Selam, ben Hande. İnsanları, gözlemlemeyi, deneyimlemeyi ve etkileşimi severim. İlham verici her konu beni kendine çeker ve ilham olabilmek de hoşuma gider. 33 yaşındayım. 33 yaşıma farkındalık, 11 yıl kurumsal hayat ve 2 çocuk sığdırmış oldum. Bu beni mutlu ediyor. Tabi birçoğumuz gibi aklım yapamadıklarımda… Hayat hepimize acı tatlı bir sürü yönünü tattırıyor, bizzat yaşamadığımız acılar olsa da ders aldığımız, düşündüğümüz, korktuğumuz anlar oluyor. Bir tarafta da hayal edip ertelediğimiz zamanlar oluyor. İşte böyle anlar yaşandı. 2023’e selam olsun. Dedik ki neyi erteliyoruz? Nasıl yaparız, nasıl ederiz derken başladı 8 metre karelik hayatımız yani karavan hayatı!

whatsapp-image-2023-07-12-at-17-57-16
Karavan Hayatı | Fotoğraf: Hande Mete

Deniz kokusuna doğduğumdan mıdır bilmem severim doğayı, doğallığı, sadeliği, maviyi, özgürlüğü. Tabi bir tarafım da o denizin nereye kadar uzandığını görmek ister. 🙂 Çadır kampı yapmayı severdik, tabi hep bir tık modern kamp. Tuvalet, bulaşık yıkamalık lavabolar, duş ve biraz insan olmalıydı. Eskiler der ya kafamızı sokacak bir dört duvarınız olsun. Dinledik. Bu yazıda size karavan hayatı ile ilgili ilk deneyimimi paylaşacağım. 

Karavan Alırken ya da Kiralarken Bilinmesi Gerekenler

Biz bakmaya başladığımızda bir sürü detayla karşı karşıya kaldık. Ayrı ayrı sayfalarda okuduğum deneyimleri ve kendi deneyimlerimizi tek bir yerde topluyorum:

whatsapp-image-2023-07-12-at-18-00-52-1-2
Karavan Hayatı | Fotoğraf: Hande Mete

Öncelikle 3 tür karavan var. Motokaravan ve 750 kg altı çekme karavan, 750 kg üstü çekme karavan. Çekme karavan için aracınızın olması ve çeki demiri takılmış olması gerekmekte. Bence çekme karavan özgürlüğe özgürlük katıyor. Mesela markete gitmek için her seferinde karavanı toplamak zorunda kalmıyorsunuz. 750 kg altı karavanlar maksimum 4 kişilik kapasiteli olabiliyor ve B sınıfı ehliyetle kullanılabiliyor. 750 kg üstü için ehliyetinizi yükseltmeniz gerekiyor. Motokaravanlar da kendi içinde çok detaylı ayrılıyor ama tabi biraz daha maliyetli. Kiralama yapacaksanız tabi motokaravan kiralamak daha mantıklı, sürekli karavanla seyahat edilmeyecekse aracınıza çeki demiri taktırmanıza gerek yok. 

Çekme karavan deneyimim olduğundan şimdi çekme karavan özellikleri ile devam ediyorum. Muhakkak olması gereken ve olursa hayatınızı kolaylaştıracak özellikler var. Güvenlik açısından mutlaka şase, frenli sistem ve torsiyon dingil çok önemli. İyi bir yalıtım ile sıcak-soğuk hava dengesi iyi ayarlanmış oluyor. Pistonlı camlar, sineklik ve perde ev gibi hissetmek için bence önemli. Güneş paneli, akü, şofben, yeterli su deposu, iç/dış duş, kasetli tuvalet, ortam ısıtıcı, kaliteli sünger yataklar, ocak, buzdolabı, tente, karavan basamağı ve mümkün olan her yere yapılabilecek minik dolaplar bence karavan hayatına rahatlık katıyor. 

Karavan Hayatının Eğlenceli Kısımları

whatsapp-image-2023-07-12-at-18-00-52
Karavan Hayatı | Fotoğraf: Hande Mete

Aslında başlı başına bambaşka bir hayat deneyimliyorsunuz, çadır kampı yaptıysanız bu hissi anlayabilirsiniz belki, işte onun daha güvenli ve konforlu hali başlıyor. Her zaman bir alanı baştan yaratmayı, bir eşyanın yeni yerindeki halini, farklı tabaklarda yemek yemeği sevmişimdir. Sanırım bu sebeple karavan için yaptığım alışveriş bolca keyif verdi. Karavanda kullanılacak eşyalar hakkında söylenebilecek ilk sözler: “Hafif ve kırılmayan mutfak eşyaları, organizer kutular, yapışkanlı askılar ve tuvalet kimyasalı olmalı. “

Melamin ya da emaye tabaklar, bardaklar şık duruyor ama tabi plastik piknik setleri de kesinlikle iş görür. Tava ve tencere için birer tane olması yetiyor, çabuk ısınıp enerji tasarrufu da sağlaması açısından alüminyum granit tercih edilebilir. Evinizin bahçesinde oturuyor hissi için piknik halıları, kamp sandalye ve masaları vazgeçilmez olacaktır. Her gün başka bir manzaraya pencereleri açmak gibi karavan hayatı… Ben bunları yazarken bile heyecanlandım, umarım sizde de ufak bir heyecan uyandırmıştır. Eğer sizde tırnaklı pencereleri açıp, minimalist evinizde küçük esintilerle uyanmak isterseniz neden denemeyesiniz ki? 

Kapak Fotoğrafı: Hande Mete

İlginizi çekebilir: Başak Aydın’dan Karavan Deneyimi