Mad Max’in maceraları, Tom Hardy ve Charlize Theron’lu yepyeni bir seri ile sürüyor ve izleyiciye sezonun en iyi aksiyonunu izlemek kalıyor!

Mad Max: Fury Road
Mad Max: Fury Road

Yaz sezonunun gelmesi ve okulların da yavaş yavaş hafiflemesiyle birlikte boş vakti bol olan öğrencileri sinemalara çekme amacı taşıyan filmlerin sayısı da haliyle artıyor. Bu hafta vizyona girecek olan filmlerden Mad Max: Fury Road filmi de aksiyon severlere çok şey vaat eden yapımlardan biri. George Miller’ın yarattığı ve de yönetmenlik koltuğunu sahiplendiği Mel Gibsonlı serinin devam film olan Fury Road, patlamaları ve eski tip tabancalı tüfekli aksiyonu sevenlere adeta bir şölen vaat ediyor.

Mad Max: Fury Road
Mad Max: Fury Road

Adından da anlaşıldığı üzere filmin ana karakteri olan Max’in yolu Furiosa ile yolda kesişir. Gayet rahat yaşadığı Kale’den kaçıp evine, doğduğu yere dönemeye çalışan Furiosa’nın, Max’in soğukkanlılığına, tecrübesine ve savaşçı kimliğine ihtiyacı vardır.

Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult gibi isimlerin olduğu bir filmde oyuncuların tartışmanın pek de bir anlamı yok. Özellikle Hardy ve Theron, kendilerini birçok kez kanıtlamış isimler. Onun dışında filmin kadrosunda Rosie Huntington-Whiteley ve Abbey Lee isimlerinin olması da birçok izleyicinin –dürüst olmak gerekirse özellikle de erkeklerin- dikkatini ayrıca çekiyor.

Mad Max: Fury Road
Mad Max: Fury Road

Filmin bahsedilmesi gereken asıl meselesi ise aksiyonu. Açıkçası benim uzun zamandır hasret kaldığım o eski tip aksiyonu bana yaşattı. Patlayan eski tip silahlar, kurşunlar, patlama sesleri… Teknolojinin yetersiz kaldığı topraklarda füzelerin, akıllı silahların, Avengers misali afili teknolojik sistemlerim olmadığı savaşları gerçekten özlüyor insan. Özellikle de abartıya kaçmayan, sokak misali yakın dövüşün ve ucunda da hayatta kalma meselesinin olduğu kavgaları gözler arar olmuş da farkında değiliz. Film bu yönden gerçekten insanı doyuruyor, bunun yanında da yeni savaş teknikleri, çölün ve teknolojik yetersizliğin sağladığı imkanlar çerçevesinde geliştirilmiş yöntem ve saldırılarla da farklılık sunuluyor ki son zamanlarda tek-tipleşmiş olan sahnelere kıyasla insanı büyülüyor. Ayrıca filmdeki araçlar ve konvoylar da Death Race’i andıran ondan daha üst standartlara sahip bir festival sunuyor.

Özetlemek gerekirse Mad Max: Fury Road bu sezonun –bana kalırsa- en yoğun aksiyon filmi. İzleyiciyi sıkmayan, birbirini pek tekrarlamayan sahneleriyle insanı gerçeklikten koparmayı ve içine almayı başarıyor. Özellikle de okulu ekip ne yapacağını bilemeyen öğrencilere duyurulur.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10, Top250: #204

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken 10 Charlize Theron Performansı