Yalnızca bir günlüğüne gittiğim İzmir’de pek çok yeni mekan keşfettim; ancak bunların arasından sıyrılan ve bana göre Alsancak’ın en güzel mekanlardan biri olan Marilen Atelier Patisserie’den söz etmek istiyorum bu gün.

İzmir, gerçekten en huzur bulduğum şehirlerden. Özellikle Alsancak sokaklarında yürümek, açılan keyifli mekanların izini sürmek mutluluk verici. Burada bir sakinlik hakim. Herkes birbirine ‘’günaydın’’ diyor ve gülümsüyor. Yalnızca bu bile İstanbul’dan farklı bir yerde olduğunuzu hissettiriyor size. Şimdi bahsedeceğim Marilen Atelier Patisserie’de de en çok dikkatimi çeken şey buydu. Müşterilerden, çalışanlara kadar herkes güler yüzlü ve mutluydu. Bu his bana da geçti ve Marilen Atelier Patisserie’nin bahçe kısmındaki masalarından birine yerleşip kahvem eşliğinde sokağı izlerken ferahladığımı hissettim.

Marilen Atelier Patisserie
Marilen Atelier Patisserie | Fotoğraf: marilenpatisserie.com

Mekan, demin de belirttiğim gibi Alsancak’ta. Bej ve lacivert renklerin hakimiyetinde harika bir atmosfer oluşturulmuş. Çok sade ve şık bir patisserie dekorasyonu tercih edilmiş. İçeri girdiğinizde sımsıcak bir yer olduğunu anlıyorsunuz. Sergilenen tatlı ve kruvasanlardan ise gözünüzü almanız zor görünüyor.

Mekanın sahipleri de mutfakta olan kişi Marilen Braggiotti Pedal, Le Cordon Bleu’da pastacılık eğitim almış; eşi Efe Pedal ise kahve kısmı ile ilgileniyor mekanın. Keyifle işini yapan insanlar oldukları belirgin, her ayrıntıda hissediliyor. Menü özenle hazırlanmış. Sade, Bademli, Füme Kaburga Cheddarlı, Hindi Füme, Avokado ve Mozarellalı kruvasan çeşitleri var. Tatlı veya tuzlu kruvasan seçimini yapmak size ve damak zevkinize kalıyor. Lezzetleri ise çok başarılı. Bununla birlikte; aegean roll, granola gibi kahvaltılıklar da mevcut.

Tatlılar ise o kadar iştah açıcı görünüyor ki; özellikle tatlı severlerin Alsancak’a yollarının düşmesi halinde Marilen Atelier Patisserie’ye kesinlikle uğramaları gerek diyebilirim. Opera, Paris Symrna Ekler, el yapımı Fransız milföyü olan Palmiers ve frambuaz ve vişneli tatlılarından Foret Noire en çok tercih edilenlerden. Günlük sürpriz tatlıları da oluyor mutlaka geldiğinizde vitrini inceleyin derim. Tüm bunlarla birlikte; günlük hazırlanan kişleri, levanten poğaçası ve geleneksel yöntemlerle, soğuk mayalandırma yapılarak üretilen ekmeklerini de deneyimleyin! Marilen Atelier Patisserie, pazartesi hariç, her gün açık. Mutlaka yolunuzu düşürün derim 🙂

Kapak Fotoğrafı: Marilen Atelier Patisserie

İlginizi çekebilir: Tuğçe Özçelik’ten İzmir’de Glütensiz Keşifler