Nostalji, geçmişteki mutlu bir ana duyulan özlemdir. Bu hafta gerek 2018’e veda gerek de izlediğim filmlerle biraz nostaljik müziklere düştüm ama harika oldu çünkü efsane müzisyen Roy Orbison ile tanıştım.

ITV ARCHIVE
Roy Orbison: Güçlü, Derin, Pürüzsüz Bir Ses

Roy Kelton Orbison, 23 Nisan 1936 doğumlu fakat henüz 52 yaşındayken bir kalp krizi sonucu 1988’de kaybettiğimiz Amerikalı şarkıcı, söz yazarı, müzisyendir. Tüm dünyada güçlü, derin ve hatta pürüzsüz denebilecek sesi sayesinde söylediği şarkılara kattığı duygu yoğunluğuyla tanınır. Kendisini hatırlayamayanlar için “Oh, Pretty Woman!” demem yardımcı olur gibi geliyor. Evet o 1990 yapımı muhteşem “Pretty Woman” filminin daha da muhteşem film müziği. Şarkı, Roy Orbison’un ölüm tarihinden de tahmin edeceğiniz üzere filmden çok daha eskiye dayanıyor. Prince tarafından 1990 yılında film için tekrar bestelenmiştir.

Roy Orbison, zamanında Elvis Presley, The Beatles ve Eagles ile turneye çıkmış tek kişidir hatta Elvis Presley’in kendisi için “Roy, dünyadaki en büyük sanatçı!” dediği söylenir.

Texas’da doğup büyüyen Orbison, kalın çerçeveli gözlükleri, sarıya yakın renkteki gözleri ve kulakları nedeniyle gençlik yıllarında görünüşünden oldukça rahatsızlık duyardı. Bu yüzdendir ki bir süre sonra açık renkteki saçlarını simsiyah boyamaya başladı. Çok geçmeden sesini keşfederek yakın çevresinin ilgi odağı haline gelen Roy Orbison, babasının 16. yaş gününde hediye ettiği gitardan itibaren müziğin peşini hiç bırakmadı. Lise yıllarından sonra Teen Kings adındaki grupları ile ilk albümü olan “Sun Records”u piyasaya sürdüler fakat bu gençler çok geçmeden kendi yollarında gitmeyi seçtiler.

orbison-660-cf1690577d
Roy Orbison: Güçlü, Derin, Pürüzsüz Bir Ses

Birçok şarkısını ilk eşi Claudette Frady için yazdığı söylenen Orbison, 1966’da eşini bir kazada kaybettiği zaman kariyerinin altın çağına erişmişti. Bu parlak dönemin ardından eşini kaybetmesi sanatçıyı sessiz bir dönem geçirmeye zorladı. 70 ve 80’lerde yeni albüm ve şarkılar seslendirmeye gayret eden Roy Orbison, 1987’de “In Dreams: Greatist Hits” albümüyle tekrar ilgi toplamaya başladı ve eski tahtına kavuştu. 1988’de kalp krizi sonucu ani ölümü, tüm dünyayı derinden sarstığı gibi dünya basınında da büyük ilgi topladı.

O güzel sesiyle, hiç eskimeyen ve eskimeyecek şarkılara imza atmış efsane bir sanatçı Roy Orbison. Her şarkısı ayrı güzel ama benim favorilerim “Unchained Melody” ve “Only the Lonely”.

İlginizi çekebilir: Ahsen Akıllılar’dan Elliot Moss