Seyahat etmek ve keşfetmek en büyük tutkularımızdan biri! Fakat artık gitmek istediğimiz bir şehre bilet alıp, oraya gittiğimizde herhangi bir turist rehberinde yazan yerleri gezmek yetmiyor, ilgi çekmiyor. Bir lokal gibi gezmek, şehrin kıyıda köşede kalmış ilginç noktalarını, mekanlarını keşfetmek ve orada yaşayanlarla tanışmak, onlarla dolaşmak istiyoruz. Ve sosyalleşen, dijitalleşen çağın insanları birbirine bağladığı onca yoldan faydalanarak bunu gerçekleştirmek mümkün!

İşte seyahat ederken ya da seyahatinizi planlarken lokallerle iletişim kurmanın beş yolu:

Eatwith

eatwith1
Eatwith

Lokallerle iletişimde ve etkileşimde olmanın en iyi yanlarından biri tabii ki yerel mutfağı ve o şehrin pek bilinmeyen en güzel lokal mekanlarını öğrenmek. Eğer gideceğiniz bir şehirde hiçbir tanıdığınız yoksa, Eatwith size yardımcı oluyor: Eatwith, turistler ve şehirde yaşayan insanları yemek ortak paydasında buluşturan bir platform. Yemek için evini açan kullanıcılardan randevu alarak, onların sunduğu menüleri kendi evlerinde tadabiliyorsunuz. Bazı kullanıcılar yemekten çok daha fazlasını vadederek bu deneyimi tam günlük bir keyfe dönüştürüyor. Şehrin farklı bölgelerinden yemek malzemeleri için alışverişi birlikte yapabiliyor, evde yemeği birlikte pişirirken sohbet edebiliyorsunuz. Kendinize en uygun planı ve menüyü seçmeniz yeterli. Eatwith ev sahibiniz, yemek üzerinden kurulan uzun süreli arkadaşlıkların da temeli olabilir.

eatwith.com

Dopios / Welcome Pick Ups

dopios_general
Dopios / Welcome Pick Ups

Yunanistan çıkışlı bu platformun adı, Yunancada “lokal” anlamına geliyor. Eatwith’in daha geniş kapsamlısı diyebileceğimiz Dopios’ta lokal kullanıcılar, ziyaretçilere farklı ilgi alanlarına uygun turlar, aktiviteler ve hizmetler önerebiliyor. Sanat turları, alışveriş turları, yemek turları, bar-hopping… Seyahat etmeyi planladığınız şehirdeki ortak ilgi alanlarına sahip olduğunuz rehberinizi bulmak yeterli; Dopios şu anda Arjantin’den İspanya’ya, ABD’den Danimarka’ya dünyanın birçok ülkesinde kullanıcılara sahip.

welcomepickups.com

Couchsurfing

Couchsurfing
Couchsurfing

Otel ve hostellerle sınırlı olmamak günümüzün en büyük avantajlarından biri, örneğin Airbnb… Fakat çoğu zaman işi bir ticarete dönüştüren Airbnb ev ya da odalarında sosyalleşmek o kadar da ön planda olmayabiliyor. Seyahat ettiğiniz şehirde gerçekten oraya ait bir evde kalmak ve ev sahibiyle sosyalleşebilmek için, aradan paranın çıktığı Couchsurfing hâlâ cazibesini koruyor.

couchsurfing.com

Postcrossing

PA318191-540×404
Postcrossing

postcrossing.com

Son olarak, uzun vadede birçok ülkeden mektup arkadaşları edinebileceğiniz bir platform. Evet, mektup arkadaşları… Her gün yüzlerce mesajla, herkesle anlık iletişim kurabiliyor olmamız bir yana, mektuplaşmayı, posta kutumuzda kilometrelerce yol gelmiş bir kart ya da mektup bulmayı özleyenler de var aramızda. İşte bu özlemi gideren Postcrossing, aldığınız rastgele bir adrese yollayacağınız kartpostal karşılığında sizin de dünyanın rastgele başka bir noktasından kartpostal alabilmenizi sağlıyor. Eğer bu rastgelelik hoşunuza gitmez ve gerçek bir mektup arkadaşı isterseniz bunu profilinizde belirtebiliyor ve aynı arayışta olanlarla adreslerinizi paylaşıp uzun süreli dostlukların temelini atabiliyorsunuz. Postcrossing sayesinde dünyanın farklı köşelerinde sizi konuk edecek ve uzun süredir yazdıklarınızı okumuş arkadaşlarınız olabilir!

Postcrossing hakkında detaylı bilgiye Afaysala’nın yazısından ulaşabilirsiniz.

Cool Cousin

Cool Cousin

coolcousin.com

Seyahat etmek istediğiniz yerlere daha önceden girmiş ya da hali hazırda orada yaşayan ve size şehrin en özel detaylarını anlatan bir tanıdığınız olsun ister miydiniz? İşte bu app bunun için var! Cool Cousin ile, bölgenin yerlileriyle yani kuzenler ile direkt olarak iletişim kurabiliyor, onların harita bilgilerine erişebiliyor hatta onlarla mesajlaşıp kendilerinden kişisel tavsiyeler alabiliyorsunuz. Her şehirde bir kuzeniniz olsun istemez misiniz?

İlginizi çekebilir: Seyahat App’leri