Her zaman yeni mekan keşiflerimden bahsedecek değilim ya, bugün de keşfettiğim ve hem canlı performanslarıyla hem de şarkılarıyla kendisine kısa sürede alıştıran “Merlyn” müzik grubundan bahsedeceğim.

Merlyn
Merlyn | Fotoğraf: Twitter / @merlynonline

Merlyn’le tanışmamız Kadıköy’deki Ağaç Ev’de izlediğim o harika konserden önceye dayanıyor aslında ama benim için Kadıköy’den yükselen bir ses onlarınki. Bunun sebebi; tüm çalışmalarını Kadıköy’de yaptıklarını bilmem ve belki bestelerin de bu semtten yükseldiğini görmemden kaynaklanıyor olabilir.

Bu grubu nasıl keşfettiğimden bahsedecek olursam; iş arkadaşımın çalışırken sürekli açıp dinlediği şarkılar, o anda kendi dinlediklerimin sesini kısıp bu şarkılara kulak kesilmemi sağladığında yanına gidip “Bu çalan da nedir?” diye sormamla başladı. Çalan grubun kendi grupları olduğunu söylediğindeyse çok şaşırmıştım.

Derken, Merlyn’in şarkılarını kendi kendime açıp dinleme seviyesine çok kısa sürede geldim ve kendine has bir tarzla, bazen huzur bazen de hüzün veren şarkıların akışına kendimi kaptırmış bulundum. Az evvel bahsettiğim Ağaç Ev konseriyse tam bir altın vuruş oldu diyebilirim. Hem sahne performansları hem cover’ladıkları şarkılar harikaydı ama bence Merlyn’in asıl alamet-i farikası kendi bestelerini kendilerinin oluşturuyor olması ve bu bestelerle şarkıların sizi hemen kendine alıştırıp kolayca sizi içine alması. Kısacası grubu dinlerken “Sanki yıllardır biliyordum ben bu grubu.” diyebiliyorsunuz kendi kendinize.

Merlyn’in 2017 yılında çıkardığı “Ayağa Kalk” albümü uzun bir maratonun ilk adımı şeklinde tanımlanabilir. Sonrasında çıkardıkları tekliler ve diğer şarkılar da hep bir adım yukarı taşımış diyebilirim grubu. Bu sırada sayısız ve harika canlı performanslara da imza atmışlar ve özellikle rock müzik severlerin son zamanlarda eskisi gibi hissedemediği, mutlu olamadığı bir piyasaya ilaç gibi gelmişler diyebilirim. Özellikle son şarkıları ‘“Diptesin Aslında”nın benim favorim olduğunu söyleyebilirim.

youtube play youtube play

Siz de Merlyn grubunu keşfetmek isterseniz 9 Şubat, Saat 21:00’de Ağaç Ev’in Beşiktaş şubesinde konserlerinde onları ziyaret edebilirsiniz. Oldukça güzel saatler geçireceğinize eminim! 

Kapak fotoğrafı: Instagram / merlynonline

İlginizi çekebilir: ArtsyMagger’dan İstanbul Konserleri Takvimi