Netflix’in Cuma günü yayınlanan yeni dizisi Lupin, Maurice Leblanc’un centilmen ve kılık değiştirme ustası, dünyaca ünlü bir hırsız olan “Arsen Lüpen” serisinin yeniden anlatımı. Aynı zamanda 2013 yılında vizyona giren ve oldukça sevilen ”Sihirbazlar Çetesi” filminin yönetmeni Louis Leterrier’ın imzasını taşıyor.

Lupin
Lupin | Fotoğraf: rogerebert.com

Dizinin ilk bölümünde Louvre Müzesi’nde çalışan ve borcunu ödeyebilmek için Marie Antoinette’in kolyesini çalma planları yapan temizlik görevlisi Luis Perenna; aslında kendine özgü yöntemleriyle her zaman bir adım önde olan profesyonel ve centilmen hırsız Assane Diop. Dizi daha ilk bölümden beklenmedik ters köşelerle ve sıkça yer verilen flashback sahneleriyle sizi şaşırtıyor, Assane’nin kıvrak zekası ve illüzyonlarıyla heyecanlandırıyor. Zengin olma hayalleri kuran bir temizlik görevlisinin sıradan hikayesi olmadığını işte burada anlıyorsunuz.

Paul Sernine – Assane Diop
Paul Sernine – Assane Diop | Fotoğraf: cinecelluloid.com

Babakar Diop, (Assane’nin babası) yıllar önce Pellegrini ailesine ait olan bu kolyeyi çalmakla suçlanarak haksız yere hapse girer ve ardında bir itiraf mektubu bırakarak intihar eder. Assane, bir gün babasının masum olduğunu kanıtlayacak ve intikamını alacaktır. Babakar’ın ona armağan ettiği “Arsen Lüpen: Kibar Hırsız” kitabıyla büyür ve yıllar geçtikçe kendini kılık değiştirmede usta, hızlı, ikna kabiliyeti yüksek centilmen bir hırsız olarak yetiştirir. “Arsen Lüpen” onun için bir kitaptan fazlası, kendisine bırakılan bir mirastır.

İntikam planlarını yaparken kendini adeta bir bulmacanın içinde bulan Assane, Pellegrini ailesinin de işin içinde olduğunu ve oldukça iyi düşünülmüş bu komplonun arkasında daha derin sırlar barındırdığını düşünür. Müzedeki soygun gecesi sonrası gelişen her olayda ardında bambaşka bir kimlik bırakarak, peşine düşen Paris polisini bir çıkmazın içine sürükler. Komiser Youssef ise, daha ilk geceden hırsızın “Arsen Lüpen” yöntemlerini taklit ettiğini öne sürer ancak teorisine itibar edilmez. Assane’nin o dönem babasının soruşturmasına bakan baş komiser Dumont’u anonim olarak kaçırması ve sorgu esnasında Babakar’ın oğlu olduğunu ağzından kaçırmasıyla işler daha da karışır.

Komiser Dumont
Komiser Dumont | Fotoğraf: en.almanara-news.com

Şimdiden Netflix Türkiye ilk 10’da 1. sıraya yerleşen Lupin’in henüz 5 bölümlük birinci kısmı yayınlandı ama son sahneden de anlaşıldığı üzere devamının geleceği kesin. İzlemesi oldukça keyifli, heyecanlandıran ve illüzyon sahneleriyle bana defalarca kez bıkmadan izlediğim Sihirbazlar Çetesi’ni anımsatan sürükleyici bir dizi. Özellikle Assane’nin hapse girişi ve çıkışı beni en çok etkileyen sahneler oldu. Şimdiden iyi seyirler dilerim. 

Kapak Fotoğrafı: cinecelluloid.com

İlginizi çekebilir: Sine Magger’dan Netflix’te Bu Ay Neler Var