İzmirliler için Kemeraltı’nın ne demek olduğunu anlatmaya gerek yok sanırım. Kemeraltı’nda ne ararsanız var; tarih, çeşitli lezzetler, antikalar… Ben de bugün size Kemeraltı’nda yeni bir oluşum sayılan Antikacılar Çarşısı ile ilgili ayrıntılardan bahsetmek istiyorum.

Kemeraltı Antikacılar Çarşısı
Kemeraltı Antikacılar Çarşısı | Fotoğraf: Instagram / @kemeraltiantikacilarcarsisi

Konum

Şöyle yazıyor Kemeraltı Antikacılar Çarşısı’nın Instagram hesabında: “Tarihi Kemeraltı’nda tarihi biriktirenlerin aynı çatı altında toplandığı tek adres.”

Öyle miymiş? diye merak edip bugün yolumu Kemeraltı Antikacılar Çarşısı düşürdüm ben de.

Kemeraltı Antikacılar Çarşısı
Kemeraltı Antikacılar Çarşısı | Fotoğraf: Esra Tungut

Sıra sıra dükkanların ve atölye alanlarının yanı sıra antikaların arasında çay, kahve hatta şarabınızı da içebileceğiniz yerler bulunan, güzel etkinliklerle değerlendirilirse canlılığını koruyabilecek sempatik bir alan olmuş Antikacılar Çarşısı.

Antikacılar Çarşısı
Antikacılar Çarşısı | Fotoğraf :Esra Tungut

Mezat meraklıları için Antikacılar Çarşısı’nda sık sık mezatların düzenlendiğini de eklemek isterim. Biz gittiğimizde mezatın başlamasına henüz 1 saat vardı ama ilk kez bir mezat alanı içinde bulunmak, başlamamış olmasına rağmen beni heyecanlandırdı. Bir dahaki sefere mutlaka mezat saatinde orada olacağım.

Sakla Samanı Antika
Sakla Samanı Antika | Fotoğraf: Esra Tungut

Bütün bunların dışında benim en çok ilgimi çeken yer; “Sakla Samanı” adlı antikacı oldu. Bir yeri satışa ayrılmış olan mekanın bir bölümü tamamen sahibinin sergi alanı olarak hazırlanmış. Sakla Samanı Antikacı’da, sahibinin çocukluk anılarının yanı sıra Efes Pilsen’in geçmişine doğru bir yolculuğa da çıkıyorsunuz. Ben çok sevdim. Giderseniz uğramadan geçmeyin derim.

Ben, kahve sunumlarının antika fincanlarda olduğu Feraye Cafe’de öğle aramı tamamladım; size de antika fincanlarda kahve içme deneyimini yaşamanızı öneririm. 🙂

Tarihte keyifli bir yolculuğa çıkmak, Kemeraltı’nın güzel havasını solumak ve üzerine bir de kahve içmek isteyenler; mutlaka Antikacılar Çarşısı’nı ziyaret etmelisiniz. Keyifle geçsin hafta sonunuz!

Kapak fotoğrafı: Instagram / @kemeraltiantikacilarcarsisi

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den İstanbul Vintage Dükkanlar ve Antikacılar