Merve Ergün, Jotun Türkiye Pazarlama Müdürü. Jotun, 2017’den beri “JotunYeşilAdımlar” projesi ile binlerce ağaç dikilmesini sağlıyor. Biz de Merve ile sürdürülebilirlik kavramının geleceği, günlük ve profesyonel hayatımızdaki yeri üzerine sohbet ettik.

Merve Ergün | Fotoğraf: Jotun

Öncelikle Jotun’un 2017’den beri binlerce ağaç diken “Jotun YeşilAdımlar” projesi için sizi ve tüm marka ekibini tebrik ediyoruz. Projenin ortaya çıkış hikayesini ve sürdürülebilir olmasının arkasındaki süreci sizden dinleyebilir miyiz?

Jotun olarak kurulduğumuz ilk günden beri sürdürülebilirliği en önemli şirket politikası olarak görüyor ve bu kapsamda da tüm iş süreçlerimizde çevreyi korumaya ve insana duyarlı olmayı hedefliyoruz. Boya üretiminde esas aldığımız dayanıklılık prensibi sayesinde, daha uzun ömürlü boyalar üreterek çevre dostu bir yaklaşım sergiliyoruz. Tüm dünyada geçerli Jotun GreenSteps ile de sürdürülebilirlik politikamızı her yıl daha da iyileştirmeyi hedefliyoruz. JotunYeşilAdımlar da bu projeyle aynı ismi taşıyor. Jotun Türkiye’nin YeşilAdımlar projesi hep birlikte yeşil bir adam atma fikrinden doğdu.

Peki proje kapsamında bugüne kadar başardıklarınız neler? Bir de sizden dinleyebilir miyiz?

YeşilAdımlar dört yıldır devam eden bir proje. Jotun YeşilAdımlar mobil uygulaması ile herkesi kısa mesafelerde araca binmek yerine yürümeye teşvik ederek, yürünen her 4 km için bir ağaç diktik. İki senenin sonunda da Balıkesir Gönen ve Eskişehir Turgutlu’da 20 bin ağaçlık Jotun YeşilAdımlar ormanını kurduk. 2017 yılında Jotun YeşilAdımlar mobil uygulaması iletişim dünyasının en prestijli yarışmaları Kristal Elma Festivali’nde Mobil Uygulama kategorisinde Gümüş Elma ve Felis 2017’de Mobil Uygulama (Ürün) ödülünün sahibi oldu. 2019 yılında da mobil uygulama üzerinden adımlarımızı bu sefer deniz dibi temizliği için attık. Bu sefer de her 4 km için 10 metrekarelik deniz dibi temizledik ve sonunda İstanbul’un kıyı şeridinde de 100 bin m2lik bir alana ulaştı. Bu yıl için ise pandemi koşullarına uyum sağlayarak evden de yeşil adımlar atmaya devam etmek istedik ve bunun için mobil bir oyun tasarladık.  Hedefimiz ekolojik açıdan verimsiz bir bölgeye fayda sağlamak için bir Şifa Ormanı oluşturmak.

Projeye ilişkin detaylı bilgiye Yogi Magger’ın bu yazısından ulaşabilirsiniz.

Sizce Jotun YeşilAdımlar ve benzeri projelerin önemi nedir? Sizce bu gibi projelerin başarılı olmalarında önemli unsurlar neler? (Örneğin Jotun Yeşil Adımlar’da bir oyun aracılığıyla pek çok kişinin projeye dahil olması sağlanıyor…)

Jotun YeşilAdımlar’ın başarılı olmasının en önemli unsurlarından biri bireysel olarak çabalarımız sonunda kolektif eylem gibi fayda sağlaması. Özellikle sosyal sorumluluk projelerinin temelinde bireysel farkındalığın yatması gerektiğine inanıyoruz. YeşilAdımlar da her yıl projenin ana konusuyla ilgili bir farkındalık yaratmayı hedefleyen ve ardından katılımcılarla arkasına kolektif bir yapıyı alıyor. Böylece bir kişinin sağlayabileceği fayda adım adım eklenerek daha büyük bir faydaya dönüşüyor. YeşilAdımlar mobil uygulaması üzerinden bireysel olarak attığımız adımlarımız birleşiyor ve 20 bin ağaçlık bir hatıra ormanı oluşturabiliyor ya da 100 bin m2’lik bir deniz dibini temizleyebiliyoruz. Bu yıl da aynı şekilde binlerce kişinin dahil olduğu bir projeye imza atmanın mutlululuğunu yaşıyoruz.

Günümüzde pek çok kişinin kozmetik, giyim ve hijyen gibi pek çok alanda sürdürülebilir markaların tercih edilmesinden bez çanta kullanımının artması ve plastik torbaların azalmasına kadar pek çok alışkanlığını değiştirmekte olduğunu görüyoruz. Sizce bireysel ve toplumsal olarak ekolojik yaşamı destekleme ve sürdürülebilirlik konusundaki farkındalığımız ne durumda?

Ekolojik yaşamı destekleme ve sürdürülebilirlik konusunda geçtiğimiz yıllara göre hatrı sayılır bir aşama kaydettiğimizi düşünüyorum. Henüz hala bireysel ve küçük topluluklar arasında ilerleyen bir konu olsa da yavaş yavaş gündemde kapladığı alan artıyor. Bugün bize en çok gelen sorular arasında renk ve ürünlerimizden sonra sosyal sorumluluk projelerimiz geliyor.

Ekolojik ve sürdürülebilirliğin desteklenmesi konusunda hangi endüstrilere ve şirketlere en çok yük düşüyor?

Her şirketin ve endüstrinin sürdürülebilirliği temel politikalarına alması gerektiğini düşünüyorum. Jotun’da sürdürülebilirliği en önemli rekabet konusu olarak görüyoruz. Eğer şirketler stratejilerini bu yönde belirlerlerse ekolojik ve sürdürülebilirliği zaten desteklemiş olacaklardır. Biz kurulduğumuz ilk günden beri dayanıklılıktan ödün vermeden çevre korunmasına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Bunun için somut adımlar atıyoruz. Global AR-Ge ekibimiz tarafından en hassasiyetle çalışılan Solvent emisyonunun sınırlanması, zararlı maddelerden kaçınmak, enerji tasarrufu, karbon ayak izinin azaltılması ve atıkların geri dönüşümü en önemli önceliklerimiz. Böylece ürün geliştirme sürecinden başlayarak üretim, çalışma ortamı, dağıtım gibi tüm noktalarda aynı hassasiyetle çalışıyoruz.

Bildiğiniz gibi theMagger olarak biz de ekolojik bilinci arttırmak için elimizden geldiğinizce uğraşıyoruz. YeşilAdımlar projesini yakından takip eden ve yöneten bir olarak, bizim theMagger olarak kendimizi daha da geliştirmemiz açısından verebileceğiniz önerileriniz var mı?

Türkiye’nin önde gelen içerik üreticilerinden biri olarak bu konudaki özverili çalışmalarınızı takip ediyoruz. Kitlelere ulaşma konusundaki gücümüzü iyiye kullanarak çevre ve sürdürülebilirlik konularını olabildiğince öne çıkarma ve “hap içerikler” ile günlük hayatımızın bir parçası haline getirmenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu konuların trend olmasının yanında kalıcı bir unsur olarak ele alınması faydalı olabilir.

Sizce içerisinde bulunduğumuz pandemi döneminin çevre konusundaki bireysel ve toplumsal farkındalığımıza etkileri neler oldu sizce? Bu etkilerin kalıcı olabileceğini düşünüyor musunuz? Eğer olumlu yönde etkileri var ise bunu sürdürülebilir kalmak için yapılabilecekler nelerdir?

Pandemi süresince doğanın, yeşil ve temiz alanların ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlamış olduk. Dünyanın dört bir yanında doğal hayatın zenginleştiğine şahitlik etme fırsatı elde ettik. Bu gördüklerimiz sayesinde her birimizin içinde geleceğe dair umut yeşerdiğini düşünüyorum.

Kapak Fotoğrafı: Merve Ergün/ Jotun

İlginizi çekebilir: Yogi Magger’dan Jotun Yeşil Adımlar