Kopenhag, tartışmasız dünyanın en güzel şehirlerinden bir tanesi. Şıklıkla “uğraşılmamış” tarzın muhteşem uyumu ve bisikletleriyle işlerine giden “cool” insanları ile burası mutlaka görülmesi gereken bir liman şehri. Her şeyin (Soğuk havası hariç!) bu kadar kusursuz, zevkli ve düzenli olduğu bir yerde açılan restoranların sıradan olması beklenemezdi zaten, değil mi? “Gurmenin Başkenti” diyebileceğimiz Kopenhag’dan size enfes önerilerle geldik:

Restaurant Relae

Hepimiz uzun seneler boyunca dünyanın en iyi restoranı olarak seçilen noma’yı biliyoruz. İşte burada çalışırken tanışan Chef Christian Puglisi ve Kim Rossen, 2010’da güçlerini birleştirip Relae’yi kuruyorlar. Heyecan verici hikaye 7 sene önce Kopenhag’ın Jaegersborggade sokağında bu şekilde başlıyor. Vejetaryen ve et olmak üzere iki çeşit tadım menüsüne sahip restoranın belirli bir tarzı yok; executive chef Jonathan Tam’in önderliğinde, ekolojik yetiştirilmiş ürünler kullanarak kendi yarattıkları yemeklere tek kelimeyle bayılacaksınız.

Marv & Ben

Ağustos 2017’de, Kopenhag’ın Snaregade adlı sokağında yer alan ünlü restoran Marv & Ben’i iki girişimci, ilk sahibi Frederik Hvidt devralıyor. David Andersen ve Johan Burich-Holck, Marv & Ben Versiyon 2.0’ı yaratıyorlar. Nordik gastronomiye ve organik malzemelere önem veren ikili, kısa zamanda, 6 senedir üst üste Michelin rehberinde önerilen restoranı geliştirip, şehrin en popüler ve en hip mekanlarından yaptılar bile! Eski bir İskandinav apartmanında, “cosy” bir atmosferde, ilginç lezzetlere ortak olmak ve organik bir yemek deneyimi yaşamak için buraya mutlaka gidin.

Copenhagen Street Food

Birazda şehrin sokak yemeklerini tatmaya ne dersiniz? Görebileceğiniz en eğlenceli sokak yemekleri pazarı olan, Kopenhag’ın en güzel bölgesi Nyhavn’da dev bir hangarın içerisinde yer alan “Copenhagen Street Food”un bünyesinde 40’a yakın yemek standı var. Mayıs 2014’te başlayan projenin çekici yanı ise; yeni girişimcilerin yemeklerini sunduğu bir platform olması. Örneğin, sokak yemekleri yapan şefler buraya kendi mobil standlarını getirebiliyor. Tasarımını da tamamen kendileri seçebiliyorlar. Copenhagen Street Food, ziyaretçilere unutulmaz bir yemek dışında sanat ve müzik deneyimi de yaşatıyor. Sanatçıları ve müzisyenleri de destekleyen etkinliklerin yapılması burayı daha da özel kılıyor.

Şimdiden iyi gezmeler ve tabi ki afiyet olsun!

Kapak görseli: Per-Anders Jörgensen

Restaurant Relae görseli: Ty Stange

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN