NFT restoranları, metaverse süpermarketleri derken bundan birkaç yıl önce sürreal gelecek bazı kavramlar hayatımıza girmeye başladı. Yine de konu, son iki yıldır üzerine konuşmaktan yorulmadığımız ‘metaverse’ olduğunda buradaki inovasyonlarının “gerçek” yaşamda nasıl karşılık bulacağı hala merak konusu. Biz de NFT’leri kullanan fiziksel alanlardan günlük ortamlara alternatifler sunan sanal platformlara, bu adapyasyon sürecine öncülük eden şehirlere göz atmak istedik.

Metaverse Şehirleri
Metaverse Şehirleri | Fotoğraf: Medium

Phygital Deneyimler

Bu adaptasyon süresinde en sık duyacağımız kavramlardan biri “phygital”. Phygital kullanıcıya benzersiz, etkileşimli bir deneyim sağlamak amacıyla dijital dünya ile fiziksel dünya arasında köprü kurmak için teknolojinin kullanması anlamına geliyor. Bu kavramın şehirler için karşılığı genel anlamda yatırımlar ve entegrasyonları ifade ediyor. Yani dijital ve fiziksel dünyalar arasındaki bu uyumlanma sürecine öncelik eden şehirler, NFT’lerin anahtar rolü aldığı restoranlar ve fiziksel mağazalar kurmak, blok zincir teknolojilerine yatırım yapmak gibi yollar izliyor.

Metaverse Şehirleri | Fotoğraf: IT Hub

Örneğin; Londra, Avrupa’nın ilk metaverse tabanlı ETF’sinin arkasındaydı ve NFT meraklıları için Quantus Gallery ve The NFT Gallery gibi galerilerin yanı sıra metaverse teknolojilerine de yatırım yapıyor. Dubai, bir Web3 güç merkezi olarak ortaya çıkıyor. Ülkenin petrole olan bağımlılığından uzaklaşmayı teşvik etmek için blok zincir teknolojilerini deneyen 1000’den fazla şirket ile dijital entegrasyona öncülük ediyor.

Yeniliklerin şehri New York, NFT meraklıları için Solana ve Superplastic, Hudson Yards ve Prince Street’te kripto para birimleri ve NFT’ler için fiziksel perakende mağazaları kurmuş durumda. Gece hayatıyla ünlü Miami, seçkin restoranlara ve kulüplere girmenin anahtarı olarak fedaileri NFT’lerle değiştiriyor ve ilk NFT DJ’i 11Ape’yi ağırladı bile. Metaverse’de bir dizi önemli oyuncuya ev sahipliği yapan Singapur’un en büyük bankası olan DBS Group ise sürdürülebilir yaşamı teşvik etmek için etkileşimli bir deneyim olan DBS BetterWorld’ü oluşturmak için The Sandbox’ta sanal arazi satın aldı.

Kapak Fotoğrafı: The Star