Geçen hafta Charlie Rose’un konukları arasında rastladım Jeff Koons’a.

1955 doğumlu Amerikalı Koons için en ünlü kitsch plastik ve heykel çağdaş sanatçılarından biri diyebiliriz. Paslanmaz çelikten ve ayna yüzeyli balon hayvanlar gibi sıradan nesnelerin reprodüksiyonları ile çok ünlü olmuş, pop art figürleri, popüler olguları hatta kitsch olanı sanatın içine katarak ortaya hem görsel açıdan çekici hem de komik eserler çıkarabilmeyi başarmış hatta bunun da fenomeni olmuş bir isim.

jeff-koons-to-design-lady-gaga-sculpture-for-artpop-0

Jeff Koons’a geçmeden önce birkaç kelimede Charlie Rose hakkında yazmakta fayda var. Bence global anlamda entelektüel içeriği en zengin içerikli bire bir röportaj yapan Charlie Rose, çok önemli bir televizyoncu. Yaşayan en önemli politikacılarından tutunda devlet başkanlarına, girişimcilerden iş adamlarına, sanatçılara, bilim adamlarından aktivistlere kadar kitleleri arkasına almış isimleri vizyona çıkarıyor. Kendisinin çok derin uluslararası ilişkiler bilgisine de sahip olması nedeniyle özellikle politik bazlı görüşmelerini izlemek benim için ayrıca bir katma değer. Rastlamışsanız konuşulan konuların ne kadar derin,öğretici ve bir o kadar da keyifli olduğu ile ilgili hem fikir olduğumuzu düşünüyorum. Eğer hiç bir Charlie Rose röportajını dinlemediyseniz hafta içi her akşam Bloomberg TV’de gece 24.00 den sonra programı yayınlanıyor.

jeff koons 2

Kitsch Almanca bir terim. Anlamı ise banal sıradan demek. İşte Koons’un bu kadar popüler olması bu kadar basit bir fikre dayanıyor. Çok büyük kalabalıkları sergilerine çekmeyi başarmasının altında bu kadar basit bir fikrin olması çok şaşırtıcı. Zaten en iyi şeyler sade, basit ve karşı tarafa direkt hitap edebilen fikirlerden çıkmıyor mu?

jeff koons 3

Eğitimini sanat üzerine tamamlayan Koons, tüm ilhamını sahip olduğu yedi çocuğundan alıyor. Evet yanlış duymadınız. Tam yedi evladı var! İlk oğlu, sıkı durun bu çok bomba, büyük bir aşkla evlendiği ve beş sene evli olduğu önce porno yıldızı iken daha sonra İtalya parlamentosuna katılan sansasyonel isim La Cicciolina’dan.

jeff koons 7

Büyük aşk sona erdikten sonra evlatlarının velayeti için çok ciddi davalar sürmüş uzun süre ve sonunda oğlunun annesinde kalması şartıyla anlaşarak ayrılmışlar. Bu süreç Koons’u çok derinden etkilemiş ve en önemli eserlerinden bazılarını oğlunun oynadığı oyuncaklardan esinlenerek yarattığını belirtiyor.

jeff koons 5

Daha sonra stüdyosunda beraber çalıştığı Justine Wheeler ile evleniyor ve aşağıdaki resimde de göreceğiniz gibi altı evlatları oluyor. Koons dediğim gibi hemen hemen tüm ilhamını çocuklarından alıyor. Aşağıdaki resimde arkasında duran heykele dikkat. :)

jeff koons 4

Koons’un bu kadar büyük ve zengin bir isim olmasının başka bir sebebi ise eserlerinden bazılarının Christie’s Londra’da yapılan bir açık arttırmada yaşayan bir sanatçı için verilen en yüksek fiyat olan 12.9M ve 21.2M sterline satılarak dünya rekoru kırmış olması.

inflatableflower&bunny (2).tif

Koons’un oluşturduğu figürler Amerikan moda öncüleri tarafından da tekstil ürünleri ve çanta gibi ekipman ürünlerinde de lisanslı olarak kullanıldı. Lisans işin kaymağı tabii. Alın işte size Amerikan Rüyası!

jeff koons 8

Daha fazla detaya girmeden ben en iyisi Jeff Koons’un Charlie Rose’un programına konuk olduğu videoyu ekleyeyim. Çok keyifli bir söyleşi olmuş. Duyguları,hayat bakışı ve tecrübeleri ile ilgili birçok şey paylaşıyor. Kendisine daha da hayran olabilirsiniz.

Bu ara New York’ta olanlar, sanatçının “A Retrospective” isimli solo sergisini
19 Ekim 2014 tarihine kadar Whitney Museum of American Art ‘da ziyaret edebilirler. Şu an New York’da pek popüler olan sergi için müze önünde uzun kuyruklar oluyormuş benden söylemesi. Kaçırmayın derim!

Switzerland Exhibition

Jeff Koons: http://www.jeffkoons.com/

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?