Günlerden Pazar… Aklımızda erkenden yataktan çıkıp, Feriköy Antika Pazarı’nı ziyaret edip plak alışverişi yapmak ve sonrasında da mahallemizin en cool mekanlarından Kozmonot’un Bomonti’de açılan şubesinde ailece kahvaltı etmek var, zira işin içinde Kozmonot Bomonti varsa biz mahalleliler bir miktar heyecanlanıveriyoruz!

Kozmonot Bomonti: Pazar Sabahı, Caz Tınıları ve Kahvaltı
Kozmonot Bomonti: Pazar Sabahı, Caz Tınıları ve Kahvaltı

Kozmonot’un Topağacı’nda ilk şubesi açıldığında, hem mahallede hem de şehir genelinde ne denli heyecan yarattığını çok net hatırlarsınız. Nişantaşı dendiğinde akla daha çok alışveriş gelirken, Kozmonot’un açılışı sonrası özellikle Topağacı ve çevresinde inanılmaz bir mekancılık anlayışı başlamış ve birbiri ardına yepyeni mekanlar açılmaya başlamıştı sayelerinde. Bu nedenle, Bomonti’de açılan yeni şube ve dahası ilk kez menüye dahil edilen kahvaltı alternatifinin bizi olumsuz anlamda şaşırtmayacağının bilincindeyik.

Kozmonot Bomonti
Kozmonot Bomonti

Olumsuz anlamda değil, ama şaşırdık! Daha mekana adımımızı atar atmaz hem de.. Burası mahallemizin soğuk savaş temalı Kozmonot’una göre çok daha modern bir dekorasyona sahipti. Sanki uzay istasyonuna giriş yapmışız gibi bir his veriyordu. Farklıydı, ama çok da beğendik kendisini. Ayrıca ne kadar da büyük bir metrekareydi öyle! Farklı farklı bölümler, her bir bölümün kendi içinde fazlasıyla ferah atmosferi… Hakikaten çok başarılı bir şubeleşme örneği olmuş diye düşünüyoruz.

Kozmonot Menü

Kozmonot Bomonti Menü
Kozmonot Bomonti Menü

Kozmonot’un alıştığımız gastro pub menüsü Bomonti şubesinde de aynı şekilde devam ediyor. Enfes atıştırmalıklar, özenli sunumlar, lezzetli kokteyller ve bol bol bira çeşidi yine o sevdiğimiz gazete formatındaki Kozmonot menülerinde sunuluyor. Bomonti şubesinde Topağacı’ndan farklı olan iki önemli detay var. İlki, gerçekten büyük olan metrekaresi ki; bu sayede home office çalışanlara enfes bir tüm gün çalışma ve yayılma imkanı sağlar diye düşünüyorum. İkincisi ise, menülerine (yalnızca Bomonti için) kahvaltının da eklenmiş olması. Bu sayede Kozmonot Bomonti tüm gün oldukça aktif bir şekilde hizmet verirken, günü sevdiğimiz hatta bayıldığımız Kozmonot’un özgün ve eğlenceli akşamlarına taşımaya da devam edecek gibi duruyor.

Kozmonot Bomonti Kahvaltı
Kozmonot Bomonti Kahvaltı

Kahvaltısına gelirsek; menü çok yerinde, çok tadında, bana göre “gerekli” çeşitlilikte ve aşırı lezzetli. İsteyen klasik serpme kahvaltı sipariş edebilirken, isteyen de kase ya da kişiye özel tabak formunda sipariş verebiliyor. Bizi en mutlu eden kahvaltı detayları ise; ekmeklerinin mahallemizin biriciği Nişantaşı Bröd, çaylarının Chado, kahvelerinin ise Petra’dan geliyor oluşu. Açıkçası bir kahvaltı mekanından ne beklersin diye sorsalar bu üçlüyü ardı ardına sıralayabilirim ben, zira bu üçlü, mekanların lezzet çıtasını ve kahvaltı keyfini başka bir boyuta taşıyorlar diye düşünüyorum.

Kozmonot Bomonti şubesine merhaba dediğimiz ve kahvaltılarının lezzetini deneyimlediğimiz o tatlı pazar günü, mekanın her pazar 12:00/14:00 saatleri arasında caz & geç kahvaltı hizmeti verdiğini de öğrendik. Normalde evimiz dışında kahvaltı etmekten pek hoşlanmadığımız halde; ortamın güzelliği, mekanın ferahlığı, önümüze gelen tabakların lezzeti keyifli caz tınılarıyla birleştiğinde bize hakikaten çok çok keyifli bir pazar sabahı yaşatırken, “hafta sonu tatili bitiyor” hüznü de bir miktar bastırdı diyebilirim..

Kozmonot Bomonti Caz Dinletisi
Kozmonot Bomonti Caz Dinletisi

İstanbul’u hafta içi ya da hafta sonu doyasıya yaşamayı sevenler, rotalarını ciddi bir hızla gelişmeye devam ettiren Bomonti semtine çevirirlerse eğer, semtin hem sanat hem de lezzet anlamında yükselen adreslerini ziyaret edebilir ve bu vesileyle Kozmonot’un bir uzay mekiğini andıran farklı mimarisine ve lezzetlerine de merhaba diyebilirler.

Adres: Cumhuriyet Mah., Düzoğlu Sok. No:2, 34380 Bomonti – Şişli/İstanbul.

(Feriköy Pazarı’nın hemen üst kısmında, The House Residence’ın giriş katında kalıyor.)

İlginizi çekebilir: Bomontiada Mekanları