İstanbul’un her semtine o kadar çok nitelikli, menüleri özenle hazırlanmış yeni mekan açıldı ki artık hızına yetişemiyoruz. Arnavutköy’de Avrupa yakasının sahil şeridinde, popülerliğini zirveye taşıyan semtlerden biri oldu ama benim için popülerliğinden ziyade Arnavutköy’ün yeri hep apayrı olmuştur. Rengarenk eski İstanbul evleri, dar sokakları, güzel sahili, cuma cumartesi akşamları dolup taşan balıkçıları, kokteyl barları…

Konum

Peki sonbaharın başında açılıp Arnavutköy’ün belki de tek ve en büyük eksiği olan kahvaltı, atıştırmalık, tatlı-kahve ihtiyacını gideren Melina Kantina?

IMG_7696
Melina Kantina

Arnavutköy’ün o meşhur kalabalık sokağından sağa yukarı doğru dönüp bir 100 metre ilerleyince tüm güzelliği ve turuncu tenteleriyle kendini sokağın köşesinde gösteriyor Melina Kantina. Kendisini sosyal medyada çok gördük, çok okuduk, deneyimlemek benim de uzun zamandır hedefimdeydi ancak akşam 7’de kapandığı için bir türlü denk getirememiştim. Sonunda bir fırsatını buldum ve yakaladım. İyi ki de yakalamışım artık bırakmam. Hazırsak başlıyorum.

Melina Kantina, Arnavutköy’de Amerikalı bir anne ile Antakyalı bir babanın kızı olan Melina Abdo’nun açtığı tatlı bir kafe. Kahvaltılıkları, leziz burgeri ve tatlılarıyla oldukça meşhur.

IMG_7690
Melina Kantina

Breakfast Plates

Kahvaltı tabaklarının hepsinde incelikle düşünülmüş vizyoner dokunuşlar var ve bu tarz farklar herkes tarafından çok ilgi çekiyor. Son zamanlarda giderek popülerleşen “pink sauce” akımına uyan Melina, menüye ilk sıralardan pembe soslu çırpılmış yumurtayı eklemiş ve şahane de olmuş. Anasonlu sosis ve göz yumurta tabağı da ayrıca şahaneydi, sosisleri ev yapımıymış kesinlikle denenmeli. Tatlı patates severlere müjde, Melina’nın kahvaltılıkları arasında tatlı patatesli kumpir de var yanında harika bir vanilyalı yoğurtla geliyor. Hepsinde ayrı ayrı gözümüz kaldı ama, Honey&Halloumi Avokado Tost ve Banana Bread French Tostu bir dahakine diyerek bıraktık.

Between the Bread

İş öğle yemeğine veya gün arası atıştırmalıklara gelince Melina karşımıza tostları, sandviçleri ve o meşhur burgeri ile çıkıyor. Sandviç ve tostlarını denemeye fırsatım olmadı ancak Dream Burger beni de kalbimin orta yerinden vurdu. Birçok burger sever tarafından da İstanbul’da ilk 3’te gösterilmeye başlayan Dream Burger’in bence en özel tarafı pofidik Pretzel bun ekmeği. Patates yanında ekstra söyleniyor aman yanında trüflü&parmesanlı patates kızartması söylemeyi unutmayın. Biliyorsunuz, bir burger patatesinden asla ayrılmaz.

Dessert

IMG_7698
Melina Kantina

Tatlılara gelince Melina Kantina kendini durmadan yeniliyor. Öğrendiğimize göre ayda bir tatlı menülerini güncelliyorlarmış. Taze tatlıları bizzat gidip vitrinden “Bu!” diyerek seçiyorsunuz. Biz gittiğimizde banana bread ve güzeller güzeli Butterscotch cups denedik. Krema mı desem, karamel mi yoksa tereyağı mı emin değilim ya da 3’ü birden! Şanslıysanız, gittiğinizde vitrinde butterscotch’a denk gelip deneme fırsatı elde edersiniz çünkü oldukça farklıydı. Duyduğumuza göre artık her gün 12.00’de süt helvası da çıkarmaya başlamışlar ve herkesin yeni favorisi olmuş.

IMG_7692
Melina Kantina

Günümüz İstanbul’unda her ay yeni yerler açılıp kapanırken, farklı olmayı başaran mekanlar kesinlikle çok beğeniliyor. Aynı zamanda hayvan dostu olan Melina Kantina’yı biz çok beğendik. Tasarımıyla, çalışanlarının kibarlığıyla, samimiyetiyle tam puan aldı.

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’dan İstanbul’da Yeni Açılan Mekanlar