Büyük mağazalarda, alışveriş merkezlerinde yapılan alışverişe alışmış ya da online alışveriş sitelerinin sağladığı imkanlarla hayatımız hızlanmış ve kolaylaşmış olsa da sokakta kurulan pazarlardan alışveriş yapmanın yeri ve tadı her zaman ayrı! Hâlâ, her hafta binlerce insanın akın ettiği İstanbul’un 10 semt ve bit pazarını bir araya getirdik…

İşte İstanbul’un farklı semtelerinde, farklı günlerde uğrayabileceğiniz bit pazarları ve semt pazarlarından seçtiklerimiz:

İstanbul’un Bit ve Semt Pazarları

pazarlar - bomonti antika

Bomonti Antika Pazarı

Bomonti Antika Pazarı  

İstanbul’da bit pazarlarından çıkmayanların, eskiye özlemi hiç dinmeyenlerin ve aradığını bile bilmediği şeyleri bulmanın sevincini tatmak isteyenlerin adresi uzun bir süredir bu pazar, Bomonti Antika Pazarı. Feriköy Organik Pazarı’yla aynı yerde, pazar günleri kurulan bit pazarı, zamanda yolculuk vadediyor. Eski plaklardan antika kılıçlara, eski teleskoplardan saatler yüzlerce antika eşya bulabileceğiniz Bomonti Antika Pazarı’nı mutlaka ziyaret edin.

İlginizi çekebilir: Gülfen Karcı’dan “Harika Bir Pazar Programı: Bomonti Antika Pazarı” 

 

pazarlar - dolapdere

Dolapdere Bit Pazarı

Dolapdere Bit Pazarı

Bomonti Antika Pazarı’nın yüksek fiyatlarından yorulduysanız, yolunuzu Dolapdere’ye düşürebilirsiniz. Bugünlerde sanat ortamının yavaş yavaş kaydığı Dolapdere’de pazar sabahının erken saatlerinde Feylesof Sokak’ta kurulan pazar, elden çıkarılmış mutfak eşyalarından antika tablolara dek her şeyi bulabileceğiniz, sürprizlerle dolu bir yer. Burası da İstanbul’un sayılı bit pazarlarından, mutlaka uğrayın.

 

pazarlar - kucukpazar

Küçükpazar Bit Pazarı

Küçükpazar Bit Pazarı (Eminönü)

Son zamanlarda kapsamı ve büyüklüğü azalan bir pazar olsa da gerek tarihi yarımadanın (başta Süleymaniye Camii olmak üzere) güzelliklerine, gerek Balat’ın gün geçtikçe canlanan sokaklarına olan yakınlığıyla daima cazip bir seçenek olan Küçükpazar Bit Pazarı, cumartesi sabahının erken saatlerinde kuruluyor. Malum, erken kalkan yol alır, o yüzden ne kadar yollara düşerseniz, bulacağınız eski eşyaların o kadar iyi korunmuş ve kaliteli olacağını unutmayın. Unutmayın, İstanbul’daki antika ve bit pazarları şehri daha iyi keşfetmenizi de sağlıyor.

 

pazarlar - kadikoy

Kadıköy Antika Pazarı

Kadıköy Antika Pazarı (Selamiçeşme)

Kadıköy’deki Antikacılar Sokağı’nı bilmeyen yoktur, peki Kadıköy Antika Pazarı’ndan haberiniz var mıydı? Her cumartesi, Kadıköy’ün en büyük yeşil alanlarından olan Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nın girişinde kurulan bu pazar, Avrupa yakasındakileri aratmıyor. Uygun fiyata antika ürünler bulabileceğiniz pazara uğramışken Özgürlük Parkı’nda oksijen depolamayı da unutmayın!

 

pazarlar - ferikoy organik

Feriköy Organik Pazarı

Feriköy Organik Pazarı

Cumartesi günleri kurulan Feriköy Organik Pazarı, İstanbul’un dört bir yanından kalkıp sağlıklı beslenmek üzere alışveriş yapmaya gelenlerle dolup taşıyor hafta sonunun ilk saatlerinde. Türlü türlü yeşillik, otlar, sebzeler, meyvelerden seçip bir haftalık sebze-meyve ihtiyacınızı karşılayıp hafta sonraki cumartesi gününe kadar sağlıklı sağlıklı beslenebilirsiniz ama hemen ertesi gün antika pazarı için tekrardan aynı noktaya uğrayabilirsiniz.

 

pazarlar - kastamonu

Kastamonu Pazarı (Kasımpaşa)

Kastamonu Pazarı (Kasımpaşa)

Sağlıklı beslenmek demenin yalnızca organik ürünlerle değil, doğal ortamında yetişen, yerel ürünlerle de mümkün olduğunu biliyorsanız, bu pazarı da mutlaka not edin. Bir diğer adı Tarihi İnebolu Pazarı olan Kastamonu Pazarı’na, adı üzerinde, tüm ürünler her hafta taze olarak İnebolu, Kastamonu’ndan geliyor. Turşu, reçel, bal, yumurta, mantar, taş fırın ekmeği, tereyağı, salça, erişte, kete ve çok daha fazlası Kasımpaşa’da pazar sabahları kurulan bu pazarda.

 

pazarlar - yesilkoy

Yeşilköy Pazarı

Yeşilköy Pazarı

Geldik İstanbul’un en meşhur pazarlarından birine. Şehrin merkezine uzak olsa da, Yeşilköy Pazarı’nın alametifarikası çeşit açısından sahip olduğu bolluk. Taksim’den dolmuşlarla ya da Bakırköy’den minibüslerle rahatça ulaşabileceğiniz pazar, İstanbul’un “sosyete pazarı” olarak bilinen pazarlarından yalnızca biri. Bunun nedeni oldukça ucuza bulacağınız, kimi ihraç fazlası ve orijinal, kimisi imitasyon “marka” kıyafet ve çantalar… Diğer yandan her pazarda olduğu gibi tabii ki türlü yiyecek, bakliyat, ev eşyası ve kıyafet de uygun fiyatlara sizi bekliyor.

 

pazarlar - ulus

Ulus Sosyete Pazarı

Ulus Sosyete Pazarı

İstanbul’da birçok “sosyete pazarı” bulunsa da aslı gerçekten bu olmalı! Adı Ulus olsa da, birkaç yıldır Ortaköy’de, Dereboyu Caddesi’nde kurulan pazarda son moda kıyafetleri uygun fiyatlara bulmanız mümkün. Dahası, bu pazar hiçbir pazara benzemiyor çünkü hizmette sınır tanımıyor: Soyunma kabinleri, mobil tuvaletler, Akmerkez ve metrobüse ring seferler ve hatta vale servisi…

 

pazarlar - fatih

Fatih Çarşamba Pazarı

Fatih Çarşamba Pazarı

Adı üzerinde, Fatih’te ve çarşamba günleri kurulan bu pazarın asıl hedef kitlesi el işlerine ve el dokumalarına meraklı olanlar…Rengarenk kumaşlar, türlü iplikler, dikiş malzemeleri, havlu ve örtüler, danteller, yünler ve daha fazlasını bulabileceğiniz pazardan kendi kreasyonunuzu yaratmak üzere malzeme ve ilhamla ayrılacağınız kesin gibi.

pazarlar - horhor

Horhor Antikacılar Çarşısı

Horhor Antikacılar Çarşısı (Aksaray)

Listemizdeki diğer pazarlar bir yana, Horhor Antikacılar Çarşısı, adı üzerinde, bir pazar değil, her gün rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir çarşı. Onyıllardır İstanbul’u anlatan çeşitli yazarların satırlarında adı geçen, günümüzde dönem filmleri, diziler ya da reklam filmleri için kiralanan antika eşyaların yuvası olan Horhor Antikacılar Çarşısı’nda 200’den fazla dükkan ve tezgah yer alıyor.

İlginizi çekebilir: Deniz Yılmaz’dan Sirkeci’den Çukurcuma’ya Saklı Kalmış Dükkanlar

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN