Online var oluşumuzun, Metaverse’ün henüz yaşamlarımıza aktif olarak dahil olmadığı durumda dahi ruh sağlığını olumsuz yönde etkilediğine sıkça değiniliyor. Peki metaverse ve ruh sağlığı tartışmaları sürerken, bu yeni dünya sandığımızın aksine ruh sağlığı sorunlarına olumlu yönde etki edebilir mi?

Metaverse ve Ruh Sağlığı | Fotoğraf: Unsplash/@julientromeur

Uzmanlar, teknoloji şirketlerinin önceliklerini karlılık yerine insanları odağına alarak belirlemeleri halinde bunun mümkün olduğunu düşünüyor. Metaverse için gündeme gelen tartışmalar, 90’larda internet için yapılanlarla oldukça benzer. University of York’dan doktora adayı Anna Bailie, Metaverse’ün insanlara farklı topluluklarla iletişime geçmek için fırsat sunacağını ve terapiye erişimi kolaylaştıracağını öngörüyor. Nottingham Trent Üniversitesi Siberpsikoloji Araştırma Grubu Başkanı Dr. Daria Kuss ise sanal gerçekliğin dahil olacağı terapinin, fobiler, depresyon, yeme bozuklukları gibi pek çok soruna yardımcı olmak üzere etkili bir araç olabileceğini belirtiyor.

Metaverse ve Ruh Sağlığı | Fotoğraf: Unsplash/@asyfaul

BBC’nin haberine göreyse İngiltere’de yapılan araştırmalar sonucunda sanal gerçekliğin acı ve anksiyeteyi azaltmak konusunda etkili olduğu ortaya çıktı. Küresel sağlık sektöründe hızla büyüyen VR endüstrisinin küresel değerinin 2024’te 1.2 milyar dolar olması bekleniyor. Bilim insanlarının olumlu sonuçlar gördüklerini ve gelecekte büyük bir rol oynayacağını düşündükleri VR teknolojisine hastalardan gelen yorumlar da olumlu yönde. Hipoksi beyin hasarı yaşadıktan sonra tam zamanlı bakıma ihtiyaç duyan Sarah Hill kendi deneyimine ilişkin olarak: “Yürüyemiyorum ama yürüyebildiğimi hissediyorum. Denize dalabilirsiniz, tüm şu balıklara bir bakın. Bu benim anksiyetemi azaltıyor. Sanal gerçeklik kiti çok yardımcı olabiliyor.” ifadelerini kullanıyor.

Metaverse ve Ruh Sağlığı
Kripto | Fotoğraf: Unsplash/@asyfaul

Farklı bir var olma haline adapte olmanın zaman alacağı açık. Tıpkı 90’ların başında olduğu gibi bir “normal”i geride bırakmanın etkilerinin neler olabileceğine dair tartışmalar uzun süre devam edecek. Bununla birlikte metaverse evreni de tıpkı internet gibi kullanıcıların hedeflerine göre şekillenmeye hazır. O halde belki de bildiğimiz dünyanın metaverse halini yaratmak ve yalnızca finansal getirileri düşünmek yerine, bu yeni evrende ruh sağlığı gibi hak ettiği yatırımı bu zaman kadar alamamış alanlara yönelmenin tam zamanı.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@asyfaul

İlginizi çekebilir: Tech Magger’dan ‘Metaverse’e Hazırlanan Markalar