Söz konusu Reşitpaşa ise, keşifler teferruat değil esastır. Bu esasa da, bir sonraki keşfe kadar en iyi uyanı ise, Amerikan konseptli, ismi sade, sunduğu lezzetleri derin Keep It Simple (Kis) Rotisserie’dir.

Konum

kis2
Kis (Keep It Simple) Rotisserie, İç Mekan

Reşitpaşa’ya yolu düşenlerin, semte adımını atar atmaz, Borsa’nın sol yanına konuşlanan, geniş girişi, onun yanındaki davetkar mutfağıyla Keep It Simple’ı görmemesi ve sonra da içeri girmemesi mümkün değil. Girdiği zaman da mekanın sade ve dingin ortamına, özellikle de Borsa manzaralı ferah balkonuna tav olmaması hiç mümkün değil. Biz de, her gelenin yaptığı gibi, sakin görünümü açısından, önce sağ taraftaki masa ve sandalyeler mi acaba diye düşünerek, sonra yaz esintisinden nasiplenelim diyerek balkondaki masamıza yerleşiyoruz. Karşımızda ağaçlar, balkonumuzda rüzgar, elimizde menü ile sipariş verecek olmanın dayanılmaz mutluluğunu yaşıyoruz.

Kis Rotisserie.png 3
Kokoreçli Nachos

Mekanın felsefesi zaten sadelikten yanaysa, ansiklopedi gibi çevireceğiniz 500 seçenekli bir menü beklemek olmaz. Adı üstünde, başlangıçlar, tavuk, burger, salata, ana yemek ve tatlıdan oluşan altı bölüm, bunlara ilave yan lezzetler ve her birinin içinde beş-altı kalemden oluşan çeşitler boy gösteriyor. Başlangıçlarda ilk gözümüze çarpan ve buranın da alamet-i farikası kokoreçli nachos. Çin böreği, etli veya sebzeli taco, karides tempura, ızgara sosis gibi seçenekler bekleyebilir; kokoreçli nachos ve yanında her başlangıcın kare as’ı keçi peynirli bruschetta siparişimizin ilk basamağını teşkil edebilir. Çıktığımız bu basamak bizi fazlasıyla mutlu ediyor çünkü her şey bir yana, kırk yıl düşünsem aklıma gelmeyecek kokoreç ve nachos’un uyumu tek başına bile şampiyon olacak cinsten.

Kis Rotisserie.png 2
Mini Burger Tabağı

Bu kadar çeşidi görüp, hem aç olmamızdan hem de merakımızdan feyz alarak Kis kanat sepetinin yanında mini burger tabağını da siparişimize ekliyoruz. Bakmayın adının mini burgerler olduğuna; içinde, lezzeti kendisinin en az iki katı büyüklüğünde pasaklı, rozbif ve Kis burger çeşitleri ve kimseyle paylaşmak istemeyeceğiniz güzellikte patataes kızartması var. Her burgeri ayrı ayrı anlatırım ama pasaklının yanına daha büyük bir parantez açmasam olmaz. Eti ağır ateşte pişirip tütsülemek yetmemiş, chedar peyniri, kremalı rokfor ve BBQ sosuyla tadını doruklara çıkarmışlar. Bir de Mac&Cheese var, bildiğiniz chedarlı dirsek makarnaya, Kars gravyeriyle kendi yorumlarını katmışlar. Ana yemeklerden rotisserie (çevirme) tavuk, bonfile, antrikot ve somon teriyaki de cezbetmiyor değil. Hepsini birden denemek mümkün olmayacağından bir sonraki ziyaretimizin ana gündem maddesi olmalarına karar veriyoruz.

kis1
Akif Akçelik Şef ve Deniz Kent Somersan

Yediklerimizin tadı tamağında, son olarak dondurmalı brownie ile keyiften dört köşe olmuş biçimde mekanın hikayesini dinlemek üzere mikrofonu Akif Akçelik Şef’e veriyoruz. Kis, dünya yemeklerine hakim Deniz Kent Somersan tarafından 15 Mart’tan bu yana misafirlerine, ortamı ve menüsü sade, lezzeti şahane bir deneyim sunuyor. Reşitpaşa’da iyi lezzet sunma konusundaki araştırmalar ve çabalar, yaklaşık altı ay içinde böylesine güzel bir şekilde meyvesini veriyor. Deniz Bey, hep Reşitpaşa’da olmasını istediği mekanın tasarımını üstlenirken, şefimiz de mutfağın dizaynından tutun da, A’dan Z’ye inşa edilmesine ve menünün içeriğinin belirlenmesine kadar diğer tüm görevleri başarıyla yerine getiriyor. Milli su topu oyuncusu Akif Şef, profesyonel spor yaşamına yemekle  nokta koyuyor. MSA’dan aldığı eğitimi ve bugüne kadar Uzak Doğu, İtalyan, Fransız mutfaklarında edindiği deneyimi burada konuşturuyor.

kiss-resitpasa-1
Kis (Keep It Simple) Rotisserie, Mutfak

Mekanın konsepti Amerikan ama mutfak bir sentez harikası. Öncelikle menüdeki her şey %100, Kis’in mutfağından çıkma ve el yapımı; bakınız soslar, coleslaw, vb! Pişirilen her lezzet klasik gibi düşünülse de yorumlama Kis’e ait hem de tam Türk damak zevkine göre. Bruschettanın keçi peyniriyle yapılması, nachosa kokoreç eklenmesi, mac&cheese’in chedarla birlike Kars gravyeriyle harmanlanması, Çin böreğinin kendi formüllerine göre hazırlanması gibi…

Kis Rotisserie
Kis Kanat Sepeti

Mekanın adında yer alan rotisserie yani çevirme de her yerde karşılaşılan elektrikli çevirme makinesinde değil gaz ile çalışan döküm demir bir çevirme tekniğiyle gerçekleşiyor. Tuz ve şekere bulanan tavuk, on iki saat boyunca eşit ısıyla sulu ve lezzetli bir çevirmeye dönüşüyor. Bir diğer çevirme ürünü ise tatlılarda ananas rotisserie. Yakında menüye yenileri eklenecek ve hatta siz bu satırları okurken double chicken burger de misafirlerinin beğenilerine sunulacak. Bu arada şimdiden İstanbul’un dört bir tarafından müdavimlerini yaratmışlar,  İstoç’dan bile gelen lezzet meraklıları varmış. Hemen bir son dakika gelişmesini de paylaşalım; yakın zamanda, paket servisleri olacakmış (ancak orada oturup sıcak ve taze şekilde, daha çok keyfi çıkacağı kesin).

kis7
Kis (Keep It Simple) Rotisserie, Bar

Bu kadar çok yiyecek seçeneğinin yanında içki seçenekleri de ayrı bir yazı konusu olabilir. 16 çeşit biraları ve 10 çeşit de kokteylleri var. Bira menülerinde Gara Guzu, Tuborg Frederic serisi, Zıkkım gibi yerel markalar, barın yıldızları. Kokteyllerde Barmen Alp Bey’in imzasını taşıyan, Irish viski, zencefil, şeker ile  hazırlanan Kis Hour en favori ilan edilmiş. Mekanı kiralayarak yapacağınız özel organizasyonlarda kendi shotlarını ve daiquirilerini servis ediyorlar. Diğer taraftan sürahilik mojito da yaz akşamlarına bence çok yakışacak.

kid6
Kis (Keep It Simple) Rotisserie, Brownie

Gördüğünüz gibi Keep It Simple (Kis) Rotisserie, önce anlatmakla sonra da lezzetleri deneyimleyip tavsiye etmekle bitmeyen bir mekan. İşte bu yüzden, her gün saat 12:00’de kapılarını açan, hafta içi  gece saat 22:00’ye, cuma ve cumartesi günleri de saat 23:00’e kadar misafirlerini ağırlayan Kis Rotisserie’yi keşif listenizin en başına almanız şiddetle tavsiye. Şimdiden afiyet olsun!

Keep It Simple (Kis) Rotisserie: Instagram Konum

Keep It Simple (Kis) Rotisserie Adres: Reşitpaşa Mahallesi, Tuncay Artun Cad. 141a Sarıyer/İstanbul

İlginizi çekebilir: Eda Geven’den Odun Pizza