Çanakkale’nin ilk ve tek Napoliten pizza restoranı L’ancora, İtalyan mutfağının eşsiz lezzetiyle sizi unutulmaz bir yolculuğa çıkarıyor. Hem gözünüz hem midenizin doyacağı sıcak ve samimi gerçek bir İtalyan.

L’ancora’nın adım adım oluşma sürecine hakim oldum diyebilirim. Günlük yürüyüş yolumun üzerinde yer alan bu restoran tasarımıyla ufak ufak dikkat uyandırmaya başladı. Napolitan disipline göre özel üretilmiş taş fırın yerini alınca akıllardaki soru işareti de azalmış oldu. Aradan geçen birkaç ay sonrası tabela asıldı, masalar kondu ve İtalyan esintisi Kordona çıkan sokakta esmeye başladı. 

İtalyan mutfağının sıcaklığını zengin lezzetlerle buluşturan Çağatay Özdimağ, pizza tabanında San Marzano ve Roma domatesi La Fiammante Pomodoro tercih ediyor. Pizza hamurunun yumuşak, elastik ve kolay katlanabilir olmasına önem veriyor. Bunun için geleneksel Napolitan mayalama ve dinlendirme yöntemini kullanıyor ve Torino’dan Bongiovanni Vera OO un ile harika hamurlar hazırlıyor. Manda mozzarella, burrata ve fior di latte seçiminde ise Türk butik üreticilerle çalışmayı tercih ediyor. Hal böyle olunca ortaya enfes bir lezzet şöleni çıkıyor. Biliyorsunuz İtalyanlar sadece yemek yemek için değil aynı zamanda sosyalleşmek ve uzun sohbetler için de özel sofralarda bir araya gelirler. L’ancora’nın bunun için oldukça ideal bir buluşma noktası olacağından şüpheniz olmasın. 

Menü detaylarına geçecek olursak, oldukça zengin diyebilirim. Her damak zevkine uygun bir pizza bulmak mümkün. L’ancora instagram sayfasındaki linkten ya da sabit storylerden menü ile ilgili en ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Benim tercihim, Margherita ve Manzo oldu. İkisi de muazzam lezzetliydi. Üstelik servis de çok hızlıydı. Masanıza geçtiğiniz an çatal – bıçağın yanı sıra bir adet de makas geliyor. Ardından cam şişedeki soslar da masadaki yerini alıyor. Zeytinyağı ve acı sos olmazsa olmazlarımızdan 🙂

0b6eda3f-0095-4ba7-8349-40eb9edcafb1
L’ancora / Manzo | Fotoğraf: Öyküm Pekşen

Pizzalar tek boyut, yaklaşık 6 dilim çıkıyor. Büyük bir servis tabağı ile ortaya geliyor. Ek olarak önünüze ayrı bir sunum tabağı vermiyorlar. Ne demiştik, samimi ve sıcak sofralar İtalyanların vazgeçilmezi 🙂 Alkol satışı da bulunmuyor ama tercih edebileceğiniz çeşitli meşrubatlar mevcut. İsterseniz gel – al da yapabilirsiniz. Tercih sizin. Her halükarda Çanakkale’de İtalyan olmayı iliklerinize kadar hissedeceksiniz diye düşünüyorum. Dolce far niente!

Kapak Fotoğrafı: Instagram.com/@lancorapizzanapoletana

İlginizi çekebilir: Öyküm Pekşen’den Çanakkale’nin En İyi Kahvecileri