Bir süredir gidemediğim Kuzguncuk, burnumda tütmeye başlayınca bindim bir minibüse kendimi İsmet Baba’nın önünde buluverdim. Yerinde olduğunu görüp rahat bir nefes aldıktan sonra, senelerdir değişmeyen o güzel sokaklara, biraz huzur bulmak biraz da yeni açılan yerleri keşfetmek için dalıverdim.

Corvino Kuzguncuk                                      Konum

image411
Corvino Kuzguncuk

Biraz nostalji, biraz Kuzguncuk evlerini seyir, biraz da tarihle iç içe olayım derdiyle geldiğim Kuzguncuk’ta sosyal medya hesaplarında paylaştıkları tek fotoğrafın altına yazdıkları o enfes Kuzguncuk yazısından da etkilenerek girdim Corvino’ya. Daha önce bahsettiğim Nail Kitabevi’nin hemen karşısına yerleşmiş bu mekanın üst katındaki pencerelere yerleşmiş çiçekler, hemen önündeki masalar ve yılbaşının verdiği coşkunun yansıtıldığı dekorlar, nedendir bilmem bana İtalya’da bir restorandaymışım hissi verdi.

image3
Corvino Kuzguncuk

Nitekim, Corvino da taze makarnalarıyla, bana hissettirdiği şeyi doğruladı sanki. Öğlen vakti gittiğimden günün menüsünde var olan ıspanak, kinoalı çorba ve domatesli makarnayı tercih ettim ilk gidişimde. Özellikle çorba ve yanında gelen ekmekler bi’ harikaydı. Her gün bu şekilde iki üç yemeklik ufak menüler hazırlıyorlar, oldukça da uygun fiyatları var. Türk ve İtalyan mutfağını bir araya getiren bu mekana bir uğrayın derim.

Corvino Adres: Kuzguncuk Mah. İcadiye Cad. Bereketli Sok. No 2/A Üsküdar / İstanbul

corvino.bar/

Instagram: @corvinokuzguncuk

Galette Kuzguncuk                                        Konum

galette
Galette Kuzguncuk

Corvino’dan çıkıp, yemek üstüne kahve içeyim dediğim bir anda çıktı karşıma Galette. Yukarı doğru yürürken hemen solda minik ve keyifli bir mekan. Sahibesinin elinden çıkan kekler, tatlılar, kurabiyelerse gerçekten çok çok lezzetli. Sağlıklı seçeneklerden birini tercih etmek istediğim o gün, fındıklı şekersiz çavdar ve tam buğday unundan yapılan kurabiyelerin tadına baktım. Hem rejimi bozmamış olduğuma mutlu oldum, hem de şekersiz bir kurabiyenin ne denli leziz olabileceğini görmüş oldum. Aklım tartlarda, kavanoz içindeki tatlılarda, büyük kurabiyeler, cheesecake ve keklerde kalmadı mı kaldı elbet; ama bunları da başka güne sakladım. Mekanın güleryüzlü sahibesinin başarılı bir beyaz yakalı olup, sonradan MSA’da eğitim alarak, Galette’yi oluşturduğunu başka bir müşteriyle konuşması sırasında duydum. Böylesi huzurlu bir mekan yarattıkları için tebrik etmek gerek doğrusu. Kuzguncuk’a yakışmış!

Galette Adres: Kuzguncuk Mah. İcadiye Cad. No:45/B Üsküdar / İstanbul

Instagram: @galettekuzguncuk

Peki, Kuzguncuk’ta başka neler yapılabilir?

marus
Maruş Cafe

Kuzguncuk’ta gezilecek yerler çok! Özellikle son zamanlarda açılmış olan yerler arasında seçim yapıp farklı şeyler denemeniz de mümkün. Mesela Kuzguncuk Bostan Cafe’de kahvaltı edebilir, Maruş Cafe’nin sıcak ortamında türk kahvesi keyfi eşliğinde sokağın nabzını tutabilir, Pakarana’da vegan-vejetaryen yemek seçeneklerine göz kırptıktan sonra, Sıcak Masal’da son bir çay içip evin yolunu tutabilirsiniz. 🙂