Kaburgacı Cabbar, damak zevkine güvendiğim birkaç arkadaşımdan duyduğum bir yerdi. Uzun yıllar Adana’daki şubelerinde hizmet veren kaburgacı, ikinci şubeyi yakın zamanda Maslak Oto Sanayi’ye açmış ve etlerini Adana’dan getirtiyormuş. Ben de bu lezzeti denemek için Adana’da kebap yemiş olan babamı kaptığım gibi soluğu Kaburgacı Cabbar’da aldım. 

Kaburgacı Cabbar
Kaburgacı Cabbar | Fotoğraf: Melis Saygın

Konum

Biz iki kişi Adana, kaburga şiş ve küşleme sipariş ettik. Yağlı kara çok methediliyordu ama biz gittiğimizde kalmamıştı, o yüzden yiyemedik. Oldukça çeşitli olan menüde ete eşlik etmesi için domates salatası ve sumaklı soğanlı yeşil salata bulunuyor; bu salatalar da sipariş geldikçe, taze taze hazırlıyor.

Kaburgacı Cabbar
Kaburgacı Cabbar | Fotoğraf: Melis Saygın

Biz ilk önce kaburgayı tattık. Kaburga, kendi fırınlarında yaptıkları ekmekle (pideyle) servis edildi ve gayet başarılıydı. Domates salatası da etin yanına çok yakışmıştı ve oldukça lezzetliydi.

Domates Salatası ve Kaburga Şiş
Domates Salatası ve Kaburga Şiş | Fotoğraf: Melis Saygın

Yemekten sonra konsere gideceğimiz için soğanlı yeşil salatadan alamadık. Bunun için sonradan epey pişman oldum ama en kısa sürede mutlaka onu da deneyeceğim çünkü hem arkadaşlarımdan hem de diğer masalardaki müşterilerden salatanın çok lezzetli olduğunu duydum. 

Adana Kebap ve Küşleme
Adana Kebap ve Küşleme | Fotoğraf: Melis Saygın

Ardından Adana kebap ve küşleme geldi. Açıkçası tüm yediklerim içinde benim favorim Adana oldu çünkü gerçekten tadı Adana’da yediğim kebaba çok yakındı. Sadece içindeki kuyruk yağının miktarının Adana’daki kebaplara kıyasla daha az olduğunu söyleyebilirim. Elbette bir Adanalı buna itiraz edebilir ama bir İstanbullu olarak kuyruk yağına çok alışık olmadığım ve fazlası bana ağır geldiği için ben bu halini daha çok sevdim bile diyebilirim. 

Kadayıf Tatlısı
Kadayıf Tatlısı | Fotoğraf: Melis Saygın

Tatlı olarak ise kadayıf sipariş ettik. Normalde kadayıf sevmem ve sadece tadına bakmak için bir çatal alırım diye düşünürken yarım porsiyonu yedim. Bugüne kadar yediğim en güzel kadayıftı, hatta yediğim çoğu şerbetli tatlıdan daha iyiydi. 

Bunların dışında servis son derece hızlı, çalışanlar kibar ve güler yüzlüydü. Mekan salaş olarak değerlendirilebilecek olsa da oldukça kalabalıktı. Kaburgacı Cabbar pazar günleri hariç her gün 21:00’e kadar açık. Detaylı bilgi almak veya rezervasyon yaptırmak isteyenler Instagram hesaplarına göz atabilirler.

Kapak fotoğrafı: Instagram / @kaburgacicabbar

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den İstanbul Sokak Lezzetleri