Kahvenin yolculuğuyla başlayalım istiyorum. Hebeşistan (Etiyopya)’dan başlayan bu yolculuk bizlerin kahvenin ana vatanı olarak bildiği Yemen’e ardından ise Türkiyeye doğru ilerliyor. Gastro Magger‘ın  Türkiyeden ‘de geçen bu yolculuğun dünyaya yayılma hikayesini anlattığı yazısını okuyun derim. Çanakkale kahve konusunda oldukça iddialı bir şehir, her bütçeye ve zevke uygun bir yer bulmak mümkün. Eve aldığınız kahve makinesinin üzerine bir dantel atmaya hazır olun. Burada evde kahve içilen zamanlar oldukça azalacak.

Çanakkale’nin En iyi Kahvecileri

Beige Coffee Shop

Konum

Merkeze geldiğinizde Dibek Sokak No: 22’de sizi enfes bir uzak doğu esintisi karşılayacak. Emin olun bu denli özenli bir tasarıma sahip kahve dükkanı çok az görmüşsünüzdür. Sıradan bir kahve dükkanından çok daha fazlası. İlk cezbeden binanın enfes rengi oluyor. Renklerin enerjisine inanan biri olarak oldukça beğendiğimi söylemeliyim. Sandalye, masa seçimleri, masaların üstüne konan ikonik aksesuarlar.. her biri üzerine uzun uzun düşünüldüğü apaçık belli. Kapının modeli, camındaki mozaik detayları, içerinin ışıklandırılması, duvar oymaları sizi ufak ufak Fas – Marakeş’e uzandırıyor. 

Dışarıda bina boyunca çevreleyen masaların üzerinde kış aylarında sıcak tutması adına ısıtıcılar bulunuyor. İçeride ise duvar dibinde sedir detaylı boydan boya bir koltuk ve birkaç masa var. Üzerindeki yastıkların desenlerine hiç girmiyorum bile, bayılacaksınız. Gelelim “Life begins after coffee” temalı kahve köşesine, kapıdan girişte yan tarafta ahşap çerçeveli bir boy aynası bulunuyor. Hemen yanında ise set arkasında birbirinden başarılı baristalar sizler için özel tarifli ve farklı çekirdek türlerine ait kahveleri hazırlıyor. Hemen her damak zevkine uyacak çeşitte aromaya sahip olan Beige’e de Espresso, Latte’nin yanı sıra meyve çayları ve sıcak çikolatalar da menüde göz kırpıyor. Limonata, reyhan, orman meyvesi, taze zencefil ve zencefil tonik ile hazırlanan vitamin deposu kokteyller de var. Yazın denizden çıkıp ılık ılık esen Çanakkale rüzgarıyla Beige’de buluşur muyuz?

Antre Çanakkale

[konum_2]]

Antre için huzur köşesi desem yeridir. Kapısından girdiğiniz anda gösterişten uzak egzotik bir hava sarıyor etrafınızı. Çeşitli konsept köşelerin yer aldığı mekanda girişin tam karşısında ise eskiden tamirhane olarak kullanıldığını varsaydığım bir alan mevcut. Boydan boya camekan olan bu bölümün iç kısmı size ev konforunu sunuyor. İçeride çıtır çıtır yanan bir soba da bulunuyor. (Kışın salep keyfi bir başka oluyor) Bolca kitabı da içinde buran bu kütüphane köşesinde bir yandan kitabınızı okuyup bir yandan sınırlı miktarda ve eşsiz deneyim sunan kentin en yüksel puanlı kahveleri kesinlikle denemelik.

Ava Express Coffee

Konum

Ava Express Çanakkale halkı için tam bir “buluşma noktası”. Cold brew, espresso, chemex, V60, Spyhon vb.üçüncü nesil kahveleriyle her an birbirinden özel.  @moc_coffeeofficial farkıyla kahve keyfini katlayan Ava Express Coffee’nin sunduğu take away hizmetiyle kahvenizi alıp ufak bir Çanakkale turu atabilirsiniz. 

Kahverengi Roastery

Kahverengiyi birçok kahveseverin listesinde görmek mümkün. Özellikle Bozcaada’da severek gittiğim Kahverengi Roastery‘i Çanakkale’de de görünce yüzlerde bir tebessüm oldu. Bana kalırsa onları diğer kahvecilerden ayıran en önemli şeylerden biri işlerini gerçekten tutkuyla yapıyor olmaları. Festival dönemlerinde özellikle Ege’de iyi demleme kahveleri ve şık tasarımıyla göz alıyorlar. Benim için Cafe De Flour’un Ege şubesi desem yeridir. Online Shop hizmetini de söylemeden geçmeyeyim. Web sitesini bir ziyaret edin derim.

Flag Bakes&Coffee

Konum

Oldukça zengin bir menüye sahip olan Flag Bakes&Coffee‘de kruvasanın birçok çeşidi mevcut. Benim favorim pastacı kreması dolgulu orman meyveli oldu. Çünkü neden olmasın:) taze taze fırından çıkan kat kat tereyağlı çıtır hamurla buluşan pamuk gibi hafif krema ve kırmızı meyveler aklımı başımdan aldı. Kruvasan’a “fransız öpücüğü” dedikleri kadar var:)

Kapak Fotoğrafı: beigecoffeeshop

İlginizi çekebilir: Öyküm Pekşen’den AKİ Gift Shop ve Lokanta Bahar Edremit