Hafta sonu günübirlik Edirne’ye gitmek istiyorduk uzun zamandır. Edirne yolundayken de Çorlu’da durup bir kahvaltı edebiliriz ve Leyla’yı keşfedebiliriz diye düşünmüştüm. İyi ki kafaya koymuşuz, gerçekten bir vaha bulmuş gibi hissettik.

Leyla
Leyla | Fotoğraf: Naz Kavas

Çorlu, Tekirdağ’ın bir ilçesi. Edirne’ye giderken tam olarak yol üstünde diyemem; ancak bu keşif için yol değiştirilmeye değer bana kalırsa. Leyla’yı ilk olarak Instagram’da gördüm, açıkçası küçük ve çok fazla cafe/restoran bulunmayan bir yerde bu denli kaliteli ve farklı bir yeri görünce rotama ekleme gereği duydum. İyi ki de yapmışım. Hiç cafe olmayan sokaklardan geçip, Leyla’ya vardığınızda bir vaha bulmuş gibi hissediyorsunuz. İçeri girdiğinizde ise bu his daha da artıyor. Soft renklerin hakimiyetinde modern, şık bir atmosfer, kulağımıza doluşan harika müzikler, sergilenen iştah açıcı tatlılar derken minik şöminenin olduğu kısımda bir masa bulup yerleşiyoruz. Öncelikle buranın çok sakin ve huzurlu olduğunu belirtmeliyim. Birkaç saat sonra mekan doldu; ancak huzuru içimize işlemişti yine de.

Leyla
Leyla | Fotoğraf: Naz Kavas

Leyla, dünya mutfağından örnekler, kahvaltı ve tatlıların yanı sıra bira ve şarap çeşitleri de servis edilen, çoğunluk gençlerin tercih ettiği, kendinizi başka bir ülkede gibi hissedebileceğiniz bir mekan. 2015 yılında kurulan Leyla, kendi deyimleri ile ‘iyi kahve, iyi hizmet’ hedefiyle yola çıkan bir mahalle bistrosu olarak da görülebilir. Kahve, atıştırmalık ve tatlılarla başladıkları yolculuk, bir süre sonra öğlen ve akşamları Türk ve İtalyan mutfağının farklı yemek/içeceklerini de sunan bir konsepte evrilmiş. Bu durum da Leyla’yı daha da popülerleştirmiş. Pek tabii ki, bu popülerlikte mevsimsel ve taze ürünler seçmeleri ile üreticileri desteleyerek üretilen yerinden satın alınmaları da etkili.

Leyla
Leyla | Fotoğraf: Naz Kavas

Tüm bunlar sunulan yemekleri ve tatlıları da leziz kılıyor. Menüde kahvaltılar (kahvaltı servisi saat 15:00’a kadar devam ediyor), salatalar, pizzalar, makarnalar, ana yemekler ve ayın tavsiyesi denilen bir kısım var. Biz kahvaltı için gittiğimizden Frankfurter Scrambled Eggs, Hamur İşi Tabağı (yediğim en lezzetli pişiydi diyebilirim) ve menemen yedik. Her biri inanılmaz lezzetliydi. Ayrıca mini kahvaltı tabağı, otlu omlet ve pancake’te de aklımız kaldı diyebilirim. Buraya öğlen veya akşam gelirseniz de; haftalık öğlen menüsünden veya a la carte menüden seçimler yapabilirsiniz. Yemeklerden tandır burger, çıtır karnabahar, tempura tavuk ve kuzu tandır risotto mutlaka denenmeli. Somon dolgulu el yapımı ravioli ve deniz mahsüllü pizza da ilgimi çekti doğrusu. Ayrıca burada 100’e yakın Türk şarabını, çeşitli kokteylleri ve biranızı da yudumlayabilirsiniz.  Tüm bunların yanında Leyla’ya yalnızca tatlı-kahve keyfi yapıp, kitap okumaya ya da Çorlu taraflarında işiniz olduğunda bilgisayarınızla gelip çalışmaya da gelebilirsiniz. Leyla her gün 09:00-01:00 saatleri arasında açık.

Kapak Fotoğrafı: Naz Kavas

İlginizi çekebilir: Naz Kavas’tan Abra Bar ve The Khofi