Reşitpaşa yine boş durmuyor, yeni mekanlarıyla keşfetme iştahımızı kabartıyor. Yeni keşfimiz: Marcel Patisserie! Biz de vakit kaybetmeden ekmekleri ve tatlı lezzetleriyle mutluluğu garantileyen Marcel Patisserie’nin kapısını çalıyoruz.

IMG_5765
Marcel Patisserie

Sekiz ay önce Reşitpaşa’dan geçerken müdavimi olduğumuz Prep’in yanındaki telaşı fark etmişsinizdir. Hummalı çalışmanın sonunca Marcel Patisserie de semtin sakini olmaya artık hazırdır. Adı üstünde, bir pastane olarak düşünseniz de, ekmekleri ve kruvasanlarıyla burası tatlı lezzetler kadar öncelikli tarifleriyle de beğeni sınırlarımızı zorluyor.

Marcel Patisserie’ye girdiğiniz andan itibaren ilk hissettiğiniz duygu huzur oluyor. Loş ışıklar altında gözlerinizi besleyecek müthiş bir tablo, altında uzun uzun sohbet edeceğiniz ve belki de iş toplantılarınızı gerçekleştireceğiniz bir masa sizi karşılıyor. Dört küçük masa, yemek kitaplarıyla donatılmış kitaplıkla önce  dingin müziğe sonra da tariflerine bırakın kendinizi.

IMG_5791
Marcel Patisserie – kruvasan ve ekşi maya ekmekler

Damak tadınıza göre tuzlularla veya tatlılarla mutluluğa doğru adım atmaya başlayabilirsiniz. Önce tuzlu ve sonra tatlı kuralımı bozmadan zeytinli ve kuru domatesli pideleriyle adım atıyorum bu yolculuğa. Zaten görünüşü gözlerimi şenlendirmeye yetiyor, tadı da bu şen halimi ikiye katlıyor. Çantama attığım kruvasan ve ekşi maya ekmeklerimse bir sonraki kahvaltımın baş köşesinde yerini alıyor. Tazeliği ve kalitesi ortada.

IMG_5824
Marcel Patisserie – süt reçelli balkabağı tatlısı

Başarılı bir girişten sonra sıra geliyor kendimi kaybetmeye. Doğru tahmin ettiniz: tatlıya hızlı bir geçiş yapıyorum. Menüde süt reçelli balkabağı tatlısı ve beyaz çikolatalı brownie’in tadına baktıktan sonra sanırım uzun bir süre mutluluğu garantiliyorum. Şeker deseniz yok gibi, hafiflik deseniz, daha ötesi yok, lezzet deseniz onun da tarifi yok! Tadına bakmak üzere diğer tatlılara da (bkz. çilekli milföy, incirli tart…) kendilerini ihmal etmeyeceğimin ve bir sonraki mutluluğum kaynağı olacağının sözünü veriyorum. Bu arada en önemli ayrıntıyı atlamış olabilirim. Kahvelerinin de özellikle altını çizmek isterim. Genelde çaycıyım ve filtre kahvelerle pek aram iyi değildir. Ancak burada, kalıcı bir dostluk antlaşmasına imza attım. Petra Roasting’in kahveleriyle, özellikle Etiyopya çekirdekli Americano ile mutluluğum garantilenmiş oldu.

IMG_5773
Marcel Patisserie – kruvasan ve ekşi maya ekmekler

Bu kadar lezzetle tanıştım ama bu mutluluğun mimarları Nazlı Goldenberg ve Sinem Arduman ile tanışmamak olmaz. Ortaklıkları annelerinin dostluğuyla başlıyor. Biri Cordon Bleu Paris diğeri Cordon Bleu İstanbul’dan eğitim alan bu iki şefi anneleri tanıştırıyor. Böylece gönüllerinde yatan aslan da uyanmış oluyor. Önce siparişlerle güçlerini birleştiriyor sonra da mekan arayışına giriyorlar. Karşılarına da burası çıkınca geriye de yerleşmek ve lezzetlerini herkesle buluşturmak kalıyor. Pazartesi hariç her gün 09:00-16:00 saatleri arasında tam buğday unlu ve taş değirmende öğütülen ekmekleri, taze yaptıkları kruvasanları ve küçük büyük her türlü organizasyonlar için hazırladıkları siparişleriyle misafirlerinin kalbini fethetmeye devam ediyorlar. Bunların dışında limonlu tart ve çikolatalı ekler, bir bakıma alamet-i farikaları. Pastalarında şeker hamuru kullanılabiliyor ama özel tasarımlar ve canlı çiçeklerle de hem göze hem mideye hitap ediyorlar. Nazlı Hanım, üç çocuk annesi olunca da ürünlere verilen özeni tahmin etmişsinizdir. Kendilerinin yemeyecekleri çocukları başta olmak üzere ailelerine vermeyecekleri hiçbir şey mekandan içeri girmiyor.

IMG_5806
Marcel Patisserie: Reşitpaşa’da Mutluluğun Resmi

Marcel’i sadece pastane olarak düşünmemek gerek. İş toplantılarından tutun da doğum gününe, özel kutlamalara kadar farklı organizasyonlar için müdavimi olabilirsiniz. Ya da sadece yoğun bir iş gününün ardından rahat nefes alabileceğiniz bir tatlı limanı gibi de değerlendirebilirsiniz, benim yaptığım gibi.

Artık mutluluğun adresi belliyse ne yapacağınız da belli. Marcel Patisserie’den içeri adımınızı atmak, kahvelerini yudumlayıp damağınızı şenlendirmek veya siparişlerinizi teslim almak için acele etmek. Şimdiden afiyet olsun!

İlginizi çekebilir: Eda Geven’den Reşitpaşa Keşifleri: Melez Tea

Marcel Patisserie: InstagramKonum

Marcel Patisserie Adres: Reşitpaşa Mahallesi, Kongre Cd. No:1/A, 34467 Sarıyer/İstanbul