Geçen sene hızlı bir kararla gittiğimiz Stockholm’ü çok beğendiğimizden Kuzey ülkelerine sempatimiz artmıştı ve bu sefer Kopenhag’ı gezelim dedik. Amaç 3 gece geçirip, güzel anılarla İstanbul’a geri dönmekti. Ama öyle olmadı; çünkü benim ruhum Kopenhag’da kaldı… Şimdi sıra sizinle Kopenhag Rehberi’mi paylaşmakta. Haydi başlayalım!

Kopenhag’ın çok güzel olduğunu, genel olarak şehri çok beğeneceğimizi söyleyen çok oldu. O yüzden canım eşim Tuna, sevgili dostlarımız Begüm ve Ödül’le gideceğimiz tatili dört gözle bekliyorduk. Çok güzel yemekler yiyecek, bolca bira içip, bakımlı sarışın insanlar görüp, bolca eğlenip dönecektik. Dediğim gibi, biz Kopenhag’da çok farklı bir deneyim yaşadık, şehre, şehrin her sokağına, her detayına gerçekten aşık olduk.

Kopenhag, bir şehirden beklediğinizden çok daha fazlası… En azından benim için. “Peki neden” diye soranlara o kadar cevabım var ki… Sabahları iyi kalkmam, şehirdeki insanların güzel enerjileri, şehirdeki bisikletler, şehrin vazgeçilmez sessizliği, her bölgesinin ayrı güzel olması… Yazabileceğim onlarca nedenim var aslında, ama Kopenhag bu nedenlerimden de fazla. Gidip, hissetmeniz lazım onu. Bazı şeyler anlatılmaz ya, hissetmek lazımdır. Kopenhag da öyle bir şehir işte.

Begüm Irmak ve Lisya Kalma

Kopehag’da Konaklama

Şehre ne kadar vurulduğumu yeterince anlatabildiysem artık yazımın nerelere-gittik-neler-yaptık kısmına başlayabilirim 🙂 Öncelikle Kopenhag’da kalmanız gereken bölge, şehrin en “cool” ve en özel bölgesi olan Nyhavn. Burada her taraf cafe, her taraf bar, her taraf güzel insan… Lokal olarak takılmak isteyenlerin bölgesi diyebilirim buraya. Seyahatinizden önce “nerede kalabiliriz” dediğiniz zaman size daha turistik olduğundan Tivoli veya Frederiksberg diyecekler; aman sakın! Siz siz olun Airbnb’den Nyhavn’da bembeyaz İskandinav evlerinden kiralayın kendinize.

Nyhavn’ın sempatik bir limanı var; oradan mutlaka geçeceksiniz. Geçin ama bence oturmayın. Çok turistik! İlla oturalım diyorsanız da, Danimarka’nın ünlü armutlu birasını deneyin; aromalı bira sevenler baya beğenecektir. Limanı biraz geçtikten sonra kanalın oradaki botlara binip 5 dakika sonra varacağınız Christianshavn’a geçin. Şehrin içerisindeyken bu kadar yemyeşil bir bölge gördüğünüz zaman şoka gireceksiniz. Kocaman bahçeli, yüksek tavanlı evlerin olduğu Christianshavn, Kopenhag’ın en pahalı bölgesiymiş. (Evet, baktık, araştırdık 🙂

Bastionen og Loven Konum

Kopenhag
Kopenhag

Christianhavn’a geçtiğiniz zaman mutlaka ama mutlaka Bastionen og Loven isimli cafeye gidin. Biz burayı, pazar günü tesadüfen keşfettik. Yeşilliklerin arasında canlı bir caz sesi geliyordu; sese doğru yürüdük ve ömrümüzü uzatan bu cafede saatlerce müzik dinleyip, sohbet ettik. Burayı not almayı unutmayın.

Kopenhag’ın Özerk Bölgesi: Christiana!

Screen Shot 2016-06-02 at 17.08.52

Gelelim Kopenhag’ın en ilginç yerine… “Freetown Christiana” adlı 35 hektarlık köy “hippie” ruhlu Kopenhaglıların hükümeti karşılarına alıp kurdukları özerk bir bölge. Dünyada eşi bulmayan Christiana’nın Danimarka yasasından farklı yasaları var. Örneğin, ot içmek serbest. Giriş kapısı ve sınırları olan Christiana’dan içeri girdiğiniz andan itibaren, sanki başka bir dünyaya girmiş gibi hissediyorsunuz. Kopenhag’a gittiğiniz zaman Christiana’ya mutlaka gidin; bölgenin “kafası” insana çok iyi geliyor. İçeride ot satan standlar, kahveciler, skate-boarding yapanlar, rastalı hippiler, çimlerde “takılanlar”, evsizler, çocuklarını alıp gezmeye gelmiş Kopenhag halkı ve turistler aynı anda oradalar. İçeride fotoğraf çekmek yasak. Çok çok enteresan ve muhteşem güzel, muhteşem özgür… Bu arada ülkenin suç işlenme oranının en az Christiana’da olması da ayrı bir konu. Danimarka hükümetinin bunu kabul etmiş olması da, her şeyin bu kadar aşılmış olmasının en büyük işareti. Binlerce kez alkış!

Christiana

Copenhagen Design Museum Konum

Copenhagen Design Museum
Copenhagen Design Museum

Christiana’dan çıkıp normal dünyaya dönelim 🙂 Şehrin tasarım müzelerinden birini önereceğim size. Copenhagen Design Museum içerisinde aynı anda birkaç serginin olduğu çok güzel bir müze. Biz gittiğimizde BMW sponsorluğunda avantgarde bir futurist mobility sergisi vardı. Gayet başarılıydı. Seyahatiniz sırasında hiçbir sergi ilginizi çekmezse bile, Design Museum’u kesinlikle rotanıza ekleyin. Müzenin içerisinde harika bir cafe ve cafenin muhteşem bir bahçesi var. Biz saatlerce oturup bira içip, muhabbet ettik. Hava çok güzeldi, çimlerde güneşlendik. (Geri dönmek istiyorum!)

Halifax Kopenhag R eh beri Konum

Halifax Kopenhag
Halifax Kopenhag

Şimdi size Kopenhag’da çok iyi bir burger mekanı önereceğim. Halifax adlı burgerci, bizi bizden aldı ve tatilimizde iki kez orada yedik. Çalışanlarının çok sempatik olduğu mekanın burgerleri muhteşem. Farklı ekmeklerle ve farklı soslarla seçebileceğiniz birçok burger çeşidi var. Halifax’ı da bir akşamınız için listenize ekleyin.

Kopenhag’da Kahvaltı

The Union Kitchen Copenhagen
The Union Kitchen Copenhagen

Kopenhag’da kahvaltı için gidebileceğiniz birçok mekan var. Hepsinde güzel kruvasan ve kaliteli kahve içebilirsiniz. Bunların birçoğunu hatta en güzellerini kesinlikle Nyhavn bölgesinde göreceksiniz. Son günümüzde Lagkagehuset adlı şehrin Starbucks’ı gibi bir mekana gittik; hızlı bir kahvaltı için burayı tercih edebilirsiniz. Ama enfes bir kahvaltı için size önereceğim yer: The Union Kitchen. Yine Nyhavn’da bulunan The Union Kitchen, “cool” Kopenhag insanlarının tercih ettiği harika bir mekan. Menüdeki her şey çok lezzetli ve ortam gerçekten süper. Burayı mutlaka not alın. Her açıdan çok memnun kalacağınıza eminim.

Mormors Konum

Mormors Cafe Kopenhagen
Mormors Cafe Kopenhagen

Mormors Cafe de yine Nyhavn’da bulunan antikacı dükkanına benzeyen bir kahvaltı mekanı. Club sandviç ve lezzetleri muffinler, cookieler yiyebileceğiz Mormors’da fotoğraf çekmeden duramayacaksınız.

Copenhagen Street Food Kopen h. agKonum ehi

Street Food Copenhagen
Copenhagen Street Food

Şimdi sıra Copenhagen Street Food’da! Görebileceğiniz en eğlenceli sokak yemekleri pazarı olan, Kopenhag’ın en güzel bölgesi Nyhavn’da dev bir hangarın içerisinde yer alan “Copenhagen Street Food”un bünyesinde 40’a yakın yemek standı var. Mayıs 2014’te başlayan projenin çekici yanı ise; yeni girişimcilerin yemeklerini sunduğu bir platform olması. Örneğin, sokak yemekleri yapan şefler buraya kendi mobil standlarını getirebiliyor. Tasarımını da tamamen kendileri seçebiliyorlar. Copenhagen Street Food, ziyaretçilere unutulmaz bir yemek dışında sanat ve müzik deneyimi de yaşatıyor. Sanatçıları ve müzisyenleri de destekleyen etkinliklerin yapılması burayı daha da özel kılıyor. Mutlaka uğrayın. Şehrin lokalleriyle harika vakit geçireceksiniz.

Güzel içki içmek isteyenler için önerim ise 1105 Cocktail Bar; lezzetli kokteyllerin olduğu, şık bir mekan burası. Ancak, şehrin her tarafında o kadar kaliteli barlar var ki oraları da deneyebilirsiniz. Mutlu kalkacağınızdan hiç şüphem yok.

Kopenhag tam bir keşif şehri. Bu yazıda önerdiğim yerlere gidin tabii ama siz de araştırın. Şehirde bol bol yürüyün, Christiana’ya gidin, Nyhavn’ın tadını çıkarın. Meatpacking bölgesine mutlaka gidin, orayı da keşfedin. Her sokağının ayrı keyif vereceği Kopenhag’a tekrar gitmek isteyeceğinizden emin olun.

Kopenhag rehberinden şimdilik bu kadar. Tekrar ve tekrar görüşeceğiz Kopenhag…

İlginizi çekebilir: Zeynep Canaz’dan Bir Liman Şehri: Kopenhag 

Christiania hakkında daha detaylı bilgi için The Culture Trip sitesindeki bu yazıyı da okuyabilirsiniz.