale’de mevcut. Pizzanızı seçtikten sonra menünün alt kısmında hamur seçeneği var. Glütensiz hamur seçeneği ile pizzanızı gönül rahatlığı ile sipariş edebilirsiniz. Tüm şubelerde glütensiz hamur seçeneği ile sadece “küçük boy” pizza yapılabiliyor, farklı bir boy seçeneği henüz mevcut değil.

Çölyak hastası iseniz, ya da glüten hassasiyetiniz yüksekse ve çapraz bulaşma riskinden kaçınmak istiyorsanız şu an Alsancak şubesinde tüm bu endişelerinizi giderecek tamamen ayrı bir fırın bulunuyor. Bu uygulama her şubede henüz yok; Alsancak pilot şube olarak seçilmiş ve çölyak hastaları için ayrı bir fırın imkanı sunuyorlar. Eğer çapraz bulaşma riskini ortadan kaldırmak istiyorsanız ayrı fırın için bekleme süresinin olacağını bildirmekte fayda var, ayrı bir fırın olması dolayısı ile sadece fırının ısınması 40 dk’yı buluyormuş, benden söylemesi 🙂

Mengoli

İzmir’de canınız glütensiz burger yemek istediğinde müdavimi olacağınız bir restoran Mengoli. Öyle ki İstanbul’dan kalkıp İzmir’e glütensiz burger yemeye gelenler bile varmış. İvedilikle programıma aldığım ve deneyimlediğim burgerlerin hak ettiği övgü gerçekten yerinde. İzmir Çankaya’da açılan bu restoran yeni yıl ile birlikte artık yedi gün hizmet verecekmiş. Bu restoran glüten konusunda öyle duyarlı ki, Orhun Bey personele işletmedeki daha ilk gününde çapraz bulaşma riski ile ilgili eğitim verildiğini belirtiyor. Hatta çapraz bulaşma riskini elimine edebilmek için glütensiz beslenmede kullanılacak ekipmanları mutfaklarında ayrı renklendirmişler. Bu sebeple Mengoli, glütensiz ürün seçeneği sunan ancak ürünlerinde çapraz bulaşma riski bulunan işletmelerden ayrılıyor.

Ürün seçeneklerine gelirsek; benim hamburgerim glütensiz olsun ve hassasiyetim yüksek derseniz seçenekler şimdilik içeriğinde glütensiz soslar bulunduran burgerler ile sınırlı; Cheeseburger, Double Cheeseburger, Lokum Burger ve Classic Burger. Menü yanında ikram edilen patatesler ayrı bir fritözde kızartılıyor ve kullanılan soslar Heinz markasının glütensiz seçeneklerinden oluşuyor. Hiçbir ayrıntıyı es geçmeyen restoran, glütensiz hamburger ekmeklerini “mayalıhane”den alıyor, ve köfte içeriklerinde ekmek kullanılmıyor. Çölyak hastası ya da glüten hassasiyetiniz yüksek ise yukarıda bahsettiğim sınırlı menü seçenekleri ile, hassasiyetiniz düşük ise sadece glütensiz hamburger ekmeği seçeneği ile dilediğiniz menüyü deneyimleme imkanı bulabilirsiniz. Burgerlerin yanı sıra dana antrikot ve bazı ızgara et seçenekleri de glütensiz olarak servis edilebiliyor. Mekan, hem glütensiz beslenenlere hem de burger ve et çeşitleri tüketmeyi sevenlere oldukça güzel bir deneyim sunuyor.

YayaRaw

YayaRaw’ın hikayesi, Yasemin Hanım henüz Devlet Opera ve Balesi’nde viyola sanatçısı olarak görev yaptığı dönemde, Türkiye’de yeni yeni konuşulmaya başlayan ancak dünyada bir akım haline gelen “raw food” üzerine araştırmalar yapıp bir dizi eğitim aldıktan sonra, aile işletmesi olan PereMere Alaçatı Otel’in mutfağında butik üretimler yapmasıyla başlıyor. Yasemin Hanım, sağlıklı beslenmeye olan merakını çocukluğa, anne baba evindeki beslenme alışkanlıklarına dayandırıyor. 

YayaRaw; sağlıklı beslenme şeklini benimseyenlere, sporculara, gıda alerjisi olanlara, glütensiz ve vegan beslenenlere, kısaca yediden yetmişe herkese hitap ediyor. Paketli raw atıştırmalıklardan sebze sularına, rengarenk bowl’lardan sıcak vegie bowl’lara günün her saatinde size güzel deneyimler sunuyor.  YayaRaw mutfağındaki tüm ürünlerin glütensiz olduğunu, ancak hammaddenin temin edildiği yerlerde de bu riskin bulunmaması gerektiğini söylemek gerekiyor.

YayaRaw şimdilik haftanın 5 günü ve saat 18:00’e kadar hizmet veriyor. Paket servis seçeneği Yemek Sepeti üzerinden Alsancak bölgesi için var. YayaRaw, aynı zamanda ürettikleri konusunda şeffaf olmayı önemsediklerini, bu sebeple açık mutfak olduklarını ve bilginin paylaştıkça çoğalacağına inanıyor.

Kapak Fotoğrafı: YAYARAW

İlginizi çekebilir: İrem Bali’den Dear Food