Karşınızda vintage ve antika sevgisi olanlar için hazırladığım özel liste! İşte İstanbul’da en sevdiğim antikacılar ve vintage dükkanlar:

İstanbul’un En İyi Vintage Dükkanları ve Antikacıları

Kadıköy Antikacılar Sokağı İstanbul’da Antikacılar

Kadıköy Antikacılar Sokağı

Antikaseverler için paha biçilemez bir sokak olan Kadıköy Antikacılar Sokağı’nda en iyi müzayedelerde görebileceğiniz parçaları bulabiliyorsunuz. Başta Fransa ve Viyana olmak üzere; koltuktan sürahiye, masadan yatak başına Avrupa’dan gelen yüzlerce ürün burada sergileniyor.

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den “Mutlaka Keşfedin: İstanbul’un 10 Antika ve Bit Pazarı”

Feriköy Bit Pazarı (Bomonti Antika Pazarı) İstanbul’un En iyi bit pazarları

Feriköy Bit Pazarı (Bomonti Antika Pazarı)

Duyduk duymadık demeyin, Pazar günleri Feriköy Bit Pazarı kuruluyor! Bomonti’de kurulan bu antika pazarında eski plaklardan kahve fincanlarına, gözlüklerden otomobil aksesuarlarına kadar her şey var. Burası antika sevenler için bir cennet!

Instagram: @ferikoyantikapazari

İlginizi çekebilir: Gülfem Karcı’dan “Bomonti/Feriköy Antika Pazarı: Harika Bir Pazar Programı”

Tekten Optik Sirkeci Vintage Gözlük

Tekten Optik – Vintage Gözlükçü

Sirkeci’de Doğubank’ın tam yanında bulunan Şah Han’da yer alan Tekten Optik, bir vintage gözlük cenneti. Buranın sahibi Mehmet Bey size güler yüzüyle çay ikram ederken siz de onlarca güzel gözlüğün arasında kaybolabilirsiniz, dikkat!

Instagram: @tektenvintage

İlginizi çekebilir: Lisya Kalma’dan “Sirkeci’de 6 Saat: Tekten Vintage Optik ve Can Oba Restaurant”

Karaköy Junk

Karaköy Junk

Aslı Atamer’in yurtdışı ve yurtiçinden topladığı parçalardan oluşan bu dükkanda kendinizi kaybetmeniz çok mümkün. Kadife koltuklarıyla sizi başka bir döneme götüren dükkanda her şey var; daktilolar, vintage berber eşyaları, oyuncaklar, retro saatler… Antika arıyorsanız, buraya mutlaka uğrayın derim.

Çukurcuma

Çukurcuma Antikacılar

Çukurcuma’ya İstanbul’un bohem tarafı diyebiliriz. Bu semtte antika mobilyalardan ikinci el kitaplara, vintage çanta, ayakkabı ve elbiselere kadar onlarca parça bulabilirsiniz. Benim buradaki favori antika dükkanlarımdan bir tanesi ünlü markaların ikinci el çantalarını satan IDEA. Ayrıca, Osmanlı Antik Palas ve Mozk Antique & Vintage da mutlaka içine girip zamanda yolculuğa çıkmanız gereken antikacılardan. Eski bavullar, çantalar, kartpostallar, lambalar, telefonlar, halılar, bozuk paralar ve çok daha fazlasını bulabilirsiniz. Bunların hepsine ulaşmak için önümüzdeki günlerde bir gün Çukurcuma’yı keşfe çıkmanız yeterli.

Çukurcuma antikacılar ile dolu ama buradan plak tutkunlarına da bir önerim var: Deform! Çok büyük bir kısmı ikinci el plaklardan oluşan; pikap, rengarenk tişörtler ve bez çantaların da satıldığı dükkan, oldukça geniş bir etnik müzik arşivine sahip. Kapıdan adımınızı atın ve nostaljiyi içinizde hissedin!

Instagram: @deformmusic

İlginizi çekebilir: Deniz Yılmaz Akman’dan “Plak Dükkanları”

Üsküdar Antikacılar Sokağı

Üsküdar Antikacılar Sokağı

Üsküdar’da Selami Ali Mahallesi Görümce Sokak’ta her cumartesi açılan bit pazarı antikaseverler için farklı bir alternatif olabilir. Tarih kokan bir sokakta birçok özel parça bulabilirsiniz. (Üsküdar’da bir de antikacılar çarşısı var; büyük parça arayışındaysanız orası doğru adres olabilir.)

İlginizi çekebilir: MimarcaSanat’tan “Mimarca Detay; Üsküdar Antikacılar Sokağı”

Horhor Antikacılar Çarşısı

Horhor Çarşısı Antika

Aksaray’da bulunan Horhor Antikacılar Çarşısı 200’ü aşkın antikacı dükkanıyla İstanbul’un (hatta belki Türkiye’nin!) en büyük antikacı çarşısı. Horhor’da Osmanlı ya da Avrupa işi özel mobilyalar ve çeşit çeşit antika eşyalar bulunuyor.

Özetle, İstanbul’da harika antikacılar ve vintage dükkanlar var. Bunları keşfederek yaşadığınız şehri çok daha fazla sevebilirsiniz! 🙂