Haziran ayından başlayarak dünyadaki tüm büyük şehirlerde gerçekleşen Pride etkinlikleri, önyargılara, cinsel kimlik ya da cinsiyete yönelik ayrımcılığa ve şiddete karşı sesini yükselten insanların dayanışması, renklerin ve özgürlüğün kutlandığı birer festivale dönüşüyor. New York’tan Londra’ya, Tel Aviv’den Berlin’e dünyada öne çıkan Pride etkinlikleri, onur yürüyüşlerini bir araya getirdik:

Pride Etkinlikleri

Dünyanın büyük kentlerindeki Pride etkinliklerinden bahsetmeden önce,  İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası ‘nın da her yıl farklı bir tema ve etkinliklerle düzenlenmekte olduğunu hatırlatalım.

New York Pride March

pride etkinlikleri – new york

Fotoğraf: The LGBT Network

New York’un LGBTİ+ topluluğu için çok önemli bir yeri var: Şehir, 50 yıl önce trans kadınların, drag queen’lerin ve kuir gençlerin bir ayaklanmaya öncülük ettiği Stonewall İsyanı’nın gerçekleştiği, eşcinsel özgürlük hareketinin başlangıcı kabul edilen olayların yaşandığı yer çünkü. New York’ta Pride etkinlikleri aslında tüm haziran ayı boyunca devam ediyor, tüm şehir bir ay boyunca gökkuşağının renklerine boyanıyor. Fakat bu renkli ayın en hareketli, en eğlenceli ve not etmeniz gereken en önemli tarihi 30 Haziran. Çünkü 1970’den beri düzenlenen, en eski onur yürüyüşlerinden biri olan New York Pride March / New York Onur Yürüyüşü bu tarihte!

Tel Aviv Pride

pride etkinlikleri – tel aviv

Fotoğraf: tel-aviv.gov.il

Tel Aviv, söz konusu gece hayatı ve eşcinsel hakları söz konusu olduğunda Orta Doğu’dan beklenmeyecek kadar iyi bir performans sergiliyor ve Tel Aviv Pride etkinlikleri, sadece Orta Doğu’nun değil tüm dünyanın en büyük kutlamalarından birine dönüşüyor. Kentin plajları ve gece hayatını bir araya getiren, neredeyse bir hafta boyunca gece-gündüz fark etmeksizin durmak bilmeyen partilerinin hiçbirini kaçırmamak için bir Party Pass edinmeniz iyi olabilir.

Madrid Orgullo

pride etkinlikleri – madrid

Fotoğraf: madridorgullo.com

Madrid, son yıllarda gitgide büyüyen, genişleyen ve kalabalıklaşan pride etkinlikleriyle Avrupa’nın en büyük pride etkinliklerinden biri olan ve bu sene 10 güne uzayan Madrid Orgullo‘ya ev sahipliği yapıyor. Özellikle şehrin gay mahallesi Chueca’daki partiler sokağa taşıyor, gökkuşağı bayrakları ve insanlarla tüm bir mahallenin sokaklarına yayılıyor. Birçok dj, drag queen ve konukla üç gün süren We Pride Festival şehirdeki farklı mekanlarda gerçekleşiyor. Tahmin edemeyen kaldıysa, orgullo İspanyolca’da onur anlamına geliyor.

San Francisco Pride

US-SAN FRANCISCO-PRIDE-MARCH-homosexuality-demonstration

Fotoğraf: Josh Edelson/AFP/Getty Images

Eşcinsel ve kuir kültürü açısından belki de dünyadaki en önemli şehir San Francisco. Şehir, eşcinsellerin politik temsili açısından bir ilk teşkil eden Harvey Milk’in de mirasını yaşatıyor. Fakat kültürel ve tarihi açıdan bu denli önemli oluşu, son yıllarda San Francisco’nun Pride etkinlikleri açısından tercih edilmeyen bir yer haline gelmesine neden olmuş, çünkü kutlamaların ve onur yürüyüşünün tamamen anlamını yitirerek ticarileşmesi katılımcıları ve LGBTİ+ topluluğunu rahatsız etmiş durumda.

Pride in London Parade

pride etkinlikleri – londra

Fotoğraf: gq-magazine.co.uk

Londra onur yürüyüşü her yıl Londra’nın Piccadilly Circus ve Trafalgar Meydanı gibi birçok ikonik noktasından geçiyor. Fakat Londra gibi büyük, çeşitliliği her fırsatta kutlayan, hareketli ve renkli bir kentin Pride etkinlikleri de tek bir günle ve tek bir yürüyüşle sınırlı değil tabii ki… Haziran ve temmuz aylarına yayılan etkinlikler arasında sokak partileri, ücretsiz konserler, açık hava etkinlikleri gibi seçenekler oluyor.

Christopher Street Day Berlin

pride etkinlikleri – berlin

Fotoğraf: REUTERS/Fabrizio Bensch/Files

Berlin’deki onur yürüyüşü ve Pride etkinlikleri de New York’a selam gönderenlerden. Adını New York’ta Stonewall İsyanı’nın gerçekleştiği sokaktan alan Christopher Street Day Berlin (CSD Berlin)Ku’damm ve Joachimsthaler Strasse‘den başlayarak Brandenburg Kapısı‘nda sonlanan büyük bir yürüyüş ve konuşmalar dinleyip, konser ve dj performansları izleyebileceğiniz dev bir sahneden oluşuyor.

Pride Amsterdam

pride etkinlikleri – amsterdam – anna-biasoli

Fotoğraf: Anna Biasoli

Avrupa’nın en özgürlükçü ülkelerinden, dünyada eşcinsel evliliğin yasallaştığı ilk ülkelerden biri olan Hollanda‘nın başkenti Amsterdam da Pride etkinlikleri açısından oldukça zengin ve hareketli bir şehir. Pride Amsterdam 2019, temasını 50. yılın anısına, Stonewall İsyanı’na göndermede bulunan bir slogan olarak belirlemişti: Remember the past. Create the future. / Geçmişi hatırla. Geleceği yarat. Amsterdam ve pride etkinlikleri deyince mutlaka yaşanması gereken deneyim; kanallarıyla meşhur Amsterdam’da köprüleri, tekneleri ve kanalları gökkuşağı bayraklarıyla dolduran geçit töreni Canal Parade.

Reykjavik Pride

pride etkinlikleri – reykjavik

Fotoğraf: icelandairhotels.com

Reykjavik Pride ya da İzlandaca adıyla Hinsegindagar, dünyanın büyük kentlerindeki kalabalık ve büyük pride etkinlikleri için bir alternatif – hem de kavurucu güneşin altında değil, serin bir gün geçirebileceğiniz renki ve eğlenceli bir alternatif… 20. yılına özel olarak 2019’da 10 gün boyunca kutlanan pride normalde 6 gün sürüyor. Geçtiğimiz yıllarda belediye başkanının drag kostümüyle yürüyüşe katılmasıyla gündeme gelen Reykjavik Pride‘da her yıl şehrin bir noktasındaki duvar gönüllülerin katılımıyla gökkuşağına boyanıyor. Onur yürüyüşü ve kapanış partisi dışında tüm haftanın en dikkat çekici etkinliklerinden biri ise artık gelenekselleşen ve Reykjavik açıklarındaki adaları turlayan bir tekne turu.

İlginizi çekebilir: En İyi LGBTİ+ Temalı Filmler