İzmir’in huzurlu köyü Şirince’ye yolunuz düşerse görmeden geçmemeniz gereken gurur duyulacak bir yer: Matematik Köyü. 2007 yılından beri faal olan köyü gezmek için Şirince’den 1 kilometrelik yol gitmeniz gerekiyor. Eğer hava da güzelse köye yürümek en iyi seçenek çünkü yol üzerinde de size güzel manzaralar eşlik edecek.

Matematik Köyü: Şirince'de Delisi Dahi Olan Bir Köy
Matematik Köyü: Şirince’de Delisi Dahi Olan Bir Köy

Matematik Köyü Konum

Matematik Köyü, İzmir’in Şirince ilçesinde yer alan, gençlere matematiği öğretmek amacıyla kurulmuş bir köy. Buraya ilk ziyaretimi 2015 yılında köyle ilgili pek de bir şey bilmeden yapmıştım. Yakın zamanda Aslıhan Lodi tarafından yazılan Matematik Köyü’nün Delisi adlı kitabı okuduktan sonra içimde bu köyü yeniden ziyaret etme ve tüm günü kitabımı okuyarak sessiz sakin geçirme isteği oluştu. Merak edenler için, Matematik Köyü’nün Delisi kitabı Ali Nesin ile yapılan bir nehir söyleşi (kişinin biyografisini yazarak değil de bir başkasının sorularını cevaplayarak anlattığı edebiyat türü) niteliği taşıyor ve hem Ali Nesin’in hayatı hem de matematik köyü ile ilgili bilgiler içeriyor.

Şirince'de Delisi Dahi Olan Bir Köy
Şirince’de Delisi Dahi Olan Bir Köy

Köye girdiğiniz andan itibaren sizi içine alan sessizlik köyden çıkana kadar da size eşlik ediyor. Özellikle çalışmaya başladıktan sonra birçoğumuzun kafasında yer eden şu “yeniden öğrenci olsam” duygusunu çokça yaşayacağınız bir yer burası. Çünkü öğrenciler için hem ders çalışma alanları hem de sosyalleşme alanları o kadar güzel görünüyor ki…

Matematik Köyü
Matematik Köyü

Derslikler, amfi, yatakhane, yemekhane, çamaşırhane, kütüphane gibi bölümlerden oluşan köy içerisinde gezerken kendinizi Harry Potter filminde gibi hissediyorsunuz. Bazı alanlar arasındaki daracık yollar ve labirenti andıran geçişler bu hissi iyice pekiştiriyor. Köyün bu kadar sade ama bu kadar etkileyici olması beni şaşırtan en önemli detaylardandı. Yan yana konmuş berjerler ve teras, oturup tüm gün elinizde kitabınızla kafanızı dinleyebileceğiniz ve manzaranın tadını çıkarabileceğiniz bir alan.

Bağışlarla hayatına devam eden bu köyün bir diğer güzel özelliği de kamplara kaydolan öğrencilerin oradaki işlerini de imece usulü yapmaları. Öğrencilerin orada kaldıkları süre boyunca yemek yapma, çamaşır çıkama ve tuvalet temizleme gibi görevleri oluyor ve bu da onlara matematiğin yanı sıra hayat ile ilgili de birçok şey katıyor.

Mutlaka Yapın

Matematik Köyü
Matematik Köyü

_Köye girdikten sonra düz ilerleyince karşınıza çıkan küçük meydanda yer alan dev abaküsü görün.

_Kuleye çıkıp minderlerde oturun ve kulaklığınızı takıp güzel bir müzikle efil efil rüzgarın tadını çıkarın.

_Bu sokağa da girmeyeyim artık demeyin, girin. Bağışçıların isimleri ile adlandırılan bazı odalarda sizleri sürpriz isimler karşılayacak.

_Yanınıza mutlaka kitabınızı da alın. İster berjerlerde ister kütüphane bölümünde sessizce kitabınızı okuyun.

Websitesi