Sonunda heyecanla beklediğim !f İstanbul zamanı geldi. Festivalde gösterime girecek olan filmlerin fragmanlarını izledikten sonra, izlemek istediğim filmleri liste haline getirmek istedim. Keyifli okumalar!

theMagger’dan !f İstanbul 2018 önerilerine de buradan ulaşabilirsiniz.

Müzisyenler, sanatçılar, yazarlar… Önemli kişiler hakkında çekilen belgeselleri izlemeye bayılıyorum. Bu sebeple !f Müzik bölümünden, ilk gözüme çarpan David Bowie belgeseli oldu. Bu tarz belgeseller genelde ülkemizde gösterime girmedikleri için, film festivalleri izlemek için çok iyi bir fırsat oluyor. Hatta İstanbul Film Festivali’nde izlediğim J.D.Salinger’in hayatından kesitler sunan belgesel hala favorilerim arasında!

David Bowie’nın klasikleri arasına giren Modern Love şarkısını da her dinleyişimde, Frances Ha filminde Greta Gerwig’in New York sokaklarında koştuğu o sahne aklıma geliyor…

Greta Gerwig demişken, festivalin Gala bölümüne baktığımda Greta Gerwig’in senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı Lady Bird, ilgimi dikkat çeken yapımlardan biri oldu. Bence Greta Gerwig yönetmen koltuğunda nasıl bir iş ortaya çıkarmış merakı için bile izlenir. Kendisinin oynadığı filmleri her zaman severek izliyorum.

Lady Bird’de karşımıza çıkacak olan Saoirse Ronan, Brooklyn filmindeki performansı ile son zamanlarda izlemeye bayıldığım oyuncular arasında. Brooklyn filmi hakkındaki yazımı theMagger’da buradaki linkten okuyabilirsiniz.

Gala bölümünde alternatif olarak Dark River’ı izleyeceğim. Bir büyüme hikayesini anlatan film, Clio Barnard’ı yönetmen koltuğunda izleyeceğim ilk filmi olacak. Yukarıdan fragmanını seyredebilirsiniz.

Yine Gala bölümünde önereceğim bir diğer film ise Brad’s Status. Başrolde oynayan Ben Stiller’in filmlerini izlemeyi pek sevmezdim; ancak The Secret Life of Walter Mitty ile bu önyargım ortadan kalkmıştı. Brad’s Status’un fragmanını izledikten sonra da, çok sempatik bir filmin bizi beklediğini hissettim.

Keş!f bölümündeki filmlere bakarken Drift gözüme çarpanlardan biri oldu. Fragmanını izlerken aklıma Maidentrip filmi geldi. Maidentrip, dünyayı tek başına yelkenlisiyle beraber turlayan Hollandalı bir kızın denizde geçirdiği süreyi anlatıyor. İçinden deniz geçen filmlere bayılıyorum. Bana her zaman seyahat ederken aldığım hissi hatırlatıyor.

Son olarak !f Oyun bölümünde önereceğim film, Pendular (Aşk Sarkacı). Brezilyalı bir yönetmenin elinden çıkan film dansın ve sanatın bir çiftle özdeşleştiği yaşamı gözler önüne sereceğe benziyor. Bir zamanlar hayatımda olan dansı, belki de filmi izledikten sonra tekrar hayatımın içine alacağım.

Herkese şimdiden iyi festivaller!

Emre Eminoğlu’nun Alternatif !f İstanbul 2018 Önerilerini de okumayı ihmal etmeyin.