Jauja (Hayal Ülkesi), “yeni-western” türünün en iyi örneklerinden biri. Western özünü festival izleyicisiyle buluşturmayı başaracak kadar da iddialı.

Jauja
Jauja

Eskiden bir western furyası vardı. Çizgi romanlar, diziler, filmler… Hepsi de batının da batısını, kurak topraklardaki kahramanların mücadelelerini ve hikayelerini anlatırdı. Kovboylar, haydutlar, kasabalar, kovalamacalar, aşklar… Başlı başına bir dünyaydı westernler. Gidip de göremediğimiz diyarlardan bizlere ulaşan, bizleri başka dünyalara götüren bir akımın parçalarıydılar. Fakat günden güne, en batının ulaşılabilir hale gelişi ve “kuzeye” boyun eğişiyle birlikte bu dünya edebiyattan, sinemadan ve televizyondan çekildi.

Jauja
Jauja

Geçen yılların ardından western meraklısı kesimi tatmin etmek için, bugün Türk sinemasında eski aşkları yeniden yaşatacağını söyleyen Türkan Şoray’ın yapmaya çalıştığına benzer atılımlar oldu. Fakat bu atılımlar western özüne sadık kalmayı amaçlarken değişen (ve gelişen) sinema kültürüne, sinema izleyicisine de ayak uydurma zorunluluğundan kendini alıkoyamadı. Neticesinde yeni western oluşumlarının yolu açılmış oldu.

Jauja
Jauja

Lisandro Alonso’nun son filmi Jauja (Hayal Ülkesi) yeni dönem western örneklerinden biri. Hayaller ülkesi Jauja’yı bulmak için çöllere düşmüş bir baba-kız üzerinden insanı içsel bir yolculuğa çıkarıyor oluşuyla da epey iddialı. Bir western için oldukça durağan kaçan Jauja hiçliğin içinden başarılı bir gerilim yaratarak izleyiciyi kendine çekmeyi de başarıyor. Hikayenin geçtiği dönem ve kamera çekimleriyle nostaljik bir atmosfere sahip olan film, Avrupai öğelerle yaratılmış olmasının getirdiği bir farklılığı da içinde barındırıyor. Filme konu olan efsanenin İspanyol kökenli olması, Danimarkalı olduğu iddia edilen karakterlerin bu izlenimi yaratmaması, çöl olarak adlandırılan bozkırda yerlilerin varlığı da göz önünde bulundurulduğunda filmin yaratmaya çalıştığı etki kendini belli ediyor.

İnsanı içsel bir yolculuğa sürükleyen; kapalı, yoğun ancak yalın bir anlatıma sahip olan film western türüne getirdiği yorumun yanı sıra durağanlığına karşın sahip olduğu akıcılıkla izlenmeyi hak ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.4/10

İlginizi çekebilir: Coen Kardeşler’den Bir Western Antolojisi: The Ballad of Buster Scruggs 

Jauja (Hayal Ülkesi), “yeni-western” türünün en iyi örneklerinden biri. Western özünü festival izleyicisiyle buluşturmayı başaracak kadar da iddialı.