Miami’de yapılacaklar listemden sonra aynı sahil şeridindeki iki güzel şehirden, Fort Lauderdale ve West Palm Beach ile ilgili de ayrı bir yazı yazmak istedim. Aynı uzun bembeyaz kumsallar, uzun palmiyeler ve uçsuz bucaksız okyanus manzaralarıyla bu şehirleri sevmemek mümkün değil!

Havadan Fort Lauderdale sahili
Havadan Fort Lauderdale Sahili | Fotoğraf: Canan Sayitoglu

Fort Lauderdale Konum

Fort Lauderdale Beach
Fort Lauderdale Beach | Fotoğraf: Canan Sayitoglu

Fort Lauderdale, arabayla Miami’nin 45 dakika kadar kuzeyinde kalıyor. Kendi havaalanı ve büyük otelleri olduğu için de Miami’ye iyi bir rakip diyebiliriz. Aynı zamanda bir çok cruise gemisi buradan kalkıyor. Dediğim gibi sahil tüm bu kıyıda aynı, o yüzden deniz tatili için bir fark görmeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Fort Lauderdale oldukça turistik bir kent, Las Olas Boulevard ise yemek yemek ve gezmek için en güzel adres. Bu caddede sıra sıra çok güzel restoranlar bulunuyor. Maalesef alışveriş adına çok heyecan verici bir adres yok ama en azından kahve için çiçekçi ve kafe olan Ann’s Florist Cafe ve pizzacı olsa da brunch’ıyla çok ünlü olan Louis Bossi’yi çok tavsiye ederim!

Museum of Art-Fort Lauderdale
Museum of Art-Fort Lauderdale | Fotoğraf: Canan Sayitoglu

Las Olas boyunca adeta Venedik’teki gibi sallanan bir çok kanal göreceksiniz. Zenginlerin şahane evlerini ve önlerindeki teknelerini izlemek için en güzel yöntem deniz taksi gibi nehir turlarına katılmak. Bu kanallardan birini takip ederek ulaştığınız Esplanade Park ise ev sahipliği yaptığı Broward Center for Performing Arts ile gecelerinize renk katacak konser programlarının vazgeçilmez mekanı. Burada bir konser öncesi mutlaka uğramanız gereken yer ise artizan pizzalarıyla ünlü Pizza Craft.

Bonnet House
Bonnet House | Fotoğraf: Canan Sayitoglu

Fort Lauderdale sahilde tarihi bir yapı olan Bonnet House bu bölgede gezilecek en güzel müzelerden birisi. Malum, Güney Florida’da yerleşim çok eskiye dayanmıyor, o yüzden bu ev gibi 1900’lerin başından günümüze korunmuş mekanlar eski olarak anılıyor. Bu evin ve şahane bahçesinin turlarında bir iki saat geçirebilirsiniz. Modern sanat adınaysa küçük bir müze olan Fort Lauderdale Museum of Art yine zevkle gezilecek bir mekan.

Flamingo Gardens        Konum

Flamingo Garderns
Flamingo Garderns | Fotoğraf: Canan Sayitoglu

Eğer Miami’den başka bir yere gitmek ve aynı sahil şeridinde değişik şehirlerde vakit geçirmek isterseniz en iyi yolun arabayla seyahat etmek olduğunu söyleyebilirim. Arabanız varsa rotadan biraz sapıp Fort Lauderdale’e yakın Flamingo Gardens’a uğrayıp yakından flamingoları görebilir, oradan da alışveriş cenneti en güzel outlet merkezi Sawgrass Mall’a geçebilirsiniz. Sawgrass için bir gün bile yetmeyebilir, rahat ayakkabılar giymeyi ve sıcakta bol su içmeyi unutmayın!

Eğer arabamız yok derseniz de benim en sevdiğim ulaşım aracı olan hızlı tren ile Miami – Fort Lauderdale – West Palm Beach hattında hareket edebilirsiniz. Bu hizmeti veren Brightline trenleri hayat kurtarıcı, o yüzden böyle bir planınız varsa websitelerini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

West Palm Beach  Konum

West Palm Beach
West Palm Beach | Fotoğraf: Canan Sayitoglu

West Palm Beach güzel ama yine çok küçük bir kent; müze ve devamındaki küçük caddede birkaç dükkan dışında yine sahilde vakit geçirmekten çok farklı bir aktivite pek yok. Ama kısa bir yolculuktan sonra West Palm Beach ‘te gezebileceğiniz, müze denilince akan suları durduracak aday benim için gördüğüm günden beri favori müzelerim arasında olan harika müze Norton Museum of Art burada yer alıyor. Müze ve sanat sever biriyseniz sırf bu müzeyi görmek için bile buraya gelmenizi öneririm.

Müzenin ayrıntılarına gelecek olursak, müze geçtiğimiz yıl büyük bir yenilenme sürecinden sonra açıldığında hemen ziyarete gittiğimi ve büyülendiğimi söyleyebilirim! Mimarisi bugüne kadar gördüğüm en güzel tasarımlardan… Orta avlusu ve bahçesinde muhteşem tropik çiçeklerle bezeli müzenin girişindeki dev ağaç müzenin en bilinir karakteristik özelliklerinden -öyle ki bina tekrar inşa edilirken ağaç için binaya özel bir kavis yapılmış!- biri. Ana girişteki dev heykel (Typewriter Eraser, 1999, Oldenburg & Van Bruggen) suya yansıması ile iki kat dehşete düşürücü bir karşılama sağlıyor ziyaretçiye. Bu dev heykel artık unutulmuş, daktilonun yaygın zamanlarında kullanılan bir araçmış; birkaç yüz kat büyütülerek ve eğik açıyla yerleştirilerek insanı büyüleyen bir yapıya dönüştürülmüş.

Norton Museum of Art
Norton Museum of Art | Fotoğraf: Canan Sayitoglu

Müzenin içerisindeyse her köşede şaşıracağınız bir açı, her yeni odada empresyonist ya da çağdaş harika eserlere rastlayabileceğiniz Matisse’den Brancusi’ye, Hearst’ten Kapoor’a müthiş bir seçki sizleri bekliyor. Bahçesi ve kafesiyle benim için en güzel adreslerden olan Norton Museum of Art’ı bir gün ziyaret edin, pişman olmazsınız!

Diğer yazımda da söylediğim gibi; Güney Florida için en iyi zaman Kasım – Mayıs ayları arası. Sakın ola yaz aylarında gitme gafletinde bulunmayın, yazın buhardan ve yağmurdan çekilmez bir hava oluyor ve maalesef kasırga tehlikesi de bu sezonda görülüyor. Florida’da tropik bir tatile hazırsanız şimdiden iyi gezmeler!

Kapak fotoğrafı: Canan Sayitoğlu

İlginizi çekebilir: Umut Hanioğlu’ndan Art Deco Miami