Long Beach Pride festivali 40. yılını kutluyor! ”Aşk sınır tanımaz, Dünya’nın her köşesine sevgi ve gruru yayalım!”, ”İster LGBTQ olarak tanımla ister sadece sevgi yaymayı sev, herkes bu eğlenceye davetli!” gibi birçok sevgi dolu sloganı olan, Amerika’nın California eyaletindeki Long Beach’de bu sene 40. sı düzenlenen harika bir Pride festivaline katılma şansı buldum. Dünya’nın hemen hemen her yerinde rengarenk, ışıl ışıl ve milyonlarca gösteriyle kutlanan PRIDE festivallerinin temeli aslında; ırk, yaş, cinsiyet tanımaksızın kişilerin kendi benliklerini olduğu gibi kabul etmeleri, sevmelerini ve kendileriyle gurur duymalarını anlatmak isteyen ve bunu kutlamalarla yüzlerce insanları bir araya getirerek gerçekleştiren etkinlikler yaratmak. Hiçbir bireyin ötekileştirilmediği yargılanmadığı bir dünya yaratmak belki de… İnsana mutluluk getiren şey tam da bu noktada başlıyor bence. ”Kendini sev, kendini anla ve kendinle gurur duy.”

image1-43

LoveisLove | Fotoğraf: @dmlshnkkyy

Long Beach PRIDE Festivaline Dair

image10-1

Long Beach Pride Festivali | Fotoğraf: @dmlshnkyy

Öncelikli olarak festivalin giriş ücretleri 40$’dı ama benim son dakika haberim olduğu için indirimli bilet satış tarihlerini kaçırdım haliyle. Biletler etkinliklerin mobil uygulamasından veya internet üzerinden web sitelerinden satın alınıyor. Biletimizi aldık, festivale uygun kıyafetleri seçtik festival alanındaki ana girişe geldik. Burada güvenlik kontrolü yapılıyor ardından bileklikler takılıyor. İçeriye girdikten sonra yol boyunca yemek kamyonları , içecek stantları, hediyelik eşya, aksesuar, giyim ve birbirinden eğlenceli oyunların yapıldığı stantları geziyorum. Yemek stantlarında o kadar çok çeşit şey vardı ki; vegan çeşitlerden tacolara, fast food’dan balık ürünlerine, Meksika mutfağından Hint mutfağına kadar daha sayamadığım lezzet şölenleri.

Long Beach Pride Festivali | Fotoğraf: @dmlshnkyy

Stantları biraz geçtikten sonra alanda farklı bölümlere ayrılmış konser ve eğlence alanlarını gezmeye başladım. Alanın orta yerine kurulmuş devasa bir çadırın içindeki DJ’e kapılarak kendimi çadıra doğru attım. Biraz dans edip kurtları döktükten sonra diğer konser bölümlerini gezmeye devam ettim. Yol boyunca yine başka bir çadırda drag Queen performansları vardı. Kostümler, makyajlar ,danslar ve performanslar inanılmazdı. DJ’ler , dansçılar, şarkıcılar, drag Queenler , performans showları, dans gösterileri ve daha fazlası…

Long Beach Pride Festivali | Fotoğraf: @dmlshnkyy

Festivaldeki etkinliklerin dışında; alan içeresinde her köşede farklı konsepte fotoğraf çekilebileceğiniz rengarenk ve ışıl ışıl kurulmuş dekorları es geçmemek lazım. Festival anılarını ölümsüzleştirmeye bire bir!

Long Beach Pride Festivali | Fotoğraf: @dmlshnkyy

Long Beach Pride festivali 2023 yılı 5-6 Ağustos tarihleri boyunca sabah 11’den başlayıp akşam 10’a kadar müzik ve eğlenceyle devam etti. Ayrıca her yıl Amerika’nın neredeyse tüm eyaletlerinde ve semtlerinde farklı günlerde Pride Festivalleri kutlanmaya devam ediyor. Happy Pride!

Kapak Fotoğrafı: @dmlshnkyy

İlginizi çekebilir: Wander Magger’dan Dünyadan Pride Etkinlikleri