Yıllardır takip ettiğim İstanbul Caz Festivali’nde bugüne kadar asla unutamadığım topu topu üç konser oldu. Bunlardan ilki henüz 2012 yılında İstanbul Arkeoloji Müzesi bahçesinde gerçekleşen Till Brönner konseriydi. Gerçekten de caz dolu geceydi, hele baterist Wolfgang Haffner’in solosu… Yıllar geçmiş olmasına karşın bana daha fazla haz veren bir solo daha hatırlamıyorum. Müziği basit ama her notayla uyumlu, akıcı bir mini gösteriyle süslemişti. Unutmadığım bir diğer konser 23. İstanbul Caz Festivali’ndeki Özdemir Erdoğan konseriydi, zaman dursa ve bu gece asla bitmese dediğim bir caz gecesiydi. Esprileriyle güldürmüş, müziğiyle ise coşturmuştu üstat. Asla unutamadığım ve bu üç konser arasında en tepeye yerleştirmiş olduğum konser ise yine 23. İstanbul Caz Festivali kapsamındaydı. Sahnede ise Joss Stone vardı.

Joss Stone Geliyor: Yeniden İstanbul Caz Festivali'nde!
Joss Stone Geliyor: Yeniden İstanbul Caz Festivali’nde!

Fotoğraf: theravemag.com

Atatürk Havalimanı’ndaki saldırının yaşandığı 2016 senesiydi. Hatta patlamanın gerçekleştiği 28 Haziran gecesi CHIC feat Nile Rodgers konserindeydim. Mekandaki herkesi ani bir ciddiyet sarmıştı, sonrasında da yanılmıyorsam kalan etkinlikler iptal edilmişti. Joss Stone konseri ise güvenlik gerekçesiyle Küçükçiftlik Park’tan alınmış ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi’ne aktarılmıştı. Ayakta, keyifli bir yaz akşamında dans ederek tadına varacağımız güzel konser, kapalı bir mekana alındığı gibi, bir de oturma düzenli oluvermişti. Fakat Joss Stone ne yaptı? İlk iki parçanın ardından ışıkları açtırdı, herkesi sahne önüne çağırdı ve sanıyorum ki herkes için unutulmaz bir geceye imza attı. Şimdi ise hayatımın en unutulmaz konser deneyimlerinden birini yaşatan Joss Stone Türkiye’ye yeniden geliyor!

Programda yer almayan, ancak sonradan dahil olan Joss Stone, 11 Temmuz Perşembe akşamı, 26. İstanbul Caz Festivali kapsamında, saat 21.00’da ve Volkswagen Arena’da İstanbullular ile yeniden buluşacak. Son dönemde yeni bir albümü çıkmadığı için nasıl bir repertuarla sahnede olacağını öngörmek zor. Fakat insanları dansa teşvik eden ritimleri, dinleyenlerin içine işleyen sesi ve olabildiğince samimi sahne performansıyla Joss Stone’un yine beklentileri fazlasıyla karşılayacağına adım gibi eminim. Size tek önerim yanınızda mümkün olduğunca az eşya getirmeniz. Çünkü yerinizde duramazken  gözlerinizi kapatıp kendinizi müziğin ritmine bırakırken eşyalarınızın derdine düşmek isteyeceğinizi pek zannetmiyorum.

11 Temmuz akşamı Volkwagen Arena’da görüşmek üzere, çünkü ben kesinlikle orada olacağım!

Bilet almak için tıklayın.