Belki de son yılların en çok konuşulan sanatçılarından bir tanesi Melike Şahin olabilir. Adana’da küçük bir kafede söylediği Tutuşmuş Beraber şarkısının kaydıyla bir gecede hayatımıza giren Şahin; o günden beri sazı, sözü ve sahnesiyle hayatımızın bir parçası haline geldi. Ben ise sizlere sözleri ve sesiyle hayatlarımızı etkileyen Melike Şahin’in sözlerinin ötesini sizlerle birlikte incelemek istiyorum.

273518672_317265283538379_5649904784706829180_n
Melike Şahin | Fotoğraf: @melikesahin

Şimdilerde Harbiye Açık Hava Sahnesi’nde sold out olarak sahneye çıkan Melike Şahin, aslında Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunlarından. Okul döneminde aynı zamanda Kâmuran Kolçak ve Gönül Dostları adıyla, arkadaşlarıyla birlikte “Son Sardunyalar” ve “Düş Bahçeleri” gibi Sezen Aksu’nun eserlerini seslendiren Şahin, yine Boğaziçi Üniversitesi’ne devam ederken Baba Zula ile de birlikte sahne alarak müzik kariyerini adeta ilmek ilmek işleyen sanatçılardan…

İlmek ilmek işlediği kariyerinin patlama noktası için kesinlikle Haziran 2019 yılında inanılmaz hızlı bir şekilde yayılan Tutuşmuş Beraber şarkısının kaydından bahsedebiliriz. Adana Nöbetçi Kütüphane’de verdiği mini konserinden çekilen kısa bir kayıt, belki de şu an hepimizin müzik listelerinin kıyısında köşesinde Melike’nin olmasının en önemli etkenlerinden. Daha solo kariyerinin başlarındayken bile herkesin eşlik ettiği şarkılar üreten Melike, şimdilerde Harbiye başta olmak üzere birçok sahnede adeta seyircileriyle birlikte konser veriyor. Kendisinden “Diva Bebe” diye bahseden sanatçı; gözlerimizin önünde dediğini yaparak her şarkısı, her düeti ve her sahnesiyle “Diva Bebe’miz” olmuş durumda.

244452185_4452680921495274_5079987797636769144_n
Melike Şahin | Fotoğraf: @melikesahin

Yukarıda da bahsettiğim gibi Melike Şahin’in 2019 yılında başlayan yükselişi, hepimizin de hayatını etkileyen Covid-19 pandemisiyle birlikte durdu derken Şahin, bu süreçte ilk albümünü çıkararak müzik kariyerinde bomba gibi bir adım attı. İlk albümünü çıkarmasının yanında Zorlu PSM YouTube kanalı üzerinden verdiği lansman konseriyle de dinleyicisine sahnelerden uzak kalamadığını bir kez daha ispatladı. Online bir ortamda gerçekleşen konserine bile belki yüzlerce kişinin katılması ile başlayan “Merhem” süreci, şimdilerde ise nerdeyse şehir/mekân fark etmeksizin bütün biletlerin tükendiği konserlere ulaştı.

Sözü ve sesiyle müzik platformlarında milyonlarca insana ulaşan Şahin’in ayrıca kendine has sadık bir dinleyici kitlesinin varlığından bahsedebiliriz. Şahsen sözü kadar sahne performansıyla da konuşulan sanatçıyı bir kez sahnede dinleyen ve izleyen birinin, diğer şarkılarını ya da konserlerini kaçıracağını düşünemiyorum. Sadık dinleyicileri ise onun sadece sesine ya da sözüne değil; aynı zamanda ekibiyle birlikte sahnede seyirciden çok kendilerini eğlendirmelerine ve konser anında dinleyicilerine bir anlık bütün acı tatlı sıkıntıları kapının diğer tarafından bıraktırdıkları için geliyorlar.

263746012_1323569698095310_8842000693403411374_n
Melike Şahin | Fotoğraf: @melikesahin

Benim hayatımda ise Diva Bebe konserinin karşılığı kesinlikle terapidir. Harbiye Açık Hava Sahnesi ve Zorlu PSM başta olmak üzere birçok sahnede izleme fırsatı bulduğum Diva Bebe gerek duruşu gerek kalbimizin en hassas noktasına dokunan sözleri ve eğlenirken eğlendiren sahne şovuyla kendimi kötü hissettiğim birçok anda farkında olmadan yardımıma koştu! Bana katılacak bir sürü kişi olduğunu düşünerek şunu da rahatlıkla söyleyebilirim ki “yüreğimizi deşecek” şarkıları, Şahin’in sesiyle birlikte yaralarımızı adeta sarıyor.

Yazımda sizlere Melike Şahin’in “Hak ediyorum her milimini bu dik gülüşün” dediği noktada sözlerinden ötesinden bahsetmek istedim. Umarım açıp dinlemediyseniz bir şarkısını yazımdan sonra dinlersiniz ya da fırsatınız varsa eğer bir konserine gidersiniz. Bir de bir yerlerde Melike Şahin konserine giden birini gördüyseniz ya da duyduysanız eminim ki geçmişinde ya da gelecek planlarında başka Melike Şahin konserleri de vardır.

Kapak Fotoğrafı: @melikesahin

İlginizi çekebilir: Gürkan Sonat’tan Müzik Dünyasının Günceli