Gözler, adayları 23 Ocak’ta açıklanan Oscar Ödülleri’nde. Altın Küre’den “En İyi Film- En İyi Kadın Oyuncu” ödülüyle dönen, şimdi de En İyi Film dahil 5 dalda Oscar’a aday gösterilen Lady Bird, 2018 yılının en iddialı filmlerinden biri.

Lady Bird
Lady Bird

Christine, kendi için seçtiği ismiyle “Lady Bird” Sacramento’nun bir Katolik okulunda lisesinde okuyan, maddi standartları pek de iyi olmayan bir ailenin ikinci çocuğu. Devlet okuluna gönderilen abisinin tanık olduğu şiddetten korkan ailesi, onu bu okula göndermiştir. Babası, annesi, abisi ve onun kız arkadaşıyla Sacramento’da hayatlarına devam eden Lady Bird’ün tek hayali üniversiteye, New York’ta gitmektir. Ancak, ailesi Lady Bird’ün istediği üniversite masrafını karşılayabilecek durumda değildir. O yüzden annesi Lady Bird’ün bu isteğine şiddetle karşı çıkar. Onunsa annesini dinlemeye niyeti yoktur. Annesinden gizli, babasının da desteğiyle istediği üniversitelere başvuru yapar.

Lady Bird
Lady Bird

Şimdi 17 yaşınıza dönün ve o günlerinizi hatırlayın. Hangi üniversiteye gideceğim, on sene sonra hayatım nerede olacak sorularını, ilk aşkın heyecanını, ilk ayrılığın bıçak kesiği gibi acısını, anne-babanızla ergenlik savaşlarını… Tüm bunların hepsi toplanmış ve Lady Bird ortaya çıkmış.

Lady Bird
Lady Bird

Frances Ha filmini hatırlar mısınız? İzlediğim en güzel, en yalın kendini keşfetme hikâyelerindendi. Siyah-beyaz filmlerinden zerre hoşlanmayan benim gibi birini bile ekrana taşımıştı. Filmin başrol oyuncusu ve senaristlerinden Greta Gerwig‘in elinden çıkma bir film Lady Bird. Frances Ha‘da olduğu gibi yine gerçekçi karakterler ve yalın bir karakter karşılıyor bizi.

Lady Bird
Lady Bird

Toy Story‘den bu yana Rotten Tomatoes’ta 100 puan alan ilk film olan Lady Bird, Y kuşağının sorunlarını yalın ve yer yer mizahi bir dille anlatıyor. Filmi izleyen herkes filmin dilinin başarısından dolayı Y kuşağına mensup olan yönetmen Greta Gerwig‘in kendi hayatından esinlendiğini düşünüyor. Yönetmense bunu ısrarla reddediyor ve “Hangimiz Lady Bird’ün başından geçenleri yaşamadık ki?” diye soruyor.

Bizim gibi Y kuşağından gelenlerin kalbine dokunan bir film olmuş Lady Bird. Yalın diliyle, abartı olmayan dozunda ve doğal oyunculuklarla bize, bizim gençliğimizi anlatan başarılı bir film var karşımızda. Altın Küre’de yakaladığı başarıyı Oscar’da da devam ettirebilecek mi bakalım?

Açılışını Toronto Film Festivali’nde yapan Lady Bird, Türkiye galasını ise !f İstanbul‘da yapacak.

Aralarında Lady Bird’ün de olduğu Selin Çelen’in !f İstanbul önerilerini de buradan okuyabilirsiniz.