Mr. Robot ile popülaritesini belli bir seviyeye taşıyan Sam Esmail’in son projesi. Hafta sonu için lüks bir ev kiralayan Amerikalı bir ailenin birkaç gününe odaklanıyoruz. Anneye Julia Roberts, babaya da Ethan Hawke hayat veriyor. Hali vakti yerinde olan bu ikilinin iki tane de çocuğu var. Hafta sonlarını geçirecekleri eve yerleştikten sonra daha henüz ilk gecelerinde kapıları çalıyor, kapıdaki kişiler de evin sahipleri olduğunu söylüyor. Gerilimini bu sahne ile tetikleyen Leave the World Behind, devamında çapını büyütüyor ve meseleyi global boyuta taşıyor. İzlemek isteyenler için adres Netflix Türkiye.

Leave The World Behind | Fotoğraf:  IMDb

Komplo teorisi soslu bu global felaket senaryosu konseptli filmin yapımcıları arasında kimler yer alıyor derseniz, Barack ve Michelle Obama… Komplo teorilerinden en haz etmeyen insanın bile içini gıdıklamaya çalıştığı her halinden belli olan Sam Esmail, çekirdek bir aile üzerinden çok fazla sembolizm kullanarak büyük bir resme bakmaya çalışmış. Yarattığı atmosferin gerilimi, karakterlerin birbirlerine olan güvensizliği oldukça başarılı. Bir sonraki aşamada kurulabilecek karakter çatışmaları için elde her türlü yeterli malzeme var. Fakat bu potansiye ulaşabiliyor mu, onu spoiler’lı kısımda yazayım.

Editör Notu: Yazının devamı spoiler içermektedir.

Leave The World Behind | Fotoğraf:  IMDb

Eve gelen baba ve kızın oluşturduğu tansiyon biraz çabuk dindi, sağladıkları bilgiler onların gerçekten de evin sahibi olduğuna inanmamız için yeterliydi bence. Mesela anneleri bu konudaki şüpheciliğini uzun süre korumasına rağmen, derdinin başından aşkın olduğu anda gidip danslar edip ilginç yakınlaşmalar içerisine girdi, karakterle empati yapılamayan anların artmasına sebep olup konsantrasyonumuzu dağıttı… Ev sahibinin kızı da ilginç hareketleriyle izleyiciyi huzursuz etme görevini başarıyla yerine getirdi. Filmde bu geminin karaya oturma sahnesi ile Tesla araçların birbirine girdiği sahne favorim oldu. Bu tarz B seviye filmlerdeki görsel anlatının ihtişamına uygun şovlara bayılıyorum zira, asıl derinlikli bir mesaj vermeye başladığında beni kaybediyor.

Leave The World Behind | Fotoğraf:  IMDb

Mesela düşmanın kim olduğunu anlamaya çalışırken herkesin dağılıp gitmesi. Ruslar, Koreliler, İranlılar vesaire derken meğer sonunda insanı insana düşman etmenin kolaylığına dair steril bir vaaz dinleyecekmişiz de haberimiz yokmuş… Ben açıkçası filmin ciddiyetini yitirip parodileşmesini tercih ederdim bu çok dallanıp budaklanmayan, ucundan koklatılan komplo teorilerini duymak yerine. Mahershala Ali filmin en iyisi bu arada. Hayvan sembolizminin yine olmasa da olur kıvamında kullanılması konusunda herhangi bir yorum yapmak istemiyorum. İyi kötü finalde yapacağı bir hamle ile filmi bir gömlek yukarı atabilecek Sam Esmail’e ise o Friends’li final sahnesi için sitem etmek istiyorum… Umarım izleyenler memnun kalmıştır o finalde, beni baya sinirlendirdi…

 Sinema dünyasına ve filmlere dair paylaşımlarıma Instagram üzerindeki film blogumdan (@atıptutuyorum) ulaşabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Leave The World Behind – IMDb

İlginizi çekebilir: Sine Magger’dan Netflix’te Bu Ay Neler Var?