Ankara’da yılın en güzel zamanlarını yaşıyoruz; karlı ve buz gibi soğuk… Bu nedenle güzel kafeler, keyifli mekanlar öne çıkıyor, daha fazla keşifler yapıyorum. Bugün karşınızda yeni keşfim Kapı Ankara var!

Mart 2018’de abla, kardeş ve hatta kocaman bir ailenin güç birliği yapmasıyla Şili Meydanı Gülden Sokak’ta açılmış Kapı. Dışarıda, şu an karlar altında olan şahane bir bahçesi var. İç mekansa yaklaşık 3 aylık bir tadilattan geçmiş açılış sürecinde. Sahiplerinden Side şöyle anlatıyor “Kapı” ismini: “Hayatımızda mutluluğa ve sevgiye açılan bir kapı olmuştu, o nedenle mekanın adını böyle koymak içimize çok sindi.”

2018 yazı oldukça kalabalık ve hızlı geçmiş Kapı için. Sürekli geri bildirimler alarak yenilikler yapmışlar. İç mekanda sürekli yeni dokunuşlara, farklılıklara şahit olmak da mümkün. Mesela ben en son gittiğimde şahane makromeler asılıydı. Bir sonraki gidişimde neler yenilenecek merakla bekliyorum. 🙂

Kapı’nın sosyal medyasını da bizzat kendisinin yönetmesi ciddi bir avantaj. Mesela ben, misafir olmadan önce de Instagram paylaşımlarını keyifle takip ediyordum. Çalışan ekibin de hepsi çok yakın arkadaş. Dolayısıyla iç mekanın keyfine yansıyor bu durum. Beraber çalışıp beraber eğlenebilen şanslı insanlardan olduklarını düşünüyorum.

En beğendiğim ve diğerlerinden farklı özellikleriyse “akşam kahvaltısı” oluyor. Tıpkı sabah kahvaltısı gibi rezervasyonla misafirlerini kabul ediyorlar ancak saat 17:00-21:00 arasında!

Ancak kahveyle ayılabilenlerdenseniz; kahveler Petra Coffee imzasını taşıyor. Güne kahvaltısız başlayamıyorsanız; Alaçatı kahvaltısı sizin için masanıza geliyor. Alaçatı’dan özel olarak getirdikleri limon, incir-ceviz ve böğürtlen reçeline mevsimine göre yeni çeşitler de ekleniyor. Pişisini de mutlaka deneyin derim, insan yerken kendini çok zor durduruyor. Tatlı lorla vişnenin bir arada harikalar yarattığı Alaçatı Cheesecake de unutulmayacak bir lezzet olarak menüde yerini alıyor. Üstelik hepsi anne eli lezzeti taşıyor!

Kapı’yı Spotify’da da takip etmelisiniz! Kapı Ankara hesabında Kapı Açılıyor, Kapı Kapanıyor, Bahar Geliyor isimli çok güzel çalma listeleri var.

Heykel, sulu boya, batik, seramik, makrome atölyelerine katılmak için, akşamüzeri arkadaşlarla muhabbet için, evde hissetmek için, kahve eşliğinde kitaba gömülmek için, yalnızlığın tadını çıkarmak için bir kapınız var artık. Yakında başlayacak akşam kahvaltısında görüşmek üzere!

Kapak fotoğrafı: Instagram / @kapiankara

İlginizi çekebilir: Melike Büşra’dan Ankara Kahveciler