Seyahate çıkmadan önce ve seyahatlerimiz sırasında kullandığımız websitesi ve uygulamaların sayısı gün geçtikçe artıyor. İşte artık yokluğu hayal bile edilemeyecek teknolojik nimetlerin, seyahat alanındaki yansımalarından birkaçı…

Seyahat Uygulamaları | Unsplash: Sebastian Hietsch

Artık seyahatlerimizi planlarken en ucuz uçak biletini bulmak için Skyscanner ve türevlerinden, kalacak yer bulmak için Airbnb ve benzeri sitelerden faydalanıyor, gideceğimiz şehirdeki hava durumunu AccuWeather‘dan takip edip bavulumuzu ona göre dolduruyor, gideceğimiz ülkedeki para birimine göre hesaplamalarımızı XECurrency‘den yapıp yanımıza ona göre nakit alıyoruz. Peki ya oraya vardıktan sonra?

İşte yurt dışı seyahatleri sırasında yola çıkınca, şehir içinde gezerken ve en güzel mekanları ararken hayatınızı kolaylaştıracak birkaç uygulama:

Seyahat Uygulamaları

Use It Europe

Prag Gezi Haritası | Fotoğraf: use-it.travel

Şehirlerin lokal gençleri tarafından gezginler için hazırlanan, herhangi bir ticari amaç gütmeyen Use It Europe haritaları seyahatlerinizin vazgeçilmezi haline geleceğini düşünüyoruz. Bu haritaları hem ücretsiz olarak kafelerden temin edilebiliyor hem de App olarak telefonunuza indirip kullanabiliyorsunuz. Bir sonraki seyahatinizde şehri bir de böyle gezmeyi denemenizi öneririz!

App In the Air

ff815362d60cdef47983b37c6e62b745
App In the Air

Özellikle çok sık uçakla seyahat ediyorsanız hayatınızı oldukça kolaylaştıracak bu uygulama, havayolu fark etmeksizin tüm uçuşlarınızı ve mil puanlarınızı tek bir ekranda topluyor. Üstelik yaptığınız tüm seyahatlere ilişkin istatistik bilgileri bir arada görebiliyor, uçuş öncesi otomatik check-in talimatı verebiliyor, uçuş bilgilerinizin ve havaalanı kapı bilgilerinizin cep telefonunuza kısa mesaj olarak gelmesini sağlayabiliyorsunuz. App in the Air‘i e-mail hesabınıza bağladığınızda tüm geçmiş ve gelecek uçuşlarınıza dair veriler otomatik olarak uygulamaya çekilebiliyor. Kısacası bu uygulama, hayatınızın önemli bir yüzdesi havada geçiyorsa size fazlaca zaman kazandırıyor.

Cool Cousin

15731258_1715511532112358_761797072_n
Cool Cousin

Uzak bir ülkenin tanımadığınız bir şeklinde cool bir akrabanız ya da arkadaşınız olduğunda ve sizinle şehrin en büyük sırlarını paylaştığında nasıl kendinizi özel hissediyorsanız, bu uygulama da onun için var! Cool Cousin, önce ilgi alanlarınıza ve seyahat alışkanlıklarınıza göre size en uygun lokal kullanıcıyı, ‘kuzeninizi’ bulmanızı sağlıyor. Ardından onun harita ve listelerine göz atabiliyor, hatta tam olarak aradığınızı bulabilmek için onunla mesajlaşıp, daha kişisel tavsiyeler alabiliyorsunuz. Kim Londralı bir yazarın, Parisli bir sanatçının ya da Bolognalı bir şefin kuzeni olmak istemez ki?

Foursquare

foursquare-explore-2
Foursquare

Eski dostlar her zaman en güveniliridir… Farklı profildeki insanların tavsiyelerde bulunduğu ya da editöryal tavsiyelerin yer aldığı onlarca uygulama var. Yelp, TripAdvisor, Zomato, TimeOut, Foodspotting ve daha fazlası… Sosyal medyanın ve akıllı telefonların yaygınlaştığı ilk yıllarda hızla büyüyen Foursquare, ilerleyen yıllarda Foursquare ve Swarm olarak ikiye ayrılarak stratejisini değiştirdi. Bunlardan Foursquare, check-in olma ve bulunduğu yeri arkadaşlarla paylaşma fikirlerini geride bırakarak, bir şehir rehberi olarak yoluna devam etti. Sosyal medyanın ve paylaşım kültürünün öncü uygulamalarından biri olarak özellikle büyük metropollerde yalnızca kafe ve restoranların değil, müzelerden mağazalara, kitapçılardan pazarlara, tarihi binalardan parklara kadar birçok mekan hakkında binlerce yorum ve ziyaretçi bilgisi yer alıyor. Seyahate çıkmadan önce kalacağınız bölgedeki en iyi restoranları keşfedebilir ya da seyahatiniz sırasında nereye gideceğiniz bilemediğinizde etrafınızdaki en iyi mekanları ve turistik noktaları keşfedebilirsiniz.

Open Table

OpenTable-Nimblechapps
Open Table

Foursquare ya da benzer işlevi gören onlarca uygulamadan birini kullanarak ya da  arkadaşlarınızın (veya maggerlar’ın!) tavsiyelerine kulak vererek akşam yemeği yiyeceğiniz mekanı seçtiniz. Fakat buranın rezervasyon gerektiren popüler bir mekan olduğunu tahmin ediyorsunuz, hele ki bir cuma ya da cumartesi gecesi… Open Table, gideceğiniz mekanın telefonunu bulmakla ya da bazen karşılaşabildiğiniz dil bariyeriyle uğraşmanıza gerek kalmadan sizin için rezervasyon yapan bir uygulama. Gözünüze kestirdiğiniz mekanı, tercih ettiğiniz gün ve saatleri, bir de tabii kişi sayısını seçmeniz yeterli.

CityMapper / Maps2Go

city-maps-2go-pro-offline-map-and-travel-guide-sale-01
CityMapper / Maps2Go

Yurt dışındayken yaşadığımız en büyük problemlerden biri, bir wi-fi bağlantısı bulmadan haritalarımızın çalışmıyor olması. Bu iki uygulama, seyahate çıkmadan önce birçok şehrin haritasını telefonunuza indirme imkanı sunmakla kalmıyor, toplu taşıma haritalarına ve haritada işaretlediğiniz noktalara da offline olarak ulaşabilmenizi sağlıyor. Tek ihtiyacınız olan biraz telefon hafızası…

Uber

Uberedit
Uber

Taksi mi dediniz, o da ne? Henüz ülkemizde çeşitli sebeplerle yaygınlaşmamış olsa da, yurt dışındaki birçok metropolde artık şehir içi ulaşımın en yaygın yollarından biri Uber kullanmak. Eğer toplu taşıma haritaları size karmaşık geliyor, nasıl bilet alacağınızı keşfetmekle uğraşmak istemiyor ve bütçeniz de el veriyorsa, gideceğiniz yere Uber ile ulaşmak birçok şehirde en mantıklısı. Üstelik ödeme kolaylığı ve yorumlar sayesinde her şey çok daha güvenli ve kolay. Ufak bir hatırlatma, eğer Türkiye’de Uber kullanmıyorsanız, kayıt olmak için seyahate çıkmadan telefonunuza uygulamayı indirip kayıt olmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

İlginizi çekebilir: Esra Kaya’dan Tek Başına Seyahat