Madrid’de yaşadığım zamanlarda en sevdiğim boş zaman aktivitesi sanat galerileri ve müzeleri gezmekti. Madrid’de 50’den fazla müze ve sanat galerisi bulunduğunu göz önünde bulundurursak benim gibi düşünenler için oldukça fazla seçenek var. O halde Madrid’de sanat yolculuğu için önemli duraklara bir göz atalım.

Madrid'de Sanat
Madrid’de Sanat| Fotoğraf: Unsplash/@jorgefdezsalas

Biliyorum halen mümkün oldukça evdeyiz, birçoğumuz incelikle planlanmış bir sürü seyahatimizi iptal etmek zorunda kaldık. Bir süre daha evimizde, kendimizle meşgul olacağız ve bu zamanlar elbet bitecek. Tekrar ucuz bilet peşinde koşacağız. Ben de seyahat opsiyonlarımızın sınırlı olduğu bu zamanlarda bana en iyi gelen bir yeri, Madrid’i, size anlatmak istiyorum. Yazıyı kaydedip 2021 planlarınıza dahil edebilirsiniz, belki karşılaşırız, kim bilir. 

Madrid, Prado Müzesi veya Picasso’nun “Guernica” adlı eserini de bulunduran Reina Sofia Müzesi gibi popüler müzelere ev sahipliği yapar ve Madrid’de sanat müzelerinin çoğunun “free entry” günleri vardır, yani haftanın belli günlerinde ya da belli saatlerde bu müzeleri ücretsiz gezebilirsiniz. Ben yazımda bu özel giriş saatlerinden de bahsedeceğim ama siz yine de ziyaret etmeden önce tekrar kontrol edin. 

Madrid’de Sanat Müzeleri

1- Prado Müzesi (Museo Del Prado)

Museo Del Prado
Museo Del Prado|Fotoğraf: El Pais

Eğer Madrid’de zamanınız kısıtlı ise ve sadece bir müze gezmeye vaktiniz (ve bazen sabrınız) varsa onun Prado olmasını öneririm. 1819’da açılan Prado Müzesi, İspanya’nın ulusal sanat müzelerinden biridir ve bu müzede İspanya’nın tarihini resmeden, sembollerle dolu bir sürü eseri görebilirsiniz. Ek olarak, bu müzede sadece resimler, tablolar yok; ünlü heykeltıraşların eserlerini de görebilirsiniz.

Bu müzede benim mutlaka görülmeli diye düşündüğüm eserlerden biri Velazquez‘in “Las Meninas“‘ı yani “Nedimeler” adlı eseri ve Bosch‘un “Garden of Earthly Delights” yani “Dünyevi Zevkler Bahçesi” adlı eseri. Müzeye, her gün 18:00-20:00 saatleri arasında ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Müze oldukça büyük olduğu için 2 saatte her yeri görebileceğinizi düşünmeyin, içeri girmeden hangi eserleri görmek istediğinizi belirlerseniz ziyaretiniz daha rahat ve verimli geçer.

2- Kraliçe Sofia Müzesi (Museo de Reina Sofia)

 Museo de Reina Sofia
Museo de Reina Sofia | Fotoğraf: balclis.com

Eğer bir sanatseverseniz, İspanya’nın en prestijli eserlerinin yer aldığı Reina Sofia müzesini mutlaka görmelisiniz. Bu müze Prado’daki eserlerden daha yeni eserleri (20. yüzyıl ağırlıklı buradaki tablolar) kapsıyor. Müzenin iki ana binası var; birinde sadece Dali ve Picasso’nun eserleri sergilenirken diğerindeki tablolar değişiklik gösteriyor.

1937’de İspanya İç Savaşı sırasında Nazi Almanyasına ait bir uçak İspanya’nın Guernica şehrini bombalıyor, böylece iç savaş Avrupa’da daha fazla dikkat çekiyor. Picasso’nun Guernica adlı tablosu, savaş trajedilerinin ve savaşın bireyler üzerindeki acı verici etkilerinin bir özetidir. Bu etkileyici tabloyu da Reina Sofia’da görebilirsiniz. Seyahat edemediğimiz bu günlerde ise bu linkten müzedeki bazı bölümleri online olarak gezebilirsiniz.

3- Thyssen-Bornemisza Müzesi (Museo Thyssen-Bornemisza)

museum-1196428_1280
Museo Thyssen-Bornemisza | Trip Advisor

Thyssen-Bornemisza’da, Van Gogh ve Caravaggio gibi ünlü ressamlara ait 1500’den fazla eser bulunuyor. Burada daha çok modern sanat ve pop art örnekleri görebilirsiniz.

Salvador Dali’nin el yapımı rüya adını verdiği seriye ait olan ve eşi Gala’yı resmettiği “Dream Caused by the Flight of a Bee around a Pomegranate a Second Before Wakening Up” yani “Narın Etrafında Uçan Arının Sebep Olduğu Rüyadan Bir Saniye Öncesi” adlı tablosu da bu müzede yer alıyor.

Sonraki yazılarda görüşmek üzere. Benim seyahatlerimi Instagram’dan da takip edebilirsiniz. Unutmadan yorumlarda buluşalım; siz Madrid’de en çok hangi müzeyi sevdiniz? Ya da hangi müzeyi gezmek istersiniz?

Kapak Fotoğrafı: Wikipedia

İlginizi çekebilir: Anıl Ekin Özdemir’den Farklı Bir Madrid Deneyimi