Birçoğumuz Lykke Li’yi I Follow Rivers isimli efsaneleşmiş şarkısından hatırlıyor olabiliriz ama aslında Lykke Li bildiğimiz ve dinlediğimizden daha fazlası. Hayatımın belli dönemlerinde Lykke Li aklıma geliyor, bir süre sadece onu dinliyorum ama sonrasında hitlerin arasında ismi kayboluyor ve aklımdan çıkıyor. Bu hafta bir kez daha Lykke Li’yi hatırladım ve artık bırakmaya hiç niyetim yok.

lyyke li
Lykke Li: Indie, Dream Pop ve Elektronik Müzikten Esintiler

Tam adı Li Lykke Timotej Zachrisson olan İsveçli şarkıcı ve söz yazarı kendisi. 1986’da Ystad şehrinde doğmuş, müzisyen bir babanın ve fotoğrafçı bir annenin kızı. 5 yaşındayken İsveç’ten Portekiz’in dağlık bir bölgesine taşındığından ve ailece kış aylarını genellikle Nepal ve Hindstan’da geçirdiklerinden dolayı müziği indie, dream pop ve elektronik müzikten esintiler barındırıyor. Keman, darbuka, trompet, saksafon ve çello gibi çok çeşitli enstrümanların yer aldığı müziği, bir hayli özgün.

İlk albümü olan Youth Novels ise 2008 yılında piyasaya sürüldü ve senenin çoğunda Best Of listelerinde yer aldı. İkinci albümü 2011 senesindeki Wounded Rhymes’e kadar birçok filmin ve dizinin soundtrack’ına katkıda bulundu. Kimi zaman hali hazırda olan şarkıları kullanılırken kimi zaman filmler için yeni şarkı yazdı. Bunlar arasında muhtemelen en çok bilineni Alacakaranlık serisinin Yeni Ay filmi için yazdığı Possibility şarkısıdır. Bu şarkıyla ilgili, bir röportajında şöyle demiş: “Karanlık aşk hikayelerimi prime time’a sızdırmak istedim. Neden yapmayayım ki? Şarkımla ilgili hiçbir şeyden ödün vermedim”.

lykke li i follow rivers
Lykke Li: Indie, Dream Pop ve Elektronik Müzikten Esintiler

İkinci albümü olan Wounded Rhymes, The New York Times, The Observer ve Rolling Stone gibi müzik listelerinde yılın en iyisi olarak yayımlandı. 2014’de yayımlanan I Never Learn isimli 3. albümü ile Lykke Li kariyerinin zirvesine ulaştı. Son albümü 2018 yazında So Sad So Sexy ismiyle çıkan Lykke Li’nin şarkıları Teen Wolf, Pretty Little Liars, Vampire Diaries, Glee, Aynı Yıldızın Altında ve Kuralsız gibi birçok dizi ve filmde kullanıldı.

Ne zaman dinlesem beni kendisine bir kez daha hayran bırakan Lykke Li’nin neredeyse her şarkısını büyük bir zevkle dinliyorum ama favorilerim: Get Some, Two Nights, Hard Rain ve Possibility.

İlginizi çekebilir: Ahsen Akıllılar’dan Roy Orbison