Kahveyi hem tüketmeyi hem de hazırlamayı sevenler için küçük sırlar ve önemli teknikler öğrenmenin en doğru adreslerinden biri olan Mutfak Sanatları Akademisi’nde katıldığım Kış Kahveleri workshop’u, kendisine zaman ayırmak isteyen kahve sevelerin kendilerine vereceği en güzel hediyelerden biri! Kış Kahvesi workshop’unda neler yaptığımızı merak ediyorsanız, detayları yazımda okuyabilirsiniz.

Kahve
Kahve | Fotoğraf: Unsplash / Brigitte Tohm

Kış Kahveleri

Birer kahve sever olarak, pek çoğumuzun her gün en az bir fincan kahve tükettiğini biliyorum. Türk kahvesi ve filtre kahve zaten iş hayatının da vazgeçilmezi olmuş durumda. Ancak özellikle kışın sıcacık latteler, yanında lezzetli tatlılarla americanolar da elimizden düşmüyor. Kahve tüketmeyi böylesine severken kışın hem kendime hem de misafirlerime lezzetli ve şık kahveler hazırlamak, bu işi hakkıyla öğrenebilmek için Türkiye’nin önde gelen yeme-içme eğitim kurumlarından Mutfak Sanatları Akademisi’nin (MSA) Kış Kahveleri workshop’una katıldım. 

Kış Kahveleri Workshop'u
Kış Kahveleri Workshop’u | Fotoğraf: Melike Büşra

Katıldığım en eğlenceli ve keyifli workshop’lardan biri olan Kış Kahveleri workshop’u eğitmeni, Kahveye Dair Her Şey röportajı ile tanıdığımız Pınar Demir, Türkiye’de düzenlenen ilk Barista Yarışması’nın şampiyonu ve aynı zamanda Türkiye’deki kahve uzmanlarının da başında geliyor. Kahve tüketim alışkanlıklarımız üzerine yaptığımız sohbetlerle, kahve dünyasına ilişkin eğlenceli bilgilerle daha da keyifli hale gelen workshop’u, kahve yapmayı seven ve kendisine farklı bir hafta sonu aktivitesi arayan herkes kesinlikle öneriyorum. Kış Kahveleri workshop’u, adı üzerinde içeriğiyle ve sunumuyla kışa yönelik, kışa özel malzemelerden oluşuyor. Böyle olunca da ortaya birbirinden şık, sıcacık görüntüler çıkıyor. Siz de yeni yıl planlarınız içine kendiniz için bir şeyler yapmak, kendinize zaman ayırmak hedeflerini koyduysanız Mutfak Sanatları Akademisi‘ndeki kahve workshop’larından birine katılabilirsiniz. Bolca kalori ve kahkaha dolu güne hazır olun yeter! 🙂

Kış Kahveleri
Kış Kahveleri | Fotoğraf: Melike Büşra

Kış Kahveleri Workshop’u

Günün ilk kahvesine, beni çok sevindiren şekilde kendi kültürümüzün kahvelerinden olan Türk kahvesiyle başlıyoruz ve Türk kahvesini, çok sevdiğimiz çikolata sosla birleştirerek Türk Kahveli Mocha yapıyoruz. Pınar Demir’den, Türk kahvesi yapım sırlarını da öğrenerek 1:7 oranıyla hazırladığımız Türk kahvemizin sunumunu köpürtülmüş süt ve çikolata sosla sonlandırıyoruz. 

Türk Kahveli Mocha
Türk Kahveli Mocha | Fotoğraf: Melike Büşra

Kış kahvesinden bahsedip zencefilli kurabiyeleri ve chai tea sosunu konunun dışında bırakmamız mümkün değil! Bu nedenle tarif listesinde Gingerbread Latteyi görmek beni oldukça mutlu ediyor. Bolca tatlı içeren gingerbread lattede ben chai tea sosunu yarı miktarda kullanmayı tercih ediyorum. Yarım shot espresso, chai tea sos ve bolca krem şanti ile hazırladığımız lattenin üzerine karamel sosunuzu ve zencefilli kurabiyenizi unutmayın yeter! Hem nostaljik hem de kışa has lezzetlerden kestane kullanarak yaptığımız Kestaneli Latte’yi tattıdığımdaysa, kestane şekerinin çikolata sosla birleşerek efsanevi kış lezzetini oluşturduğuna bizzat şahit oluyorum.  

Pumpkin Spice Latte
Pumpkin Spice Latte | Fotoğraf: Melike Büşra

Bal kabaklı tatlılar ve pumpkin spice soslu ürünler, kış aylarında olduğundan olsa gerek, her zaman favorim oluyorlar. Bu yüzden workshop’ta da Pumpkin Spice Latte tabii ki favorilerimden biri haline geliyor. Pınar Demir’in verdiği gerçek bal kabağı sosunu tarif defterime kaydettiğimde bu sosla hazırlayacağım cheesecakeler için heyecanlanmaya başlıyorum. Kış kahveleri sunumlarının yıldızları olan anason ve çubuk tarçın süslemelerinin yeni yıl ruhuna en çok yakışanlardan olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Irish Coffee ve Acılı Sıcak Bitter Çikolata benim favorilerimden olmasa da misafirlerime ikram etmek için lezzetli birer alternatif olarak listemde yerlerini alıyorlar.

Matcha Latte, Zerdeçal Latte, Pancar Latte
Matcha Latte, Zerdeçal Latte, Pancar Latte | Fotoğraf Kaynağı: Melike Büşra

İtiraf etmeliyim ki, Japonya seyahatimde çikolatasına kadar tattığım matchaya ön yargılıydım. Ancak bu kez matcha tozunu lezzetli latteyle birleştirerek antioksidan deposu ve son zamanların popüleri olan matcha latte yaptığımızda bu ön yargımın kırıldığını söyleyebilirim. Her derde deva zerdeçal ve tadı beklentilerimin çok üzerinde lezzetli olan pancar tozu kullandığımız pancar latte de benim kişisel favorim arasına girmeyi başarıyor. 

Bu workshop’un bana en büyük katkılarından birisi de kahve yapımıyla ilgili küçük sırları ve önemli teknikleri işin uzmanından öğrenmem oluyor. Bunca dağınıklığın ardında kendinize zaman ayırmanın ve sevdiğiniz şeylerle ilgili yeni bilgiler edinmenin mutluluğu kalıyor, workshop bitiyor. Dolu dolu, kahveyle geçen günün ardından eve mutlu dönmek gibisi yok. 

Gingerbread Latte
Gingerbread Latte | Fotoğraf: halfbakedharvest

Gingerbread Latte Tarifi

Çok sevileceğini ve tercih edileceğini bildiğim Gingerbread Latte’nin yapımından da kısaca bahsetmek istiyorum. İşte tarif:

_ Hazırladığımız double shot espressoyu ve 3 cl chai tea şurubunu bir bardağa koyuyoruz. Daha önce söylediğim gibi damak zevkime uygun olarak ben şurubu yarı miktarda kullanmayı tercih ediyorum.

_ Bardaktaki bu tatlı karışımın üzerine köpürtülmüş sütümüzü ekliyoruz. Burada işin sırrı sütün yağından ayrılmasını sağlamak için köpürtülmüş sütü biraz sallamak gerekiyor. Böylece bardağa köpüğü dökebiliyor ve sütün kıvamını kullanabiliyoruz.

_ Sütü de ekledikten sonra sıra süslemelere geliyor. İsteyenler bir miktar gingerbread kurabiyesini bardağa kırarak atabilir ama ben yumuşayan kurabiyelerden hoşlanmadığım için eklemiyorum.

_ Krem şanti sıkarak süslediğim bardağın üzerine karamel sosla şekil veriyor ve bardağımın kenarına tatlı mı tatlı gingerbread kurabiyelerimizden birini yerleştirip çok şık sunum bardağımı elde ediyorum.

_ Yaptığım en havalı kış kahvesi olarak not aldığım gingerbread latteyi evde de denemek için sabırsızlanıyorum.

Herkese bol keşifli günler!

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Cyril Saulnier

İlginizi çekebilir: GastroMagger’dan Kahve Çeşitleri