Evde kaldığımız bu dönem hepimiz için çok zorlayıcı olabilir. Bu süreçte en az bizler kadar etkilenen evcil hayvanlarımızı da unutmamamız lazım! Onların bu süreçte nasıl etkilendiklerini ve bu durumu aşmak için neler yapılabileceğinden biraz bahsetmek istedim.

Öncelikle araştırmalar doğrultusunda biliyoruz ki, Koronavirüs kedi ve köpeklere bulaşmıyor. Hatta aksine, evlerinde kedi veya köpek besleyen insanların bağışıklıkları daha güçlü oluyor. Bu hastalığa yakalanmamak için de en önemlisi güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak. 

Çok çok nadir durumlarda, mesela testi pozitif çıkan biriyle çok yakın temas halinde olan hayvanların, taşıyıcı olma ihtimalleri oluyor. Bu durumda da, insanların korkup evcil hayvanlarını terk etmek yerine, kendi hijyenlerine nasıl önem veriyorlarsa, kedi ve köpeklerininkine de önem vermeleri gerekiyor.

Koronavirüs ve Evcil Hayvanlar
Koronavirüs ve Evcil Hayvanlar |Fotoğraf: Unsplash / Sarandy Westfall

Kediler için bu konuda çok büyük bir sıkıntı olmayacağını düşünüyorum; bununla birlikte, köpek sahibi olanların biraz daha dikkat etmeleri lazım. Köpeklerinizi gezdirirken insanlardan uzak durmaya, kimseye sevdirmemeye ve eve girmeden iyice temizlemeye özen gösterirseniz bir problem kalmayacaktır. Hatta onların tuvalet ihtiyacını giderdiği bu sürede temiz hava almak sizi iyi bile hissettirecektir. Tabi bu süreyi uzatmadan, köpeğiniz işini bitirdiği zaman hemen eve gitmek en doğrusu.

Bu dönem onlar için de çok değişik bir dönem. Dışarıya alıştıkları gibi çıkamıyorlar, dolayısıyla egzersiz ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar. Gündelik hayatlarındaki bu gibi değişiklikler onlarda yemek yememe, oyun oynamama gibi depresif davranışlar olarak görülebilir. Bu davranışları yaşamamak için yapılabilecek en güzel şey, onlarla kaliteli vakit geçirmek!

Peki evden çıkmadan ne yapabiliriz? Öncelikle belirtmeliyim ki özellikle köpeklerin egzersiz ihtiyaçları var. Onları dışarıya çıkaramamanız büyük ölçüde davranışlarını etkileyecektir. Fiziksel olarak onları yoramasak da evde zihinsel aktiviteler yapabilirsiniz. Bu da onların enerjilerini atmalarına yardımcı olacaktır.

Her geçen gün köpekler (ve tabii kediler) için çıkan yeni ürünlerin sayısı artıyor. Bunların arasında puzzle’lar, top atma makineleri, zihinsel aktiviteler yapabilecekleri oyunlar derken o kadar çok çeşit var ki! Bunlardan birini alabilirsiniz.

Daha da güzeli, hazır herkes evdeyken onlarla yapacağınız aktiviteleri kendiniz yaratabilirsiniz. Herhangi bir oyuncakla her zamanki gibi oynanan bir oyundan bahsetmiyorum tabi. 

Coco ve Sophie
Coco ve Sophie | Fotoğraf: Melis Büyükerk

Mesela 3 tane plastik bardağı alıp bir tanesinin altına ödül maması saklayıp, köpeğinizin önünde karıştırıp hangisinin altında mama olduğunu burnu ya da patisiyle göstermesini isteyebilirsiniz. Biz Coco ve Sophie’yle denedik ve hepimiz çok eğlendik! Onun dışında yine bir ödül mamasını alıp evde saklayarak bulmalarını bekleyebilirsiniz. Tabi bu oyun için zorluk seviyesini kademe kademe arttırmayı unutmayın. İlk başlarda köpeğinize yardım etmeniz gerekebilir. Benim köpeklerle oynamayı sevdiğim oyunlardan bir tanesi de saklambaç. Coco da çok seviyor. O yüzden ara ara oynuyoruz. 🙂

Yoga yaparken köpeğinizin de yanınızda bulunması, bazı hareketleri onunla birlikte yapmanız da güzel bir seçenek olabilir. Sophie benim tüm hareketlerimi bozuyor ve oyun oynamak istiyor ama Coco’yla bu tarz şeyler yapabiliyorum. Köpeğinizin karakterine göre böyle bir aktivite de deneyebilirsiniz.

Koronavirüs ve Evcil Hayvanlar
Koronavirüs ve Evcil Hayvanlar | Fotoğraf: Unsplash / Linnea Herner

Aslında yapabileceğiniz aktivitelerin bir sınırı yok. Tamamen hayal gücünüze kalmış. Köpekleriniz siz yanlarında olduğunuz sürece zaten mutlu olacaktır. Bu dönemde hem kendinizi meşgul etmenin hem de köpeklerinizi fiziksel ve  psikolojik olarak sağlıklı tutmanın yolu, onlarla geçirdiğiniz zamanı kaliteli hale getirmek! 

Bu konuyla ilgili daha fazlasını merak ediyorsanız, Smile and Travel‘a göz atabilirsiniz.

Kapak fotoğrafı: Melis Büyükerk

İlginizi çekebilir: Beste Yükovs Aksoy’dan “Sokak Hayvanlarına Yardım Etmek