İstanbul’da trafiğin, karmaşanın ve kalabalığın daha da arttığını düşündüğüm günlerde iki günlüğüne İzmir’e kaçtım. Sakinliği, yavaşlığı, huzuru bana çok çok iyi geldi. Gelmişken de uzun zamandır keşfetmek istediğim birkaç mekanı ziyaret etme şansı yakaladım. Eğer siz de İzmir’e giderseniz mutlaka bu mekanları ziyaret edin derim.

las-habitas
Las Habitas | Fotoğraf: Naz Kavas

İzmir Keşifleri

Las Habitas

Markanın kurucuları tarafından 2020’de ‘’yaşam alanı’’ misyonu ile yaratılan Las Habitas’ın ilk mağazası da Bostanlı’da yer alıyor. Marka diyorum çünkü burada nitelikli kahvelerden, lifesyle aksesuarlara, termos, kettle gibi kahve ekipmanlarından, Melez Tea’nin çay çeşitlerine kadar pek çok ürün satılıyor. Las Habitas’ın beyaz ve lacivert hakimiyetindeki, huzurlu cafe kısmında oturup sağlıklı yiyecek-içecekleri, deneyimli ve enerjik bir ekibin ellerinden deneyimleyebilirsiniz. Özellikle bowl seçenekleri ile cold pressed içeceklerinin denenesi olduğu mekanda raw cake için de yer bırakın derim. Her gün 10:00 ile 24:00 saatleri arasında Las Habitas’ı ziyaret edebilirsiniz.

Make Me Joi

make-me-joi
Make Me Joi | Fotoğraf: Naz Kavas

Alsancak, Alsancak Collective Studio ve Bostanlı’da şubeleri olan Make Me Joi, kapıdan girdiğiniz an sizi sarıp sarmalayacak, hangi yana bakacağınızı şaşıracağınız renklilikte, farklı ve kendine has karakteri olan bir mekan. Taze sıkılmış, mekanın ruhuna uygun rengarenk sağlıklı ve taze içecekler buranın alametifarikası… Bunun yanında yine sağlıklı tatlılar, sandviçler, salata ve bowl gibi çeşitler de yanlarında kalori hesaplaması yazılı olarak bizleri bekliyor. Bu anlamda Make Me Joi, sağlığına dikkat edenler, sağlıklı beslenerek yaşayanlar için birebir diyebiliriz. Hepsi bir yana, mekanın küçük bir yanında sergilenen ve satın alabileceğiniz orijinal tasarım ürünlerin bulunduğu kısmı incelemek ve alışveriş yapmak da buranın keyifli olan bir diğer yanı.

The Optimist Coffee Co.

optimist-coffee-co
The Optimist Coffee Co. | Fotoğraf: Naz Kavas

The Optimist Coffee Co., Bostanlı’nın en çok tercih edilen mekanlarından biri. Bu tercihin sebebinin geniş, ferah bir ortam ile büyükçe bir dış alandan kaynaklandığını düşünüyorum ancak pek tabii ki lezzetli kahve ve atıştırmalıkların da payı büyük. Sabah 09:00’dan gece 01:00’e değin ziyaret edebileceğiniz The Optimist Coffee Co., her öğün burada bulunmaktan mutluluk duyacağınız türde. Özellikle burada saatlerce kitap okumak ve bilgisayarınızla çalışmak oldukça keyif verici. Menüye gelirsek; glutensiz poğaça veya pancake ile güne başlayabilir, ekmek üstü, bowl, smoothie çeşitleri ya da enfes falafelli salatası ile öğlen saatlerine keyifle girebilirsiniz. Kahveleri de kendi üretimleri olan The Optimist Coffee Co.’dan çıkarken bu kahve çekirdeklerini, bitki çaylarını ve kahvelerinizi içtiğiniz seramik bardakları da satın alabileceğinizi belirtelim.

Bitte İzmir

bitte
Bitte İzmir | Fotoğraf: Naz Kavas

Öğlen yemeği için aklımdaki yer Bitte İzmir’di ve biraz yürümem gerekse de buna o kadar değdi ki anlatamam… Mekan geniş ve ferah, pastel renklerin hakimiyetinde bir dekorasyona sahip. Kapıdan girdiğim an burnuma gelen kokudan dolayı güzel şeyler yiyeceğimi hemen anladım; ancak bu kadarını beklemiyordum… Burada menü kısa ve öz. Hamburger çeşitleri ise imza yemekleri niteliğinde. Çıtır tavuk burgerin içerisinde kendi üretimleri olan “bitte aioli sos” ile yanında servis ettikleri soslu salataya ciddi anlamda doyamadım. Her şey el yapımı ve özel. Kuzu gerdan burger, pancarlı makarna ve falafel de merak ettiklerim arasında. İzmir’e yolum düştüğünde yeniden gideceğime emin olduğum bir yer ve benim için harika bir deneyim oldu!

Sun Coffee Co.

sun-coffee
Sun Coffee | Fotoğraf: Naz Kavas

Sun Coffee Co., bahsettiğim diğer mekanlara göre çok daha yeni. Bu yıl içerisinde açılmış renkli bir mekan. Bostanlı’da sokak arasında bulunan Sun Coffee Co., gürültüden uzak, huzurlu ve sahiden uzun uzun vakit geçirme isteği yaratıyor insanda. Coffee Deparmant ve Montag Coffee’den gelen kahve çeşitleri, berliner, cookie, brownie, tart gibi lezzetli tatlılarla birlikte pek çok kahvaltılık seçenek de sizleri bekliyor. Özellikle cheddar peynirli omlet, french toast ve Antakya ürünleri ile dolu sun kahvaltı tabağı en çok tercih edilenler arasında. 09:00 ile 24:00 saatleri arasında açık olan Sun Coffee Co.’ya mutlaka uğramalısınız.

Rast Bira Bahçesi

rast
Rast Bira Bahçesi | Fotoğraf: Naz Kavas

Rast Bira Bahçesi, Karşıyaka’nın en güzel yerine konumlandırılmış bir mekan. Geniş bir alana kurulmuş olan bahçede bira çeşitleri, lezzetli atıştırmalıklar, güzel müzik ve bolca müdavim bulunuyor. Özellikle İzmir’de yaşayan gençlerin uğrak yeri olmuşa benzeyen Rast Bira Bahçesi’ne gittikten sonra keşke İstanbul’da da böyle yerler olsa dedim. Açıkçası bana Küçük Beyoğlu’nun en eski halini de hatırlayan Rast Bira Bahçesi’nde epey keyif aldım, zaman zaman farklı müzik etkinliklerine de sahne olan mekana muhakkak yolunuzu düşürün derim!

Kapak Fotoğrafı: Instagram @las.habitas

İlginizi çekebilir: Naz Kavas’tan Ayvalık ve Cunda Keşifleri