Uzun hafta sonu planlarını sever misiniz? Peki zeytin ağaçlarını, üzüm bağlarını, yıldızlı şeflerin tadım menülerini, müziği, doğayı? Saydıklarımızın hepsine cevabınız evet ise bizimle gelin, çünkü 24-26 Mayıs’ta Urla’nın lezzet yıldızları ile buluşarak, sadece Mastercard’lılara özel bir deneyim yaşamaya gidiyoruz!

Urla Şarapçılık

Neden Urla?

Urla, özgün teruarıyla ülkemizde gastronominin kalbinin attığı destinasyonların başında yer alıyor. Yıldızlı şeflerin, mutfaklarını kurmak ve yaşamak için Urla’yı tercih etmeleri ise tesadüf değil. Tepelerinde yetişen kendine has bitkileri, lokal tarım ürünleri, denizin sunduklarıyla bir araya gelince “şefin masası” burada bir başka kuruluyor. Elbette gastronomi dünyası da bu masalardaki tılsımın farkında.

1900’lerden beri yeme-içme değerlendirmelerinde otorite olarak kabul edilen Michelin Guide’da 7 Urla restoranı yer alıyor. 50 yıldır dünyanın saygın noktalarında özel tadımlar gerçekleştirerek lezzete rehberlik eden ve yaklaşık iki yıldır ülkemizin mutfağını da mercek altına alan Gault&Millau’nun onlarca değerlendirmeden geçerek değer görülen şapkalarına sahip 6 Urla restoranı bulunuyor.

Anadolu’nun bilinen en eski zeytinyağı işleme alanına, Hititlerin buğdayına, Perslerin tahıl ve baharatlarına, Friglerin florasına ev sahipliği yapmış olan Urla, yıllar içinde harmanlanan gastronomi bilgisi ile bugünkü renkli ve zengin mutfak kültürünü oluşturmuş. Bu özel bölgeye birkaç saatlik bir yolculukla ulaşabildiğimiz için kendimizi çok şanslı hissediyoruz.

Programda Neler Var?

İlk akşam; Urla’daki gastronomi favorilerimizden 1 Michelin Yıldızı, Michelin Yeşil Yıldızı ve Sommelier Ödülü’nün sahibi Vino Locale’in İtalyan esintili ambiyansında başlayacak. Masasındaki ürünleri kendi yetiştirmeyi veya bölgedeki üreticiden temin etmeyi seçen Şef Ozan Kumbasar’ın katılımı ve Sommelier Seray Kumbasar’ın tavsiyeleriyle Mastercard sahiplerine özel Vino Locale tadım menüsünü deneyimleyeceğiz.

İkinci güne, Urla’da 2000 dönüm arazi üzerine kurulan ve onlarca özel bitki türüne ev sahipliği yapan Uzbaş Arboretum’un büyülü ve yemyeşil habitatında premium zeytinyağı tadımı yaparak başlayacağız.

Sabiha Apaydın

Hemen ardından Urla Şarapçılık’ta mahzen ve üretimhane turu yapıp, dünyada ve Türkiye’de natürel şarap hareketinin destekleyicisi şarap uzmanı Sabiha Apaydın eşliğinde şarap tadımına katılacağız.

Apaydın’ı bırakmadan Gault & Millau ödüllü Hus Şaraphanesi’nin Toskana’ya götüren atmosferinde öğle yemeği yiyeceğiz ve şarap tadımı yapacağız.

OD Urla

İkinci günün akşamında 1 Michelin Yıldızı, Michelin Yeşil Yıldızı, Gault&Millau En İyi Sürdürülebilirlik Ödülü ve 3 TOQUES sahibi, Şef Osman Sezener’in dünyasından hikayeler taşıyan tabaklarıyla OD Urla’dayız. Gün batımı, OD Urla’nın zeytin ağaçlarıyla kaplı bahçesini pembe ve turuncuya boyarken şef Sezener’in Mastercard sahiplerine özel hazırladığı tadım menüsünü deneyimlemek için sabırsızlanıyoruz.

Akşam ilerlerken, Urla’ya ve gastronomiye doyan ruhumuzu biraz da müzikle doyurmak için The Guru Terrace’ta Deniz Sipahi’nin özel konserini dinlemeye gideceğiz. The Guru Terrace’ın loş ışıkları ve sıcacık ortamında, yıldızların altında Deniz Sipahi dinlemek gerçekten de paha biçilemez bir plan değil mi?

Uzun, lezzetli ve ayrıcalıklı hafta sonumuzun son gününde, şehre dönerken damağımızda Urla tadı kalması için Urla 50’nin servi ağaçları ile sarılı ve peyzajı ile büyüleyen yemyeşil bahçesinde, yerel lezzetler kullanılarak hazırlanacak olan kahvaltıya katılacağız.

Yalnızca Mastercard’lılara özel, paha biçilemez Urla deneyiminin tüm detaylarına göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.